Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem Borowczaka: Rok podziałów

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 23 grudnia 2012 16:25

altJak zawsze na zakończenie roku czas na różne podsumowania. Pozwólcie zatem i mnie dokonać mojego własnego podsumowania minionego roku. Osobiście rok 2012 zapamiętam, jako niezwykle ciężki. Były sukcesy, ale nie zabrakło i porażek.


Za największy sukces uważam organizację piłkarskich Mistrzostw Europy. Z pewnością jest to nie tylko moje zdanie. Najlepiej o tym świadczą wypowiedzi zwykłych kibiców, którzy okazywali radość i zachwycenie naszą gościnnością, a także chwalili nas za wzorową organizację. Gratulacje i pochwały płynęły z całej Europy. Chyba nigdy w historii tak dużo i tak dobrze nie mówiono o naszym kraju. Nam po tej imprezie też coś zostało. Mamy piękne stadiony, nowe hotele, przybyło wiele kilometrów dróg, a miasta wypiękniały. Tyle przyniosła nam jedna piłkarska impreza. Szkoda tylko, że choć odrobiny radości nie dała nam nasza reprezentacja…


Euro się skończyło i stan euforii nad Wisłą szybko zmienił się w awanturę o katastrofę smoleńską. To bez wątpienia było największą tegoroczną porażką. Mimo, że od tej tragedii minęły ponad 2 lata, ta sprawa wciąż dzieli Polaków. Nawet komuna nie podzieliła rodaków tak bardzo, jak politycy spierający się o to, czy miał miejsce zamach, czy był to tragiczny wypadek. Atmosferę podgrzewały kolejne ekshumacje wynikające ze złej identyfikacji ciał z powodu bałaganu panującego w Moskwie, a także nie wywiązanie się strony rosyjskiej z obietnicy zwrotu wraku prezydenckiego Tupolewa.


Upływający rok nie był też rokiem dialogu między politykami. Zarówno w parlamencie, jak i w środkach przekazu. Ze zgrozą obserwuję, jak z każdym rokiem zaostrza się język politycznej debaty. Czy w ogóle, to o czym teraz rozprawiają politycy, można nazwać debatą? Poziom agresji sięgnął zenitu, a poziom politycznej kultury dna. Wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, o tym że zamordowano 96 osób, która  sugerowała odpowiedzialność za katastrofę prezydenta i premiera, czy Leszka Millera, który określił klub parlamentarny Palikota mianem naćpanej hołoty, są tego dobitnym przykładem.


Żyję na tym świecie blisko 56 lat, ale nie pamiętam takich podziałów - nie tylko politycznych, ale i rodzinnych. W stoczni w sierpniu 1980 roku negocjowaliśmy z komunistami z wzajemnym poszanowaniem. Dlatego osiągnęliśmy wielkie zwycięstwo sierpnia. Stan wojenny wyrządził nam wielką krzywdę, ale potrafiliśmy zasiąść do okrągłego stołu w poczuciu odpowiedzialności za Polskę. Pomimo ograniczonego zaufania do siebie, lecz z poszanowaniem obu stron.


Życzmy sobie nawzajem aby rok 2013 był rokiem porozumienia.  Mówienie o opamiętaniu i zaprzestaniu dzielenia Polaków jest już zwykłym frazesem, ale z pewnością wszyscy byśmy na tym skorzystali. Tego więc wszystkim życzę.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież