Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Marsz Niepodległości 2022

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 listopada 2022 18:36

altMarsz Niepodległości to największa, jak do tej pory, cykliczna impreza patriotyczna w Polsce. Od 2011 r. jest organizowana przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Na wydarzenie przyjeżdżają ludzie z całej Polski, żeby wspólnie świętować odzyskaną w 1918 r. niepodległość i z biało-czerwonymi flagami maszerować ulicami Warszawy. W dotychczasowych edycjach marszu wzięło udział w sumie ponad milion osób. Rekord frekwencji – 250 tys. uczestników padł w 100-letnią Rocznicę odzyskania nasz kraj niepodległości. W organizację tego potężnego przedsięwzięcia zaangażowanych jest mniej więcej 1500 osób. Tradycyjnie początek imprezy będzie miał miejsce na Rondzie Dmowskiego w stolicy o 14.00, choć dla chętnych, obchody rozpoczną się już o 10 rano Mszą Świętą w intencji ojczyzny. Odbędzie się ona w kościele Bractwa św. Piusa X pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na ul. Garncarskiej 32 w Warszawie. Następnie zaplanowano odśpiewanie hymnu i oficjalne przemówienie Roberta Bąkiewicza, prezesa Stowarzyszenia organizującego Marsz Niepodległości. - Trasa będzie podobna jak w latach poprzednich. Ruszymy z Ronda im. Romana Dmowskiego Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, następnie skręcamy na Wał Miedzeszyński, skąd po kilkuset metrach skręcając w prawo, wchodzimy na Błonia Stadionu Narodowego - informują organizatorzy. Manifestacja ma się zakończyć około godziny 16.30 na błoniach Stadionu Narodowego.

Marsz Niepodległości zawsze był i jest solą w oku opozycji oraz władz Warszawy, które w większości wywodzą się z Platformy Obywatelskiej. Media sprzyjające opozycji z uwielbieniem wręcz wyolbrzymiały ilość incydentów, które zdarzały się podczas przemarszów. Chodziło i to, by z maszerujących polskich patriotów (często z całymi rodzinami) zrobić zadymiarzy i faszystów. Długo trwała walka o uznanie tej patriotycznej imprezy za wydarzenia cykliczne. Organizatorzy zgromadzenia cyklicznego po uzyskaniu pozwolenia są w lepszej sytuacji niż pozostali. Ich zgromadzenie ma lepszy status. Uzyskanie od wojewody zgody na zgromadzenie cykliczne ogranicza prawo do organizowania innych zgromadzeń w tym miejscu i czasie, nawet jeśli były już wcześniej zostały zgłoszone.

Zgromadzenia cykliczne organizuje się dla uczczenia doniosłych i istotnych dla historii RP wydarzeń. Długo trwała walka organizatorów Marszu o uznanie manifestacji za zgromadzenie cykliczne. Na początku, na wniosek prezydenta Warszawy dwa Sądy: Okręgowy i Apelacyjny uchyliły decyzję wojewody mazowieckiego o cykliczności Marszu Niepodległości. W końcu skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego złożył Prokurator Generalny argumentując, że doszło do ograniczenia wolności zgromadzeń gwarantowanej w art. 57 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Sąd Najwyższy przychylił się do skargi Prokuratora Generalnego uchylając postanowienia poprzednich instancji. Możemy więc wybrać się do stolicy i spokojnie manifestować przywiązanie i szacunek dla Naszej Ojczyzny.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież