Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gorące wodociągi: wśród pracowników wrze

Ocena użytkowników: / 27
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 marca 2023 17:34

W spółce zaopatrującej gdańszczan w wodę i odprowadzającej ścieki na rynku pozbawionym konkurencji rada liczy siedem osób. Koszty jej funkcjonowania sięgają miliona złotych rocznie. Połowa jej składu to urzędnicy, którzy powinni dbać o interes mieszkańców i o powierzone ich pieczy mienie komunalne. Nie zadawalają się jednak dietami z tytułu nadzoru, ale pobierają po półtorej średniej krajowej pensji w gospodarce. Tymczasem w spółce zanosi się na spór zbiorowy.


W przestrzeni publicznej pojawił się list otwarty pracowników Gdańskich Wodociągów. Zanosi się na spór zbiorowy w spółce na tle płacowym i relacji z pracownikami. List związkowców w sprawie sytuacji w „GW” trafił do kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego. Jak się dowiadujemy – został przekazany do sprawującego nadzór nad „Wodami Polskimi” ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.


Gdański magistrat (Biuro Prezydent Miasta Gdańska) po 15 dniach od skierowania zapytań odpowiada nam o kompetencje i klucz doboru członków Rady Nadzorczej „Gdańskich Wodociągów” SA. Przewodniczącą rady „GW” jest Izabela Kuś, skarbnik Miasta Gdańska, mająca dbać o stan miejskiej kasy i wolumen przychodów. Z tytułu sprawowania tegoż nadzoru zarobi dodatkowo w tym roku ok. 138 tys. zł, podobnie jej zastępca. Pozostali członkowie po ok. 125,4 tys. zł. To w sumie ponad 900 tys. zł.
- Należne wynagrodzenie za pracę w radzie nadzorczej wynika z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, z KSH i ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami – przypomina nam rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Gdańska Daniel Stenzel.


Miesięczne wynagrodzenie członków rady ustalono jako iloczyn przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (bez wypłat nagród z zysku, w czwartym kwartale roku poprzedniego), ogłoszonego przez GUS oraz mnożnika 1,5 (jeden i pięć dziesiątych). Oznacza to comiesięczną wypłatę 10 448 zł za zasiadanie w tym gremium. Wynagrodzenie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej jest o 10 proc. wyższe. W czasach gdańsko-francuskiego Saur Neptun Gdańsk (SNG) Francuzi byli bardziej oszczędni.

alt


Po tym, jak środowisko towarzysko-urzędnicze prezydent Gdańska zmajoryzowało skomunalizowaną spółkę, od stycznia br. działającą jako „Gdańskie Wodociągi” S.A. zasadnym stało się pytanie o koszty nadzoru. Tym bardziej, że połowa składu rady ma nadzór nad komunalnym mieniem zapisany w urzędniczych obowiązkach. Jakie były przesłanki by Prezydent Miasta Gdańska ustaliła stosunkowo wysokie wynagrodzenia dla członków Rady Nadzorczej "Gdańskich Wodociągów", spółki, działającej na pozbawionym konkurencji rynku? Zapytaliśmy 21 lutego br.
– Pragnę zauważyć, że wynagrodzenia dla członków organów ustalane są zgodnie z ustawą o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, a nie wedle uznania pani prezydent – odpowiedział 8 marca br. rzecznik Daniel Stenzel.
Skoro ustawa reguluje – pani prezydent nie ma nic do powiedzenia? Ta sama ustawa dedykuje komunalnym osobom prawnym uprawnienia „w zakresie kształtowania wynagrodzeń członków organów zarządzających i organów nadzorczych, a także wybranych postanowień umów zawieranych z członkami organów zarządzających”. Wynagrodzenia członków rady „GW”, w wykupionej za 43,7 mln zł od francuskiego Saur International, spółce komunalnej ustaliło 19 stycznia br. walne zgromadzenie akcjonariuszy. W 100 proc. jest to Gmina Miasta Gdańska - walne to prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która wydała zarządzenie ustalające kształtowanie wynagrodzeń członków Rady Nadzorczej „Gdańskie Wodociągi” S.A.


Spółka akcyjna ze swej natury nastawiona jest na zysk. Ten zaś wodociągi muszą wygenerować między taryfami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a miejską kasą i zasobnością portfeli mieszkańców. Musi starczyć na wynagrodzenia prezesa spółki i członków jej rady nadzorczej: Piotra Kryszewskiego, wiceprezydenta Gdańska odpowiedzialnego za stan usług komunalnych, urzędniczek Izabeli Kuś, Iwony Bierut i Danuty Janczarek, sekretarz Miasta, w magistracie w 1988 roku, radcy prawnego Krzysztofa R. Kochanowskiego, byłego wiceministra Pawła Orłowskiego oraz Magdaleny Mistat, zastępczyni dyrektora ECS ds. komunikacji i strategii, która miała okazję pracować z Aleksandrą Dulkiewicz, nim ta została prezydent Gdańska, w Dziale Promocji i PR ECS.


Czy o wskazaniu Magdaleny Mistat do rady przez Prezydent Gdańska zdecydowały kompetencje i rozeznanie w rynku usług komunalnych czy zaufanie wyniesione z czasów wspólnej pracy w ECS?
– Pani Magdalena Mistat spełnia ustawowe kryteria, dzięki czemu może reprezentować prezydent w Radzie Nadzorczej. Prezydent zgodnie z prawem, nie może zasiadać w radach nadzorczych, w związku z tym ma w nich swoich przedstawicieli – zauważa rzecznik.
– Kryteria, które są stawiane wszystkim członkom rad nadzorczych spółek z udziałem Gminy Miasta Gdańska wynikają z obowiązków ustawowych, w tym art. 19.1 ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Wszyscy członkowie RN spółek z udziałem GMG te kryteria spełniają – zapewnił nas prezydencki rzecznik.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież