Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Rok podziałów

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 23 grudnia 2012 16:25

altJak zawsze na zakończenie roku czas na różne podsumowania. Pozwólcie zatem i mnie dokonać mojego własnego podsumowania minionego roku. Osobiście rok 2012 zapamiętam, jako niezwykle ciężki. Były sukcesy, ale nie zabrakło i porażek.


Za największy sukces uważam organizację piłkarskich Mistrzostw Europy. Z pewnością jest to nie tylko moje zdanie. Najlepiej o tym świadczą wypowiedzi zwykłych kibiców, którzy okazywali radość i zachwycenie naszą gościnnością, a także chwalili nas za wzorową organizację. Gratulacje i pochwały płynęły z całej Europy. Chyba nigdy w historii tak dużo i tak dobrze nie mówiono o naszym kraju. Nam po tej imprezie też coś zostało. Mamy piękne stadiony, nowe hotele, przybyło wiele kilometrów dróg, a miasta wypiękniały. Tyle przyniosła nam jedna piłkarska impreza. Szkoda tylko, że choć odrobiny radości nie dała nam nasza reprezentacja…


Euro się skończyło i stan euforii nad Wisłą szybko zmienił się w awanturę o katastrofę smoleńską. To bez wątpienia było największą tegoroczną porażką. Mimo, że od tej tragedii minęły ponad 2 lata, ta sprawa wciąż dzieli Polaków. Nawet komuna nie podzieliła rodaków tak bardzo, jak politycy spierający się o to, czy miał miejsce zamach, czy był to tragiczny wypadek. Atmosferę podgrzewały kolejne ekshumacje wynikające ze złej identyfikacji ciał z powodu bałaganu panującego w Moskwie, a także nie wywiązanie się strony rosyjskiej z obietnicy zwrotu wraku prezydenckiego Tupolewa.


Upływający rok nie był też rokiem dialogu między politykami. Zarówno w parlamencie, jak i w środkach przekazu. Ze zgrozą obserwuję, jak z każdym rokiem zaostrza się język politycznej debaty. Czy w ogóle, to o czym teraz rozprawiają politycy, można nazwać debatą? Poziom agresji sięgnął zenitu, a poziom politycznej kultury dna. Wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, o tym że zamordowano 96 osób, która  sugerowała odpowiedzialność za katastrofę prezydenta i premiera, czy Leszka Millera, który określił klub parlamentarny Palikota mianem naćpanej hołoty, są tego dobitnym przykładem.


Żyję na tym świecie blisko 56 lat, ale nie pamiętam takich podziałów - nie tylko politycznych, ale i rodzinnych. W stoczni w sierpniu 1980 roku negocjowaliśmy z komunistami z wzajemnym poszanowaniem. Dlatego osiągnęliśmy wielkie zwycięstwo sierpnia. Stan wojenny wyrządził nam wielką krzywdę, ale potrafiliśmy zasiąść do okrągłego stołu w poczuciu odpowiedzialności za Polskę. Pomimo ograniczonego zaufania do siebie, lecz z poszanowaniem obu stron.


Życzmy sobie nawzajem aby rok 2013 był rokiem porozumienia.  Mówienie o opamiętaniu i zaprzestaniu dzielenia Polaków jest już zwykłym frazesem, ale z pewnością wszyscy byśmy na tym skorzystali. Tego więc wszystkim życzę.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież