17 maja 2024 r. podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku a pięcioma Regionami NSZZ „Solidarność”. Instytucje w ramach wspólnych działań miały zrealizować cykl wydarzeń nawiązujących do przypadającej w tym roku 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Głównym założeniem podpisanego porozumienia jest szeroko pojęta współpraca pomiędzy IPN Oddział w Gdańsku a Regionem Bydgoskim, Elbląskim, Gdańskim, Słupskim i Toruńsko-Włocławskim NSZZ „Solidarność” w zakresie realizacji przedsięwzięć z zakresu upowszechniania wiedzy i informacji na temat postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – jego życia, posługi kapłańskiej, podejmowanych działań na rzecz obrony praw człowieka w okresie PRL i tragicznej śmierci. Na mocy podpisanego porozumienia strony zaplanowały zrealizować m.in. wystawę, debaty, prelekcje, konkurs oraz inne wydarzenia kulturalne dotyczące postaci bł. ks. Popiełuszki.
Zgodnie z nim 8 czerwca w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. We Mszy świętej uczestniczyli licznie przedstawiciele gdańskiej „Solidarności”. Obecne były sztandary związkowe, ponadto grono kombatantów, bohaterowie „Solidarności” Joanna Duda-Gwiazda i Andrzej Gwiazda, przedstawiciele Stowarzyszenia „Godność”, radni miasta Gdańska. Oddział IPN w Gdańsku reprezentował dyrektor dr Marek Szymaniak wraz ze współpracownikami. Z okazji wydarzenia gdański IPN przygotował wystawę „Zło dobrem zwyciężaj. Ks. Jerzy Popiełuszko na Wybrzeżu Gdańskim”. Jej wernisaż stanowił kolejny punkt programu.
Mało osób wiedziało o tym, że ks. Jerzy Popiełuszko był częstym gościem [na Pomorzu]. I to nie tylko tutaj, w Bazylice św. Brygidy, gdzie głosił homilie i odprawiał Msze, ale też jako gość na naszym pięknym Wybrzeżu wypoczywał nad morzem – powiedział przewodniczący gdańskiej „Solidarności” Krzysztof Dośla. Dyrektor IPN Oddział w Gdańsku dr Marek Szymaniak w swoim wystąpieniu trafnie podsumował zasługi księdza Jerzego dla kraju i jego godny naśladowania życiorys. „Nie tylko przypominanie pięknego życia ks. Jerzego Popiełuszki jest dla nas istotne - stwierdził dr Szymaniak - ale rzeczą bardzo ważną jest, żeby podkreślać aktualność jego słów, tego co mówił do nas Polaków w latach osiemdziesiątych, budując w nas wówczas poczucie tożsamości niepodległościowej, poczucie dumy z tego, że jesteśmy Polakami i poczucie tego, że walka ze złem ma swój głęboki sens. (…) Po 19 października, po jego tragicznej śmierci, jego słowa niosły Polaków ku niepodległości. Ksiądz Jerzy na polskiej drodze do niepodległości to jedna z najważniejszych postaci. Instytut Pamięci Narodowej oraz Solidarność wracają dzisiaj do tej pięknej postaci, aby ponieść jego przesłanie ku najmłodszemu pokoleniu”
Andrzej Potocki
- 21/08/2024 08:42 - Homofobia
- 31/07/2024 17:56 - Ginęli aby żyć
- 10/07/2024 15:58 - Mieli niewiele, ale nie za mało
- 24/06/2024 09:11 - Gdański bigos: Ukryta bomba
- 20/06/2024 17:02 - Akapit wydawcy: Polizei Scholza mebluje u Tuska
- 20/06/2024 16:30 - Gdański bigos: Sześć lat bez Brunona Zwarry
- 18/06/2024 08:36 - Korpus Ochrony Pogranicza, długo jeszcze mamy czekać?
- 17/06/2024 16:43 - "Solidarność" – taka mała niepodległość
- 13/06/2024 14:46 - Akapit wydawcy: Klimat demokracji
- 06/06/2024 16:27 - Latarką w półmrok: Widmo zmiany nad Europą...