Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Polska bomba atomowa wg programu „Nuclear Sharing” w zasięgu ręki

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 11 października 2022 08:13

altJeśli prześledzimy zachowania moskiewskich propagandystów i polityków od czasu rozpoczęcia agresji na Ukrainie zauważymy pewną tendencję. Temat ataku nuklearnego pojawiał się raz, dwa razy w miesiącu. Wszystko kończyło się na kilku analizach ekspertów, z których wynikało jedno - Kreml blefuje. Od momentu kiedy Ukraińcy zaczęli tłuc kacapa wyzwalając całkowicie okręg charkowski i zapuszczając się na tereny bantustanu Ługandy (Ługańska Republika Ludowa) oraz skutecznie wypierając wojska moskiewskie z przyczółka chersońskiego, temat ataku nuklearnego na państwa wrażego Zachodu zaczął coraz częściej pojawiać się w agendzie moskiewskich polityków.

Po przeprowadzeniu pseudoreferendów - noszących znamiona hucpy, teraz dwa do trzech razy w tygodniu, któryś z kremlowskich decydentów na czele z leningradzkim żulem, pełniącym funkcję cara, straszy użyciem broni nuklearnej. Choć tak naprawdę sytuacja nie różni się wiele od tej z pierwszych miesięcy kampanii, świat wstrzymuje oddech. Jak na razie nie ma żadnych potwierdzonych informacji o postawieniu w stan pogotowia wyrzutni pocisków nuklearnych a wojska moskiewskie na froncie nie są w ogóle przygotowane do odpalenia atomowej bomby nawet tej mikro – taktycznej, o polu rażenia kilku kilometrów.

Choć dalej obracamy się w sferze blefu, to prezydent RP Andrzej Duda postanowił odpowiedzieć na wyzwanie Kremla. Polska jak wiadomo nie ma broni nuklearnej, a jest to najskuteczniejszy sposób odstraszania potencjalnych wrogów takich jak Moskwa. Istnieje „możliwość udziału w programie Nuclear Sharing. Rozmawialiśmy z amerykańskimi przywódcami o tym, czy Stany Zjednoczone rozważają taką możliwość. Temat jest otwarty – powiedział ostatnio prezydent RP Andrzej Duda. Co to jest program „Nuclear Sharing”? Otóż jest to koncepcja w polityce odstraszania nuklearnego NATO, która pozwala krajom członkowskim nie posiadającym własnej broni jądrowej, uczestniczyć w planowaniu jej użycia przez NATO. W szczególności przewiduje, że broń nuklearna może być udostępniona siłom zbrojnym tych państw. Wg tej koncepcji amerykańską broń jądrową od listopada 2009 roku mają na swoim terytorium Belgia, Niemcy, Włochy, Holandia i Turcja. Do tej pory trwała dyskusja pomiędzy ekspertami czy warto jest przystępować do projektu. Z do końca niejasnych przyczyn opozycja w Polsce była przeciwna. Teraz powinna zmienić zdanie. Ponieważ Amerykanie będą inwestować w cywilny projekt budowy elektrowni atomowych w naszym kraju, nie widać, żeby mieli również coś przeciwko temu, żeby wpuścić Polskę do programu „Nuclear Sharing”. Kuć żelazo póki gorące. To podstawowa gwarancja bezpieczeństwa. Teraz czas na Polskę!

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież