Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: Gęgacze nad przekopem - zalew zamiera?

Ocena użytkowników: / 33
SłabyŚwietny 
niedziela, 25 września 2022 11:35

altNie czytają. Gęgają.


Wcisła, Neumann, Lisek, Borowczak, Rybicki.


Gdyby czytali, byliby mądrzejsi.


Nie chodzi o historię. Nie chodzi o plany króla Stefana Batorego, pruskiego władcy Fryderyka, ani o ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, a nawet nie chodzi o projekt blisko 7.kilometrowej grobli przez zalew z przekopem przez mierzeję przygotowany starannie w l.70 ub. wieku przez inż. Henryka Pietrowicza z Elbląga i projektanta z biura "Projmors" w Gdańsku, Pawła Chaciewicza.


Znana i ceniona, także w środowiskach branżowych powiązanych z liberalną kultura gospodarcza PO, firma doradcza z Gdyni, na zlecenie władz Elbląga opublikowała w czerwcu 2015 roku, czyli za rządów premier Kopacz i prezydenta Wróblewskiego, z Jerzym Wcisła w Senacie RP a posłami Borowczakiem i Neumannem w Sejmie RP, strategię dla portu morskiego w Elblągu.


Proszę panów parlamentarzystów czytać jej fragmenty głośno przed mikrofonami ulubionych, w tym TVP Info, programów informacyjnych.


"Port morski w Elblągu stał się wschodnia granicą morską Unii Europejskie(...) Zapewnienie swobodnego oraz posiadającego dobre parametry nawigacyjne dostępu do portu(...) można osiągnąć poprzez korzystne regulacje stosunków Polska-Rosja(...) lub POPRZEZ BUDOWĘ PRZEKOPU PRZEZ MIERZEJĘ WIŚLANĄ WRAZ Z DOSTĘPEM DO PORTU(...) Przedsięwzięciem, które wydatnie skróciłoby drogę wodną statków z portu Elbląg na Bałtyk, uniezależniając jednocześnie żeglugę od decyzji strony rosyjskiej jest planowany(tak, tak-red.) od wielu lat kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną na wschód od miejscowości Skowronki".


A ważność tej inwestycji, co zauważają autorzy strategii, wynika z "negatywnego wpływania na działania portu w Elblągu wprowadzonego przez Rosję ograniczenia żeglugi przez Cieśninę Pilawską, co udało się przezwyciężyć dopiero w 2009 roku, ale ISTNIEJĄCE WCIĄŻ WYMOGI FORMALNE ZE STRONY ROSYJSKIEJ (AWIZACJA) ORAZ PRAWDOPODOBIEŃSTWO DODATKOWYCH NIEPRZEWIDZIANYCH UTRUDNIEŃ dla żeglugi powodują znaczące ograniczenia konkurencyjności portu w Elblągu".


Reasumując: przesłankami rozwoju portu byłoby otwarcie żeglugi Polska-Rosja przez Cieśninę Pilawską lub budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną. W analizie SWOT autorzy wskazują jako słabe strony marną dostępność Elbląga od Zatoki Gdańskiej i ograniczenia(sukces "elementarnego zaufania" premiera Donalda Tuska do W. Putina-red.) w ruchu przez Cieśninę Pilawska.


Jako opcje docelową konsultanci rekomendują "BUDOWĘ KANAŁU PRZEZ MIERZEJĘ WIŚLANĄ" oraz "propagowanie tego działania jako strategicznego dla Polski na arenie międzynarodowej".


Zadanie w sam raz dla Róży Thun i Krzysztofa Liska, a nawet Aleksandry Dulkiewicz i Mieczysława Struka, członków brukselskiego Komitetu Regionów i entuzjastów dobrych stosunków z władzami Kaliningradu.


Problem liberalnej opozycji, której poprzednie rządy poległy w relacjach z Rosją polega dziś na tym, że koalicja PiS-SP zrealizowała coś, co przekraczało możliwości organizacyjne, intelektualne i polityczne środowiska Platformy Obywatelskiej. Wymagało to bowiem innej jakości niż pilnowanie kranu z umiarkowanie ciepłą wodą.


Zamiast polityki realnej, polityki faktów ,polityki budowanej z trzewi polskiej racji stanu, spikerzy PO wybierali komfortową politykę eventu, spektaklu, wreszcie miłej zabawy. Po co brać się za przekop mierzei skoro można popłynąć łodzią "Kahlberg" (Krynica Morska - red.) albo jachtem Alf na miłe towarzyskie spotkanie z putinowskim gubernatorem w sprawie regat trzech marszałków. Nawet po aneksji Krymu!


Co z tego, że to naiwność, skoro także osobista przyjemność.


Dziś szczerze wykazują publicznie frustrację, ponieważ to inny rząd przeprowadził skutecznie coś, co wydało się trudne do podjęcia.


Choć to COŚ było według nich "konieczne-możliwe-potrzebne".


Sami to napisali na kamieniu,który usadowili w Skowronkach na Mierzei Wiślanej.


Zalew już nie zamiera - zamiera wiarygodność PO w tej okolicy.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież