Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Kolejna międzynarodowa ustawka UE-opozycja

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 22 października 2022 07:46

altZaczęło się od artykułu w „Financial Times”. Potem leitmotiv tekstu z brytyjskiego dziennika pojawił się w stwierdzeniu rzecznika prasowego Komisji Europejskiej Stefana De Keersmaecker’a. Powiedział on, że Polska jest zagrożona wstrzymaniem Funduszy Regionalnych (Spójności) w wysokości 76,5 mld euro ponieważ „nie wykonuje warunków wynikających z Karty praw podstawowych”. Następnie powielił to dziennik „Rzeczpospolita”, a na koniec za gazetą ruszyła rzesza polityków opozycji, którzy już wg własnych opinii, już wygrali przyszłoroczne wybory do Sejmu, krytykując rząd w czambuł za blokowanie pieniędzy dla naszego kraju. Rozpoczął się tak modny ostatni po stronie przeciwników partii rządzącej jazgot, że to „wszystko jest winą PiS-u”. Problem jednak polega na czym innym.

Ta cała historia okazuje się manipulacją i ustawką nie mającą pokrycia w rzeczywistości. Po pierwsze, Polska nigdy nie podpisała Karty Praw Podstawowych. De Keersmaecker po prostu kłamał. Po drugie, jeszcze 18 września unijny komisarz odpowiedzialny za budżet i administracje Johannes Hahn poinformował, że nasz kraj w odróżnieniu od Węgier spełnia wszystkie wymogi otrzymywania Funduszów Regionalnych. – W przypadku Polski nie ma wystarczająco bezpośredniego związku pomiędzy problemami sądownictwa a zagrożeniami dla funduszy unijnych – jasno wyraził się Hahn. Wg innego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego nie ma żadnych sygnałów ze strony Komisji Europejskiej o jakichkolwiek próbach wstrzymywania tych pieniędzy. W końcu ex szef resortu Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski w ostatniej rozmowie z Hahnem również „nie usłyszał wątpliwości wobec budżetu dla Polski.”

To o co tu chodzi? Otóż sprawa może mieć drugie dno. Jak zwykle niektórzy przedstawiciele Komisji działają w kontekście wyborów, które przypadają równo za rok. Śpieszy się, by pomóc pozbawionej programu, histerycznej i totalnej opozycji. Może być to również gra na osłabienie złotówki, by na siłę przepychać wprowadzenie euro w naszym kraju. I na koniec balon próbny. Być może tuż przed wyborami znów pojawią się tego typu pomysły, by osłabić notowania rządu. Kolejna obrzydliwa gra przeciwko polskiej racji stanu byle dorwać się z powrotem do koryta.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież