Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: ABW ukoi "Miasto Gdańsk" - nerwy po nietakcie

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 października 2022 16:13

altZawrzało w gdańskim magistracie.


Była przewodnicząca Rady Miasta Gdańska z rekomendacji AWS, a potem LPR, radna dwóch kadencji, Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, dopuściła się politycznego nietaktu i zgłosiła się do konkursu na stanowisko szefa Europejskiego Centrum Solidarności.


Jak wiadomo, od 2011 roku piastuje je obywatel Basil Kerski z Berlina, redaktor naczelny polsko-niemieckiego pisma "Dialog", lubiany, szanowany, poważany i promowany mimo zapomnianej już niedoskonałości poczty, przez monokulturowych gdańskich demokratów. Na starcie do kariery nad Motławą Kerski, życzliwie przyjmowany i przez prezydenta Adamowicza i szefa PO Tuska, bez kłopotu ubiegł jedną z legend "Solidarności" Bogdana Lisa, któremu wytknięto brak wykształcenia, co Lisa nie wykluczyło z głównych kart historii "S", ale pozbawiło prawa do jej upowszechniania i promowania w zaułku pomorskim.


Pojawienie się oferty Grabarek-Bartoszewicz wzbudziło niepokój, bo ład gdański mógłby zostać zainfekowany złym wirusem. Wnet się więc okazało, że b. przewodnicząca gdańskiej rady występuje we władzach Polskiego Związku Słowiańskiego, organizacji która wydawała uchwały wspierające Rosję i jej prezydenta. W takiej sytuacji, zainspirowane prasową publikacją, władze Gdańska nie miały żadnego wyjście... i "Miasto Gdańsk" zawezwało na pomoc Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, żądając "objęcia specjalnym nadzorem trwającej procedury konkursowej(...) Miasto Gdańsk jest szczególnie zaniepokojone próbą wpłynięcia na komisję konkursową i promowaniem tej kandydatury przez posła na Sejm RP Kacpra Płażyńskiego oraz miejskich radnych z nim powiązanych".


Skoro państwo polskie przekazuje kierownictwu ECS 4 miliony budżetowych złotówek, wniosek "Miasta Gdańsk" należy poprzeć rozszerzając przy tym jego meritum. Objąć nadzorem ABW wypada także działalność B. Kerskiego, sprawdzić można jego stanowisko wobec polskiej noty dyplomatycznej w sprawie reparacji od Niemiec, jego przeszłe i obecne kontakty z politykami niemieckimi różnych wyznań partyjnych, wreszcie z kim i kiedy się zadawał, no i żeby sprawdzenie było kompletne - wysłać podoficera do archiwum Bundestagu.


Ale jeszcze ważniejszy wydaje się postulat kierowany przez "Gazetę Gdańską", małą część "Miasta Gdańsk", do ABW, by sprawdzić gdańskie i pomorskie koneksje z politykami rosyjskimi z ufortyfikowanej guberni kaliningradzkiej. Politycy samorządowi, tacy jak marszałek Struk czy prezydent Dulkiewicz, mają bowiem wpływ - członkowie rady z nimi powiązani, żeby użyć melodii donosu miejskiego - w radzie fundacji ECS na najważniejsze decyzje dotowanej przez państwo instytucji publicznej - i mają też wielorakie dossier w relacjach z władzami Kaliningradu, miasta i obwodu, reprezentantami "Jednej Rosji" Władimira Putina. Ich wrażliwość nie doznała uszczerbku po aneksji Krymu, konsula Semionowa honorowano w Muzeum Bursztynu, wygłaszano pochwały dla współpracy transgranicznej Polska-Rosja i lamentowano z powodu przymknięcia małego ruchu granicznego. Jak powiadała wówczas Dulkiewicz, "dla nas ważne są relacje z Kaliningradem na poziomie lokalnym, kropla drąży skałę".


Za jednym zamachem, niedużą kroplą wysiłku, ABW może sprawdzić gdańską skałę. Pozbawienie Grabarek-Bartoszewicz towarzystwa w tej procedurze byłoby ze strony agencji niestosowne. Bezimienne "Miasto Gdańsk" jest w końcu ostoją demokracji. Czyż jej spełnieniem nie byłby udział oficera ABW w komisji konkursowej?


Poprosimy ABW o więcej światła... na Kaliningrad i jego gdańskich sympatyków politycznych.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież