Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Posterunek Straszyn: Ksiądz Jerzy – kapłan, bohater, błogosławiony

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 czerwca 2024 16:59

alt17 maja 2024 r. podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku a pięcioma Regionami NSZZ „Solidarność”. Instytucje w ramach wspólnych działań miały zrealizować cykl wydarzeń nawiązujących do przypadającej w tym roku 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Głównym założeniem podpisanego porozumienia jest szeroko pojęta współpraca pomiędzy IPN Oddział w Gdańsku a Regionem Bydgoskim, Elbląskim, Gdańskim, Słupskim i Toruńsko-Włocławskim NSZZ „Solidarność” w zakresie realizacji przedsięwzięć z zakresu upowszechniania wiedzy i informacji na temat postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – jego życia, posługi kapłańskiej, podejmowanych działań na rzecz obrony praw człowieka w okresie PRL i tragicznej śmierci. Na mocy podpisanego porozumienia strony zaplanowały zrealizować m.in. wystawę, debaty, prelekcje, konkurs oraz inne wydarzenia kulturalne dotyczące postaci bł. ks. Popiełuszki.

Zgodnie z nim 8 czerwca w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. We Mszy świętej uczestniczyli licznie przedstawiciele gdańskiej „Solidarności”. Obecne były sztandary związkowe, ponadto grono kombatantów, bohaterowie „Solidarności” Joanna Duda-Gwiazda i Andrzej Gwiazda, przedstawiciele Stowarzyszenia „Godność”, radni miasta Gdańska. Oddział IPN w Gdańsku reprezentował dyrektor dr Marek Szymaniak wraz ze współpracownikami. Z okazji wydarzenia gdański IPN przygotował wystawę „Zło dobrem zwyciężaj. Ks. Jerzy Popiełuszko na Wybrzeżu Gdańskim”. Jej wernisaż stanowił kolejny punkt programu.

Mało osób wiedziało o tym, że ks. Jerzy Popiełuszko był częstym gościem [na Pomorzu]. I to nie tylko tutaj, w Bazylice św. Brygidy, gdzie głosił homilie i odprawiał Msze, ale też jako gość na naszym pięknym Wybrzeżu wypoczywał nad morzem – powiedział przewodniczący gdańskiej „Solidarności” Krzysztof Dośla. Dyrektor IPN Oddział w Gdańsku dr Marek Szymaniak w swoim wystąpieniu trafnie podsumował zasługi księdza Jerzego dla kraju i jego godny naśladowania życiorys. „Nie tylko przypominanie pięknego życia ks. Jerzego Popiełuszki jest dla nas istotne - stwierdził dr Szymaniak - ale rzeczą bardzo ważną jest, żeby podkreślać aktualność jego słów, tego co mówił do nas Polaków w latach osiemdziesiątych, budując w nas wówczas poczucie tożsamości niepodległościowej, poczucie dumy z tego, że jesteśmy Polakami i poczucie tego, że walka ze złem ma swój głęboki sens. (…) Po 19 października, po jego tragicznej śmierci, jego słowa niosły Polaków ku niepodległości. Ksiądz Jerzy na polskiej drodze do niepodległości to jedna z najważniejszych postaci. Instytut Pamięci Narodowej oraz Solidarność wracają dzisiaj do tej pięknej postaci, aby ponieść jego przesłanie ku najmłodszemu pokoleniu”

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież