Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Marsz Niepodległości 2022

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 listopada 2022 18:36

altMarsz Niepodległości to największa, jak do tej pory, cykliczna impreza patriotyczna w Polsce. Od 2011 r. jest organizowana przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Na wydarzenie przyjeżdżają ludzie z całej Polski, żeby wspólnie świętować odzyskaną w 1918 r. niepodległość i z biało-czerwonymi flagami maszerować ulicami Warszawy. W dotychczasowych edycjach marszu wzięło udział w sumie ponad milion osób. Rekord frekwencji – 250 tys. uczestników padł w 100-letnią Rocznicę odzyskania nasz kraj niepodległości. W organizację tego potężnego przedsięwzięcia zaangażowanych jest mniej więcej 1500 osób. Tradycyjnie początek imprezy będzie miał miejsce na Rondzie Dmowskiego w stolicy o 14.00, choć dla chętnych, obchody rozpoczną się już o 10 rano Mszą Świętą w intencji ojczyzny. Odbędzie się ona w kościele Bractwa św. Piusa X pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na ul. Garncarskiej 32 w Warszawie. Następnie zaplanowano odśpiewanie hymnu i oficjalne przemówienie Roberta Bąkiewicza, prezesa Stowarzyszenia organizującego Marsz Niepodległości. - Trasa będzie podobna jak w latach poprzednich. Ruszymy z Ronda im. Romana Dmowskiego Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, następnie skręcamy na Wał Miedzeszyński, skąd po kilkuset metrach skręcając w prawo, wchodzimy na Błonia Stadionu Narodowego - informują organizatorzy. Manifestacja ma się zakończyć około godziny 16.30 na błoniach Stadionu Narodowego.

Marsz Niepodległości zawsze był i jest solą w oku opozycji oraz władz Warszawy, które w większości wywodzą się z Platformy Obywatelskiej. Media sprzyjające opozycji z uwielbieniem wręcz wyolbrzymiały ilość incydentów, które zdarzały się podczas przemarszów. Chodziło i to, by z maszerujących polskich patriotów (często z całymi rodzinami) zrobić zadymiarzy i faszystów. Długo trwała walka o uznanie tej patriotycznej imprezy za wydarzenia cykliczne. Organizatorzy zgromadzenia cyklicznego po uzyskaniu pozwolenia są w lepszej sytuacji niż pozostali. Ich zgromadzenie ma lepszy status. Uzyskanie od wojewody zgody na zgromadzenie cykliczne ogranicza prawo do organizowania innych zgromadzeń w tym miejscu i czasie, nawet jeśli były już wcześniej zostały zgłoszone.

Zgromadzenia cykliczne organizuje się dla uczczenia doniosłych i istotnych dla historii RP wydarzeń. Długo trwała walka organizatorów Marszu o uznanie manifestacji za zgromadzenie cykliczne. Na początku, na wniosek prezydenta Warszawy dwa Sądy: Okręgowy i Apelacyjny uchyliły decyzję wojewody mazowieckiego o cykliczności Marszu Niepodległości. W końcu skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego złożył Prokurator Generalny argumentując, że doszło do ograniczenia wolności zgromadzeń gwarantowanej w art. 57 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Sąd Najwyższy przychylił się do skargi Prokuratora Generalnego uchylając postanowienia poprzednich instancji. Możemy więc wybrać się do stolicy i spokojnie manifestować przywiązanie i szacunek dla Naszej Ojczyzny.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież