Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Polityczni pasterze

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 29 grudnia 2012 11:55

altWielokrotnie mówiłem o tym, że marzę o Kościele bez polityki. Niestety, jego hierarchowie robią wszystko, aby zniechęcić ludzi do siebie. Oczywiście większość nie zmarnowała do tego okazji podczas pasterki, gdy domy boże pękają w szwach.


Kontrowersyjne i nad wyraz mocne słowa biskupów, które padły podczas świątecznych kazań tylko szkodzą wizerunkowi Kościoła. Mam nieodparte wrażenie, że już dawno stracił on swoją tożsamość i prestiż. Nie widzę w działalności biskupów przemyślanej i dalekowzrocznej polityki mającej na celu ratowanie nadszarpniętego prestiżu. Purpuraci zachowują się  jak politycy. A momentami nawet jak nieodpowiedzialni politycy. Niepotrzebnie pozwalają sobie na prywatne, polityczne kazania, które nie dość, że dzielą wiernych, to wręcz odstręczają od Kościoła. O ile polityków, którzy szukają poklasku i popularności, jestem w stanie zrozumieć. O tyle działań reprezentantów kleru już nie.


Biskupi kompletnie nie mogą sobie poradzić ze sprawą podpisania konwencji przeciw przemocy kobiet. Polski biskup bowiem nigdy nie słyszał o przemocy wobec kobiet, usprawiedliwianej religią, czy kulturą. Polski biskup spadł z innej planety lub najzwyczajniej jest głuchy i ślepy na otaczający go świat. Nie potrafię pojąć, jak można negować akt prawny, który z samej definicji ma zapobiegać złu?


Niedawno byłem wręcz oczarowany osobą arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia, który 16 grudnia podczas spotkania opłatkowego, na którym byłem, wypowiedział wiele pięknych słów. Przyznaję to, chociaż nie tak dawno popadłem z nim w spór, właśnie o uprawianie polityki w kościele. Sądziłem, że może arcybiskup  doznał wewnętrznej przemiany. Może przemyślał wiele spraw i stanie się tym, który opowie się za powrotem do normalności w Kościele. Nic z tego. Podczas pasterki  abp Głódź bredził już o świecie pełzającym w zaprzaństwie i samobójstwie duchowym… Oczywiście wiadomo, jaka formacja polityczna jest winna całemu złu…


Byłem na pasterce w Pruszczu Gdańskim. Pasterka była piękna, jednak i tu ksiądz nie wytrzymał i musiał wtrącić swoje trzy grosze. Nie wiadomo dlaczego, stanął w obronie biskupa Jareckiego, który wsławił się jazdą samochodem na podwójnym gazie. Przyznanie się do winy przez duchownego było, zdaniem księdza, aktem wielkiej odwagi(?!).  Wierni mogli być przekonani, że oto mamy nowego bohatera. Nieważne, że pozwolił sobie na to, na co nie może sobie pozwolić zwykły obywatel. Ważne, że ma cywilną odwagę! Na tym nie koniec. Aby unaocznić wiernym heroizm i wielkość bp Jareckiego, ksiądz podał przykład byłego polityka SLD, Bronisława Cieślaka. Polityk bardziej znany z głównej roli w serialu „07 zgłoś się”,  kilkanaście lat temu w Wigilię(sic!),  najprawdopodobniej w stanie wskazującym , jechał pod prąd jedną z warszawskich ulic, po czym zasłaniając się immunitetem odmówił badania alkomatem. Sprawa to już stara i zapomniana, ale wymieniona w kazaniu. Ksiądz jest niedoinformowany, bowiem sejm dokonał zmian przepisów i już żaden wybraniec narodu nie jest chroniony immunitetem przed policyjnym alkomatem… Zapomniał również o tym, że podobnie, jak politycy, a może nawet szczególnie, to właśnie duchowni powinni być poza wszelkimi podejrzeniami, niczym „żona Cezara”. To oni mają świecić przykładem.


Tylko jaki sens miało powtórzenie całej tej tyrady podczas Bożego Narodzenia? Święta to czas radości, jednak ciężko usłyszeć radość płynącą z Kościoła.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież