"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kontenery socjalne w Gdańsku?

altWładze miasta twierdzą, że nie planują budowy kontenerów, jednak przyjęta 26 listopada 2009 uchwała Rady Miasta, dotycząca gospodarowania zasobem mieszkaniowym Gminy Gdańsk w latach 2009-2013, zakłada między innymi: „zakup kontenerów mieszkalnych oraz uzbrojenie i urządzenie terenu pod kontenery”, jako sposób pozyskiwania przez miasto nowych lokali socjalnych.

Przeciwnicy pomysłu tworzenia osiedli kontenerowych zwracają uwagę, że takie osiedla są niezbędnym elementem polityki miasta, które chce podnieść czynsze i równocześnie rozwiązać problem zalegających z opłatami lokatorów. Powołują się przy tym na słowa wiceprezydenta Gdańska, Macieja Lisickiego, który podczas zwołanej na wniosek radnych PiS, na koniec ubiegłej kadencji, nadzwyczajnej sesji rady miasta, miał powiedzieć:„No niestety, są przypadki patologiczne w każdym mieście, nie tylko w Gdańsku, gdzie tych ludzi trzeba wyizolować i kontener jest dla niego być może najlepszym rozwiązaniem.”

- W tym momencie nie są prowadzone żadne prace nad podobnymi projektami, ani nie ma planów rozpoczęcia tego typu prac. - zapewnia Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska. Pawlak, przed oficjalnym powiadomieniem organizatorów, nie chciał komentować ewentualnego udziału Macieja Lisickiego w debacie „Kontener – narzędzie segregacji społecznej”.
- Według nas wypowiedzi Macieja Lisickiego wskazują na coś zupełnie innego: miasto traktuje budowę osiedla kontenerowego jako integralny element zaplanowanej na przyszły rok "reformy" czynszowej. - odpowiada Łukasz Muzioł z Inicjatywy Nic o Nas Bez Nas. - Kontenery staną się idealnym sposobem na pozbycie się lokatorów, których nie będzie stać na czynsz po podwyżkach. Chcemy rzeczowo rozmawiać o zagrożeniach z tym związanych i dlatego zaprosiliśmy Lisickiego na debatę. Mamy nadzieję, że będzie miał odwagę zmierzyć się z argumentami przeciwników zsyłania ludzi do kontenerów. - tłumaczy Muzioł.

Debata na temat osiedli kontenerowych, przygotowywana  przez Inicjatywę Nic O Nas Bez Nas, odbędzie się 5 stycznia o godzinie 19:00 w Trójmiejskiej Świetlicy Krytyki Politycznej (Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 35).

Podobne osiedla powstały już w kilku miastach w Polsce, np. przy ul. Kaplicznej w Bydgoszczy. Piotr Schutta w Expressie Bydgoskim z 10 grudnia 2010, opisuje osiedle jako „eksperyment socjalny”: „Szczęście trwało, aż przyszły jesienne deszcze, a po nich zima i rachunki za prąd od 600 do 1000 zł miesięcznie. Prawda o kontenerach ujawniła się z całą mocą. Grzyb na ścianach,  woda na podłodze, butwiejące wykładziny, oszronione od wewnątrz drzwi wejściowe, przeciekający dach.”

Artykuł Piotra Schutty:
http://www.express.bydgoski.pl/look/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=2&NrIssue=1690&NrSection=80&NrArticle=190528

Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież