“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem Borowczaka: Polityczni pasterze

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 29 grudnia 2012 11:55

altWielokrotnie mówiłem o tym, że marzę o Kościele bez polityki. Niestety, jego hierarchowie robią wszystko, aby zniechęcić ludzi do siebie. Oczywiście większość nie zmarnowała do tego okazji podczas pasterki, gdy domy boże pękają w szwach.


Kontrowersyjne i nad wyraz mocne słowa biskupów, które padły podczas świątecznych kazań tylko szkodzą wizerunkowi Kościoła. Mam nieodparte wrażenie, że już dawno stracił on swoją tożsamość i prestiż. Nie widzę w działalności biskupów przemyślanej i dalekowzrocznej polityki mającej na celu ratowanie nadszarpniętego prestiżu. Purpuraci zachowują się  jak politycy. A momentami nawet jak nieodpowiedzialni politycy. Niepotrzebnie pozwalają sobie na prywatne, polityczne kazania, które nie dość, że dzielą wiernych, to wręcz odstręczają od Kościoła. O ile polityków, którzy szukają poklasku i popularności, jestem w stanie zrozumieć. O tyle działań reprezentantów kleru już nie.


Biskupi kompletnie nie mogą sobie poradzić ze sprawą podpisania konwencji przeciw przemocy kobiet. Polski biskup bowiem nigdy nie słyszał o przemocy wobec kobiet, usprawiedliwianej religią, czy kulturą. Polski biskup spadł z innej planety lub najzwyczajniej jest głuchy i ślepy na otaczający go świat. Nie potrafię pojąć, jak można negować akt prawny, który z samej definicji ma zapobiegać złu?


Niedawno byłem wręcz oczarowany osobą arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia, który 16 grudnia podczas spotkania opłatkowego, na którym byłem, wypowiedział wiele pięknych słów. Przyznaję to, chociaż nie tak dawno popadłem z nim w spór, właśnie o uprawianie polityki w kościele. Sądziłem, że może arcybiskup  doznał wewnętrznej przemiany. Może przemyślał wiele spraw i stanie się tym, który opowie się za powrotem do normalności w Kościele. Nic z tego. Podczas pasterki  abp Głódź bredził już o świecie pełzającym w zaprzaństwie i samobójstwie duchowym… Oczywiście wiadomo, jaka formacja polityczna jest winna całemu złu…


Byłem na pasterce w Pruszczu Gdańskim. Pasterka była piękna, jednak i tu ksiądz nie wytrzymał i musiał wtrącić swoje trzy grosze. Nie wiadomo dlaczego, stanął w obronie biskupa Jareckiego, który wsławił się jazdą samochodem na podwójnym gazie. Przyznanie się do winy przez duchownego było, zdaniem księdza, aktem wielkiej odwagi(?!).  Wierni mogli być przekonani, że oto mamy nowego bohatera. Nieważne, że pozwolił sobie na to, na co nie może sobie pozwolić zwykły obywatel. Ważne, że ma cywilną odwagę! Na tym nie koniec. Aby unaocznić wiernym heroizm i wielkość bp Jareckiego, ksiądz podał przykład byłego polityka SLD, Bronisława Cieślaka. Polityk bardziej znany z głównej roli w serialu „07 zgłoś się”,  kilkanaście lat temu w Wigilię(sic!),  najprawdopodobniej w stanie wskazującym , jechał pod prąd jedną z warszawskich ulic, po czym zasłaniając się immunitetem odmówił badania alkomatem. Sprawa to już stara i zapomniana, ale wymieniona w kazaniu. Ksiądz jest niedoinformowany, bowiem sejm dokonał zmian przepisów i już żaden wybraniec narodu nie jest chroniony immunitetem przed policyjnym alkomatem… Zapomniał również o tym, że podobnie, jak politycy, a może nawet szczególnie, to właśnie duchowni powinni być poza wszelkimi podejrzeniami, niczym „żona Cezara”. To oni mają świecić przykładem.


Tylko jaki sens miało powtórzenie całej tej tyrady podczas Bożego Narodzenia? Święta to czas radości, jednak ciężko usłyszeć radość płynącą z Kościoła.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież