3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem Borowczaka: Polityczni pasterze

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 29 grudnia 2012 11:55

altWielokrotnie mówiłem o tym, że marzę o Kościele bez polityki. Niestety, jego hierarchowie robią wszystko, aby zniechęcić ludzi do siebie. Oczywiście większość nie zmarnowała do tego okazji podczas pasterki, gdy domy boże pękają w szwach.


Kontrowersyjne i nad wyraz mocne słowa biskupów, które padły podczas świątecznych kazań tylko szkodzą wizerunkowi Kościoła. Mam nieodparte wrażenie, że już dawno stracił on swoją tożsamość i prestiż. Nie widzę w działalności biskupów przemyślanej i dalekowzrocznej polityki mającej na celu ratowanie nadszarpniętego prestiżu. Purpuraci zachowują się  jak politycy. A momentami nawet jak nieodpowiedzialni politycy. Niepotrzebnie pozwalają sobie na prywatne, polityczne kazania, które nie dość, że dzielą wiernych, to wręcz odstręczają od Kościoła. O ile polityków, którzy szukają poklasku i popularności, jestem w stanie zrozumieć. O tyle działań reprezentantów kleru już nie.


Biskupi kompletnie nie mogą sobie poradzić ze sprawą podpisania konwencji przeciw przemocy kobiet. Polski biskup bowiem nigdy nie słyszał o przemocy wobec kobiet, usprawiedliwianej religią, czy kulturą. Polski biskup spadł z innej planety lub najzwyczajniej jest głuchy i ślepy na otaczający go świat. Nie potrafię pojąć, jak można negować akt prawny, który z samej definicji ma zapobiegać złu?


Niedawno byłem wręcz oczarowany osobą arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia, który 16 grudnia podczas spotkania opłatkowego, na którym byłem, wypowiedział wiele pięknych słów. Przyznaję to, chociaż nie tak dawno popadłem z nim w spór, właśnie o uprawianie polityki w kościele. Sądziłem, że może arcybiskup  doznał wewnętrznej przemiany. Może przemyślał wiele spraw i stanie się tym, który opowie się za powrotem do normalności w Kościele. Nic z tego. Podczas pasterki  abp Głódź bredził już o świecie pełzającym w zaprzaństwie i samobójstwie duchowym… Oczywiście wiadomo, jaka formacja polityczna jest winna całemu złu…


Byłem na pasterce w Pruszczu Gdańskim. Pasterka była piękna, jednak i tu ksiądz nie wytrzymał i musiał wtrącić swoje trzy grosze. Nie wiadomo dlaczego, stanął w obronie biskupa Jareckiego, który wsławił się jazdą samochodem na podwójnym gazie. Przyznanie się do winy przez duchownego było, zdaniem księdza, aktem wielkiej odwagi(?!).  Wierni mogli być przekonani, że oto mamy nowego bohatera. Nieważne, że pozwolił sobie na to, na co nie może sobie pozwolić zwykły obywatel. Ważne, że ma cywilną odwagę! Na tym nie koniec. Aby unaocznić wiernym heroizm i wielkość bp Jareckiego, ksiądz podał przykład byłego polityka SLD, Bronisława Cieślaka. Polityk bardziej znany z głównej roli w serialu „07 zgłoś się”,  kilkanaście lat temu w Wigilię(sic!),  najprawdopodobniej w stanie wskazującym , jechał pod prąd jedną z warszawskich ulic, po czym zasłaniając się immunitetem odmówił badania alkomatem. Sprawa to już stara i zapomniana, ale wymieniona w kazaniu. Ksiądz jest niedoinformowany, bowiem sejm dokonał zmian przepisów i już żaden wybraniec narodu nie jest chroniony immunitetem przed policyjnym alkomatem… Zapomniał również o tym, że podobnie, jak politycy, a może nawet szczególnie, to właśnie duchowni powinni być poza wszelkimi podejrzeniami, niczym „żona Cezara”. To oni mają świecić przykładem.


Tylko jaki sens miało powtórzenie całej tej tyrady podczas Bożego Narodzenia? Święta to czas radości, jednak ciężko usłyszeć radość płynącą z Kościoła.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież