Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gorące wodociągi: wśród pracowników wrze

Ocena użytkowników: / 27
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 marca 2023 17:34

W spółce zaopatrującej gdańszczan w wodę i odprowadzającej ścieki na rynku pozbawionym konkurencji rada liczy siedem osób. Koszty jej funkcjonowania sięgają miliona złotych rocznie. Połowa jej składu to urzędnicy, którzy powinni dbać o interes mieszkańców i o powierzone ich pieczy mienie komunalne. Nie zadawalają się jednak dietami z tytułu nadzoru, ale pobierają po półtorej średniej krajowej pensji w gospodarce. Tymczasem w spółce zanosi się na spór zbiorowy.


W przestrzeni publicznej pojawił się list otwarty pracowników Gdańskich Wodociągów. Zanosi się na spór zbiorowy w spółce na tle płacowym i relacji z pracownikami. List związkowców w sprawie sytuacji w „GW” trafił do kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego. Jak się dowiadujemy – został przekazany do sprawującego nadzór nad „Wodami Polskimi” ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.


Gdański magistrat (Biuro Prezydent Miasta Gdańska) po 15 dniach od skierowania zapytań odpowiada nam o kompetencje i klucz doboru członków Rady Nadzorczej „Gdańskich Wodociągów” SA. Przewodniczącą rady „GW” jest Izabela Kuś, skarbnik Miasta Gdańska, mająca dbać o stan miejskiej kasy i wolumen przychodów. Z tytułu sprawowania tegoż nadzoru zarobi dodatkowo w tym roku ok. 138 tys. zł, podobnie jej zastępca. Pozostali członkowie po ok. 125,4 tys. zł. To w sumie ponad 900 tys. zł.
- Należne wynagrodzenie za pracę w radzie nadzorczej wynika z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, z KSH i ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami – przypomina nam rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Gdańska Daniel Stenzel.


Miesięczne wynagrodzenie członków rady ustalono jako iloczyn przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (bez wypłat nagród z zysku, w czwartym kwartale roku poprzedniego), ogłoszonego przez GUS oraz mnożnika 1,5 (jeden i pięć dziesiątych). Oznacza to comiesięczną wypłatę 10 448 zł za zasiadanie w tym gremium. Wynagrodzenie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej jest o 10 proc. wyższe. W czasach gdańsko-francuskiego Saur Neptun Gdańsk (SNG) Francuzi byli bardziej oszczędni.

alt


Po tym, jak środowisko towarzysko-urzędnicze prezydent Gdańska zmajoryzowało skomunalizowaną spółkę, od stycznia br. działającą jako „Gdańskie Wodociągi” S.A. zasadnym stało się pytanie o koszty nadzoru. Tym bardziej, że połowa składu rady ma nadzór nad komunalnym mieniem zapisany w urzędniczych obowiązkach. Jakie były przesłanki by Prezydent Miasta Gdańska ustaliła stosunkowo wysokie wynagrodzenia dla członków Rady Nadzorczej "Gdańskich Wodociągów", spółki, działającej na pozbawionym konkurencji rynku? Zapytaliśmy 21 lutego br.
– Pragnę zauważyć, że wynagrodzenia dla członków organów ustalane są zgodnie z ustawą o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, a nie wedle uznania pani prezydent – odpowiedział 8 marca br. rzecznik Daniel Stenzel.
Skoro ustawa reguluje – pani prezydent nie ma nic do powiedzenia? Ta sama ustawa dedykuje komunalnym osobom prawnym uprawnienia „w zakresie kształtowania wynagrodzeń członków organów zarządzających i organów nadzorczych, a także wybranych postanowień umów zawieranych z członkami organów zarządzających”. Wynagrodzenia członków rady „GW”, w wykupionej za 43,7 mln zł od francuskiego Saur International, spółce komunalnej ustaliło 19 stycznia br. walne zgromadzenie akcjonariuszy. W 100 proc. jest to Gmina Miasta Gdańska - walne to prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która wydała zarządzenie ustalające kształtowanie wynagrodzeń członków Rady Nadzorczej „Gdańskie Wodociągi” S.A.


Spółka akcyjna ze swej natury nastawiona jest na zysk. Ten zaś wodociągi muszą wygenerować między taryfami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a miejską kasą i zasobnością portfeli mieszkańców. Musi starczyć na wynagrodzenia prezesa spółki i członków jej rady nadzorczej: Piotra Kryszewskiego, wiceprezydenta Gdańska odpowiedzialnego za stan usług komunalnych, urzędniczek Izabeli Kuś, Iwony Bierut i Danuty Janczarek, sekretarz Miasta, w magistracie w 1988 roku, radcy prawnego Krzysztofa R. Kochanowskiego, byłego wiceministra Pawła Orłowskiego oraz Magdaleny Mistat, zastępczyni dyrektora ECS ds. komunikacji i strategii, która miała okazję pracować z Aleksandrą Dulkiewicz, nim ta została prezydent Gdańska, w Dziale Promocji i PR ECS.


Czy o wskazaniu Magdaleny Mistat do rady przez Prezydent Gdańska zdecydowały kompetencje i rozeznanie w rynku usług komunalnych czy zaufanie wyniesione z czasów wspólnej pracy w ECS?
– Pani Magdalena Mistat spełnia ustawowe kryteria, dzięki czemu może reprezentować prezydent w Radzie Nadzorczej. Prezydent zgodnie z prawem, nie może zasiadać w radach nadzorczych, w związku z tym ma w nich swoich przedstawicieli – zauważa rzecznik.
– Kryteria, które są stawiane wszystkim członkom rad nadzorczych spółek z udziałem Gminy Miasta Gdańska wynikają z obowiązków ustawowych, w tym art. 19.1 ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Wszyscy członkowie RN spółek z udziałem GMG te kryteria spełniają – zapewnił nas prezydencki rzecznik.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież