Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bezpieczeństwo na Jarmarku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 31 lipca 2014 16:29

Jak co roku, także i tym razem, Jarmark św. Dominika w Gdańsku odwiedzą tłumy osób. Nie tylko z Gdańska, ale także przebywający w tym czasie na urlopach turyści. Czy mogą czuć się bezpiecznie w trakcie trwania imprezy?


Gdańscy policjanci i strażnicy miejscy jak co roku przygotowali szereg przedsięwzięć, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa turystów oraz mieszkańców Gdańska, którzy odwiedzą Jarmark Św. Dominika. Nawet kilkudziesięciu funkcjonariuszy przez całą dobę patroluje rejon Śródmieścia. W trakcie sezonu letniego gdańska policja, z roku na rok, odnotowuje co raz mniej przestępstw kryminalnych. W miniony weekend w Gdańsku służbę pełniło 326 policjantów umundurowanych.


- W trakcie Jarmarku Św. Dominika bezpieczeństwa pilnują siły policyjne złożone z funkcjonariuszy Komisariatu na Śródmieściu oraz dodatkowych sił Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Służby te patrolują rejon Śródmieścia podczas całego sezonu letniego, lecz ze szczególnym uwzględnieniem okresu Jarmarku Św. Dominika oraz innych imprez kulturalnych, które odbędą się w tym samym czasie -  tłumaczy mł. asp. Lucyna Rekowska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji. - Tego bezpieczeństwa gdańscy policjanci pilnują również od strony wody. Codziennie na Motławie w okolicach Jarmarku pojawia się łódka policyjna z funkcjonariuszami referatu wodnego. Mundurowi pełnią również służbę na Dworcu Głównym oraz w kolejkach SKM i w środkach komunikacji miejskiej.


Podobnie sprawa wygląda w przypadku Straży Miejskiej. – Organizator takiej imprezy musi sam zapewnić służby porządkowe. Jednak co roku, oczywiście, jest to dla nas czas szczególny. Nawet urlopy są ograniczone do minimum, żeby jak najlepiej zabezpieczyć miasto – mówi Miłosz Jurgielewicz, rzecznik gdańskiej Straży Miejskiej. – W ciągu doby po mieście przechodzi około czternastu patroli. Mamy także do dyspozycji auta, skutery, rowery oraz patrol wodny.


Jednym z głównym problemów w trakcie Jarmarku są żebracy. Często nachalni i nieuprzejmi. – Niestety, co roku jest ten sam problem – wyjaśnia Jurgielewicz. – Jeszcze nie wiemy czy w tym roku będzie on większy niż w latach ubiegłych, ale otrzymujemy takie sygnały. Jednak ustawodawca nie dał nam mocy, żeby ukarać czy zatrzymać taką osobę, musimy więc dzwonić po wsparcie policji, która wtedy może podjąć stosowną interwencję.
Podobnie jak w ubiegłych latach, w komisariacie przy ul. Piwnej, dyżur pełnią także tłumacze języków obcych (angielski, niemiecki i rosyjski). - Ich zadaniem jest maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na zgłoszenie pokrzywdzonych turystów zagranicznych -  mówi Rekowska. Ponadto turyści mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich numerów telefonów ( 800 200 300 i 608 599 999), które są uruchamiane cyklicznie od 1 czerwca do 30 września w Komendzie Głównej Policji. - Na bieżąco rozpowszechniane są też ulotki skierowane do turystów i mieszkańców Gdańska, informujące o różnego rodzaju zagrożeniach oraz o sposobach ich zapobiegania – dodaje rzecznik Komendy Miejskiej.


Większość tych działań jest podejmowanych co roku i przynosi efekty. Z roku na rok podczas trwania sezonu letniego jest coraz bezpieczniej. - Odnotowujemy mniej zdarzeń przestępczych,  ale również,  co jest bardzo istotne,  turyści, którzy odwiedzają Gdańsk czują się tutaj bezpiecznie –  zapewnia Lucyna Rekowska. Dla przykładu, w roku 2012 w miesiącach od lipca do sierpnia na terenie całego Gdańska odnotowaliśmy 1824 przestępstwa kryminalne, w 2013 roku – 1748. – Cały czas pracujemy też nad tym, żeby było lepiej i jeszcze bezpieczniej – mówi.


W każdy wtorek odbywa się spotkanie, na którym omawiane są kwestie bezpieczeństwa osób odwiedzających Jarmark Św. Dominika i wystawców. Udział w tych spotkaniach biorą organizatorzy i wszystkie służby bezpieczeństwa, a wśród nich oczywiście gdańska Policja. Należy również pamiętać, że za bezpieczeństwo na Jarmarku odpowiada również firma ochroniarska wynajęta przez organizatorów Targów.


Podczas tegorocznego otwarcia Jarmarku Św. Dominika udział wzięło około ośmiu tysięcy ludzi. W czasie zabezpieczenia nie odnotowano zakłóceń bezpieczeństwa i porządku publicznego. Przez cały weekend Gdańsk mogło odwiedzić nawet sto tysięcy osób.

goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież