100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kontenery socjalne w Gdańsku?

altWładze miasta twierdzą, że nie planują budowy kontenerów, jednak przyjęta 26 listopada 2009 uchwała Rady Miasta, dotycząca gospodarowania zasobem mieszkaniowym Gminy Gdańsk w latach 2009-2013, zakłada między innymi: „zakup kontenerów mieszkalnych oraz uzbrojenie i urządzenie terenu pod kontenery”, jako sposób pozyskiwania przez miasto nowych lokali socjalnych.

Przeciwnicy pomysłu tworzenia osiedli kontenerowych zwracają uwagę, że takie osiedla są niezbędnym elementem polityki miasta, które chce podnieść czynsze i równocześnie rozwiązać problem zalegających z opłatami lokatorów. Powołują się przy tym na słowa wiceprezydenta Gdańska, Macieja Lisickiego, który podczas zwołanej na wniosek radnych PiS, na koniec ubiegłej kadencji, nadzwyczajnej sesji rady miasta, miał powiedzieć:„No niestety, są przypadki patologiczne w każdym mieście, nie tylko w Gdańsku, gdzie tych ludzi trzeba wyizolować i kontener jest dla niego być może najlepszym rozwiązaniem.”

- W tym momencie nie są prowadzone żadne prace nad podobnymi projektami, ani nie ma planów rozpoczęcia tego typu prac. - zapewnia Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska. Pawlak, przed oficjalnym powiadomieniem organizatorów, nie chciał komentować ewentualnego udziału Macieja Lisickiego w debacie „Kontener – narzędzie segregacji społecznej”.
- Według nas wypowiedzi Macieja Lisickiego wskazują na coś zupełnie innego: miasto traktuje budowę osiedla kontenerowego jako integralny element zaplanowanej na przyszły rok "reformy" czynszowej. - odpowiada Łukasz Muzioł z Inicjatywy Nic o Nas Bez Nas. - Kontenery staną się idealnym sposobem na pozbycie się lokatorów, których nie będzie stać na czynsz po podwyżkach. Chcemy rzeczowo rozmawiać o zagrożeniach z tym związanych i dlatego zaprosiliśmy Lisickiego na debatę. Mamy nadzieję, że będzie miał odwagę zmierzyć się z argumentami przeciwników zsyłania ludzi do kontenerów. - tłumaczy Muzioł.

Debata na temat osiedli kontenerowych, przygotowywana  przez Inicjatywę Nic O Nas Bez Nas, odbędzie się 5 stycznia o godzinie 19:00 w Trójmiejskiej Świetlicy Krytyki Politycznej (Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 35).

Podobne osiedla powstały już w kilku miastach w Polsce, np. przy ul. Kaplicznej w Bydgoszczy. Piotr Schutta w Expressie Bydgoskim z 10 grudnia 2010, opisuje osiedle jako „eksperyment socjalny”: „Szczęście trwało, aż przyszły jesienne deszcze, a po nich zima i rachunki za prąd od 600 do 1000 zł miesięcznie. Prawda o kontenerach ujawniła się z całą mocą. Grzyb na ścianach,  woda na podłodze, butwiejące wykładziny, oszronione od wewnątrz drzwi wejściowe, przeciekający dach.”

Artykuł Piotra Schutty:
http://www.express.bydgoski.pl/look/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=2&NrIssue=1690&NrSection=80&NrArticle=190528

Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież