Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mandat za nieodśnieżony chodnik?

altCzy można dostać mandat za nieodśnieżony chodnik? Ależ oczywiście. Łącznie już 1070 interwencji związanych z nieusuwaniem skutków zimy podjęła w listopadzie i grudniu gdańska Straż Miejska. W większości przypadków strażnicy musieli ukarać odpowiedzialnych za sprzątanie właścicieli i zarządców mandatami, w czterech przypadkach sprawę skierowano do sądu.

- Mandat za nieodśnieżenie wynosi 100zł. Cały Gdańsk jest pokryty referatami dzielnicowym i straży miejskiej w Gdańsku. Każda dzielnica pod któryś referat podlega, nie ma takiej możliwości aby jakakolwiek ulica w Gdańsku nie podpadała pod któryś z nich, a więc strażnicy miejscy docierają w każde miejsce na terenie miasta – mówi Miłosz Jurgielewicz, rzecznik prasowy straży miejskiej.

Przypominamy, iż zgodnie z Ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązkiem spoczywającym na właścicielu, zarządcy i użytkowniku nieruchomości jest oczyszczanie chodnika ze śniegu, lodu i błota pośniegowego oraz likwidacja śliskości.

Co o tej ustawie sądzą mieszkańcy? Z jednej strony, jak wszyscy, lubią chodzić równymi i odśnieżonymi chodnikami, z drugiej obowiązek odśnieżania najchętniej zrzucili by na służby miejskie. O zdanie zapytaliśmy przechodniów. Opinie o dziwo były zgodne jak nigdy wcześniej.

- Jeżeli straż miejska zacznie karać urzędników za bałagan na ulicach miejskich, to ja z chęcią będę przyjmował mandaty za nieodśnieżony chodnik przed moim domem – mówi pan Leszek Specjał, mieszkaniec Gdańska. 


alt


Opinie pana Leszka podziela pan Grzegorz. - Do szału mnie doprowadza, że kiedy na własnym podjeździe myję samochód, to dostaję za to mandat, z uzasadnieniem, że podjazd wcale nie jest mój. A zimą nagle okazuje się, że teren ów jednak należy do mnie i właśnie wystawia mi się mandat, za to, że nie został przeze mnie odśnieżony – irytuje się pan Grzegorz, mieszkaniec dzielnicy Karczemki.

- Myślę, że chodnik jest częścią ulicy podobnie jak jezdnia w związku z czym, miejskie służby porządkowe powinny się tym odśnieżaniem zajmować. Mieszkam w bloku i odśnieżanie przed budynkiem mnie nie dotyczy, należy to do obowiązków spółdzielni. Wraz z mężem natomiast odśnieżamy parking, który mamy wykupiony w ramach abonamentu – tłumaczy pani Ewelina z Przymorza.

Niestety, nie ma lekko. Obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielu, zarządcy i użytkowniku nieruchomości, czyli do nas wszystkich - i to zgodnie z wytycznymi zawartymi w ustawie. Śnieg i błoto pośniegowe należy odgarniać w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pieszych. Obowiązek ten powinien być realizowany codziennie do godz. 8.00 rano, a w przypadku intensywnych opadów śniegu w ciągu 6 godzin od ustania opadów. Ponadto, właściciel, zarządca lub użytkownik nieruchomości ma obowiązek usuwać z dachu sople i śnieg stwarzające zagrożenie dla ludzi.

Zabronione jest uprzątanie śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń z chodników na teren jezdni oraz składowania pod drzewami: śniegu, lodu, błota pośniegowego zawierających środki chemiczne używane do usuwania śliskości.

Rafał Szultk 

Fot. Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież