Zawrzało w gdańskim magistracie.
Była przewodnicząca Rady Miasta Gdańska z rekomendacji AWS, a potem LPR, radna dwóch kadencji, Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, dopuściła się politycznego nietaktu i zgłosiła się do konkursu na stanowisko szefa Europejskiego Centrum Solidarności.
Jak wiadomo, od 2011 roku piastuje je obywatel Basil Kerski z Berlina, redaktor naczelny polsko-niemieckiego pisma "Dialog", lubiany, szanowany, poważany i promowany mimo zapomnianej już niedoskonałości poczty, przez monokulturowych gdańskich demokratów. Na starcie do kariery nad Motławą Kerski, życzliwie przyjmowany i przez prezydenta Adamowicza i szefa PO Tuska, bez kłopotu ubiegł jedną z legend "Solidarności" Bogdana Lisa, któremu wytknięto brak wykształcenia, co Lisa nie wykluczyło z głównych kart historii "S", ale pozbawiło prawa do jej upowszechniania i promowania w zaułku pomorskim.
Pojawienie się oferty Grabarek-Bartoszewicz wzbudziło niepokój, bo ład gdański mógłby zostać zainfekowany złym wirusem. Wnet się więc okazało, że b. przewodnicząca gdańskiej rady występuje we władzach Polskiego Związku Słowiańskiego, organizacji która wydawała uchwały wspierające Rosję i jej prezydenta. W takiej sytuacji, zainspirowane prasową publikacją, władze Gdańska nie miały żadnego wyjście... i "Miasto Gdańsk" zawezwało na pomoc Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, żądając "objęcia specjalnym nadzorem trwającej procedury konkursowej(...) Miasto Gdańsk jest szczególnie zaniepokojone próbą wpłynięcia na komisję konkursową i promowaniem tej kandydatury przez posła na Sejm RP Kacpra Płażyńskiego oraz miejskich radnych z nim powiązanych".
Skoro państwo polskie przekazuje kierownictwu ECS 4 miliony budżetowych złotówek, wniosek "Miasta Gdańsk" należy poprzeć rozszerzając przy tym jego meritum. Objąć nadzorem ABW wypada także działalność B. Kerskiego, sprawdzić można jego stanowisko wobec polskiej noty dyplomatycznej w sprawie reparacji od Niemiec, jego przeszłe i obecne kontakty z politykami niemieckimi różnych wyznań partyjnych, wreszcie z kim i kiedy się zadawał, no i żeby sprawdzenie było kompletne - wysłać podoficera do archiwum Bundestagu.
Ale jeszcze ważniejszy wydaje się postulat kierowany przez "Gazetę Gdańską", małą część "Miasta Gdańsk", do ABW, by sprawdzić gdańskie i pomorskie koneksje z politykami rosyjskimi z ufortyfikowanej guberni kaliningradzkiej. Politycy samorządowi, tacy jak marszałek Struk czy prezydent Dulkiewicz, mają bowiem wpływ - członkowie rady z nimi powiązani, żeby użyć melodii donosu miejskiego - w radzie fundacji ECS na najważniejsze decyzje dotowanej przez państwo instytucji publicznej - i mają też wielorakie dossier w relacjach z władzami Kaliningradu, miasta i obwodu, reprezentantami "Jednej Rosji" Władimira Putina. Ich wrażliwość nie doznała uszczerbku po aneksji Krymu, konsula Semionowa honorowano w Muzeum Bursztynu, wygłaszano pochwały dla współpracy transgranicznej Polska-Rosja i lamentowano z powodu przymknięcia małego ruchu granicznego. Jak powiadała wówczas Dulkiewicz, "dla nas ważne są relacje z Kaliningradem na poziomie lokalnym, kropla drąży skałę".
Za jednym zamachem, niedużą kroplą wysiłku, ABW może sprawdzić gdańską skałę. Pozbawienie Grabarek-Bartoszewicz towarzystwa w tej procedurze byłoby ze strony agencji niestosowne. Bezimienne "Miasto Gdańsk" jest w końcu ostoją demokracji. Czyż jej spełnieniem nie byłby udział oficera ABW w komisji konkursowej?
Poprosimy ABW o więcej światła... na Kaliningrad i jego gdańskich sympatyków politycznych.
Marek Formela
- 30/10/2022 18:24 - Posterunek Straszyn: Kto sieje wiatr…
- 22/10/2022 07:46 - Posterunek Straszyn: Kolejna międzynarodowa ustawka UE-opozycja
- 17/10/2022 07:31 - Posterunek Straszyn: Czasem warto zwrócić uwagę na słowa przeciwnika
- 13/10/2022 16:39 - Latarką w półmrok: Zdrowe miasto Gdańsk?
- 11/10/2022 08:13 - Posterunek Straszyn: Polska bomba atomowa wg programu „Nuclear Sharing” w zasięgu ręki
- 04/10/2022 12:26 - Posterunek Straszyn: Baltic Pipe
- 25/09/2022 11:39 - Posterunek Straszyn: Mobilizacja u Moskali czyli tonący brzytwy się chwyta
- 25/09/2022 11:35 - Akapit wydawcy: Gęgacze nad przekopem - zalew zamiera?
- 15/09/2022 11:05 - Posterunek Straszyn: Autorytet z WSW a przekop
- 13/09/2022 13:15 - Posterunek Straszyn: Reparacje, a rzeczywistość