Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: ABW ukoi "Miasto Gdańsk" - nerwy po nietakcie

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 października 2022 16:13

altZawrzało w gdańskim magistracie.


Była przewodnicząca Rady Miasta Gdańska z rekomendacji AWS, a potem LPR, radna dwóch kadencji, Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, dopuściła się politycznego nietaktu i zgłosiła się do konkursu na stanowisko szefa Europejskiego Centrum Solidarności.


Jak wiadomo, od 2011 roku piastuje je obywatel Basil Kerski z Berlina, redaktor naczelny polsko-niemieckiego pisma "Dialog", lubiany, szanowany, poważany i promowany mimo zapomnianej już niedoskonałości poczty, przez monokulturowych gdańskich demokratów. Na starcie do kariery nad Motławą Kerski, życzliwie przyjmowany i przez prezydenta Adamowicza i szefa PO Tuska, bez kłopotu ubiegł jedną z legend "Solidarności" Bogdana Lisa, któremu wytknięto brak wykształcenia, co Lisa nie wykluczyło z głównych kart historii "S", ale pozbawiło prawa do jej upowszechniania i promowania w zaułku pomorskim.


Pojawienie się oferty Grabarek-Bartoszewicz wzbudziło niepokój, bo ład gdański mógłby zostać zainfekowany złym wirusem. Wnet się więc okazało, że b. przewodnicząca gdańskiej rady występuje we władzach Polskiego Związku Słowiańskiego, organizacji która wydawała uchwały wspierające Rosję i jej prezydenta. W takiej sytuacji, zainspirowane prasową publikacją, władze Gdańska nie miały żadnego wyjście... i "Miasto Gdańsk" zawezwało na pomoc Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, żądając "objęcia specjalnym nadzorem trwającej procedury konkursowej(...) Miasto Gdańsk jest szczególnie zaniepokojone próbą wpłynięcia na komisję konkursową i promowaniem tej kandydatury przez posła na Sejm RP Kacpra Płażyńskiego oraz miejskich radnych z nim powiązanych".


Skoro państwo polskie przekazuje kierownictwu ECS 4 miliony budżetowych złotówek, wniosek "Miasta Gdańsk" należy poprzeć rozszerzając przy tym jego meritum. Objąć nadzorem ABW wypada także działalność B. Kerskiego, sprawdzić można jego stanowisko wobec polskiej noty dyplomatycznej w sprawie reparacji od Niemiec, jego przeszłe i obecne kontakty z politykami niemieckimi różnych wyznań partyjnych, wreszcie z kim i kiedy się zadawał, no i żeby sprawdzenie było kompletne - wysłać podoficera do archiwum Bundestagu.


Ale jeszcze ważniejszy wydaje się postulat kierowany przez "Gazetę Gdańską", małą część "Miasta Gdańsk", do ABW, by sprawdzić gdańskie i pomorskie koneksje z politykami rosyjskimi z ufortyfikowanej guberni kaliningradzkiej. Politycy samorządowi, tacy jak marszałek Struk czy prezydent Dulkiewicz, mają bowiem wpływ - członkowie rady z nimi powiązani, żeby użyć melodii donosu miejskiego - w radzie fundacji ECS na najważniejsze decyzje dotowanej przez państwo instytucji publicznej - i mają też wielorakie dossier w relacjach z władzami Kaliningradu, miasta i obwodu, reprezentantami "Jednej Rosji" Władimira Putina. Ich wrażliwość nie doznała uszczerbku po aneksji Krymu, konsula Semionowa honorowano w Muzeum Bursztynu, wygłaszano pochwały dla współpracy transgranicznej Polska-Rosja i lamentowano z powodu przymknięcia małego ruchu granicznego. Jak powiadała wówczas Dulkiewicz, "dla nas ważne są relacje z Kaliningradem na poziomie lokalnym, kropla drąży skałę".


Za jednym zamachem, niedużą kroplą wysiłku, ABW może sprawdzić gdańską skałę. Pozbawienie Grabarek-Bartoszewicz towarzystwa w tej procedurze byłoby ze strony agencji niestosowne. Bezimienne "Miasto Gdańsk" jest w końcu ostoją demokracji. Czyż jej spełnieniem nie byłby udział oficera ABW w komisji konkursowej?


Poprosimy ABW o więcej światła... na Kaliningrad i jego gdańskich sympatyków politycznych.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież