E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Przychodnia w zawieszeniu

altMiała być przeprowadzka i włączenie do Centrum Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na ulicy Powstańców Warszawskich. W nowej placówce pacjenci mieli mieć zapewnione świetne możliwości leczenia, a lekarze dobre warunki pracy. Niestety po trzech miesiącach od naszego ostatniego tekstu w sprawie przychodni Skórno-Wenerologicznej w Gdańsku warunki tam panujące są nadal złe.


O sytuacji przychodni Skórno-Wenerologicznej w Gdańsku, która, mimo protestów pracowników, została przeniesiona na ulicę Powstańców Warszawskich i miała zostać włączona do Pomorskiego Centrum Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, pisaliśmy trzy miesiące temu. Mimo upływu czasu placówka, już po przeniesieniu, nie została włączona do Centrum, a w nowej siedzibie wciąż funkcjonuje w prowizorycznych warunkach.
- Od trzech miesięcy kiedy ostatnio rozmawialiśmy o warunkach naszej pracy nic nie zmieniło się na lepsze - twierdzi Jolanta Orłowska, reprezentująca pracowników przychodni.


alt


To zresztą jedyna wypowiedź jaką pracownicy przychodni chcą udzielić oficjalnie. Jak mówią w rozmowie z nami – są pod stałą kontrolą i obserwacją nowych władz placówki, boją się o swoją pracę. Sytuacja przychodni i ludzi tutaj pracujących jest w ciągłym zawieszeniu.
- Zostaliśmy przeniesieni do Centrum Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, ale mimo wcześniejszych planów Urzędu Marszałkowskiego cały czas jesteśmy jednostką odrębną nie wcieloną w jego struktury – twierdzi jedna z pracownic przychodni.
Warunki w jakich przyjmowani są pacjenci i pracuje przychodnia pozostawiają wiele do życzenia. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dobrze – odmalowane korytarze, czyste podłogi, ale wystarczy, gdy przyjrzeć się w jakich warunkach są przyjmowani pacjenci to włos jeży się na głowie.


alt


Siedzą sobie na kolanach
Jak poinformowali nas pracownicy, w budynku przy ul.  Powstańców Warszawskich, przychodnia otrzymała tylko trzy gabinety na wyłączność i dwa, które dzieli z dzieli z innymi poradniami przychodni przyszpitalnej Centrum Traumatologii.
- Praktycznie siedzimy sobie na kolanach. Nasi lekarze muszą opuszczać te gabinety, które są niby przeznaczone na naszą działalność, ale są wykorzystywane do przyjmowania pacjentów przychodni przyszpitalnej Centrum Traumatologii. Ponieważ nie mamy wystarczającej liczby lokali lekarze przyjmują na zmianę w gabinecie zabiegowym. Kiedy lekarz przyjmuje pacjenta pielęgniarki wychodzą na korytarz. Staramy dzielić się dostępnymi pomieszczeniami, które są zresztą małe, ale tak nie da się pracować – mówią rozżaleni pracownicy, podkreślając przy tym, że na obecne warunki skarżą się również pacjenci.


alt


Mimo braku pomieszczeń kontrakt z NFZ jest realizowany i to wbrew trudnościom lokalowym – do jego całkowitej realizacji brakuje placówce naprawdę niewiele.
- Gdyby była dostateczna liczba gabinetów dostępnych tylko dla naszych potrzeb, byłyby nawet nadlimity w wyrabianym kontrakcie tak, jak to było przed całym zamieszaniem wokół naszego przeniesienia – tłumaczą pracownicy.


Nowi pracownicy zamiast poprawy warunków
Tymczasem nowy zarząd przychodni, zamiast obiecywanej poprawy warunków, zatrudnia dodatkowo pracowników Centrum Traumatologii na umowę zlecenie.
- Aktualny dyrektor przychodni Skórno-Wenerologicznej, zamiast zająć się faktycznymi problemami przychodni, zatrudnił dodatkowo dwóch dermatologów z Centrum Traumatologii. Z wypracowanych przez przychodnie nadwyżek pieniężnych finansowane są badania zlecane przez nowych lekarzy. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie przyjmowali oni tam swoich pacjentów z przychodni przyszpitalnej. Nasza placówka jest tylko obciążana kosztami – mówi jedna z pracownic przychodni.


alt


Nowe władze, z kierującym przychodnią Zbigniewem Krzywosińskim, kolejnym następcą zdymisjonowanej dyrektor Ewy Zarazińskiej i jednocześnie zastępcą dyrektora ds. medycznych, Pomorskiego Centrum Traumatologii, do tej pory nie doprowadziły do wcielenia przychodni w struktury Centrum. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że przeszkodą jest raport Sanepidu, w którym warunki sanitarno-epidemiologiczne panujące w nowej siedzibie przychodni zostały uznane za niewystarczające. Według tych informacji pomieszczenia w których funkcjonuje placówka są tylko tymczasowo dopuszczone do pracy.


alt


 Pracownicy, mają żal do władz samorządowych, że nie pozwoliły im zostać w budynku na ulicy Długiej. W ich opinii nikt nie chciał słuchać ich sugestii dotyczących nowej lokalizacji i gdyby nie było tak gwałtownych przenosin wnioskowanych nieustająco przez marszałka Czarnobaja, to jak oceniają zgodnie pracownicy, można było by znaleźć bardziej korzystną lokalizację lub w najgorszym wypadku odpowiednio przygotować pomieszczenia Centrum Traumatologii.


alt


- Gnieździmy się tutaj w trudnych warunkach, a kamienica na Długiej stoi pusta. Dlaczego władze tak naciskały na nasze przenosiny na ul Powstańców Warszawskich, jeżeli nie ma tutaj warunków na funkcjonowanie przychodni? Apelujemy do władz wojewódzkich i marszałka Struka, aby jeszcze raz przemyśleli decyzję o włączeniu przychodni w struktury Centrum Traumatologii i pozwoleniu nam na remont budynku, który stoi pusty, a byłby odpowiedni dla działalności naszej placówki – mówią zgodnie pracownicy przychodni.
Tomasz Wrzask
Jacek Wierciński      

Fot. Maciej Kostun                       

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież