"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jak głosowali w naszych sprawach

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 października 2023 16:20

Przewodnik subiektywny dla wyborców. Wybory to już nie czas na naiwność. By mieć prawo do... stanowienia prawa, czyli rozstrzygania o granicach wolności obywateli, ich powinnościach, ich uprawnieniach, kandydaci przebierają się, jak w gombrowiczowskiej "Operetce", w modne szaty jednorazowego użytku. Tych, którzy ubiegają się o nasze względy ponownie, weryfikować łatwiej. Polityka legitymizują bowiem nie słowa, lecz guzik do głosowania, który wcisnął w sejmowej sali.


W tych dniach do wyborców uśmiechają się ponownie: Piotr Adamowicz, Tadeusz Aziewicz, Jerzy Borowczak, Małgorzata Chmiel, Elżbieta Gelert, Zbigniew Konwiński, Henryka Krzywonos-Strycharska, Barbara Nowacka, Kazimierz Plocke, Agnieszka Pomaska, Stanisław Lamczyk, Jarosław Wałęsa - wszyscy Koalicja Obywatelska; Tadeusz Cymański, Marcin Horała, Andrzej Jaworski, Aleksander Mrówczyński, Kacper Płażyński, Jarosław Sellin, Kazimierz Smoliński - Prawo i Sprawiedliwość; Marek Biernacki, Magdalena Sroka, Artur Dziambor - "Trzecia droga"; Michał Urbaniak, Stanisław Tyszka - Konfederacja; Agnieszka Bąk-Dziemianowicz, Marek Rutka, Katarzyna Kotula - Lewica.


Głosowanie w listopadzie 2012 roku w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Donald Tusk po rozmowach z Angela Merkel, zaordynował sejmowi projekt, który każdej kobiecie wyjmował z portfela 84 emerytury, wtedy ok. 168 tys. zł, a każdemu mężczyźnie 24 emerytury - ok. 60 tys. złotych.
Cokolwiek dziś mówią na spotkaniach przedwyborczych,23 listopada 2012, w głosowaniu nr 263, ustawę Tuska (PO) i Kosiniaka-Kamysza (PSL) uczynili prawem obowiązującym: T. Aziewicz , M. Biernacki (dziś PSL), Jerzy Borowczak ("Solidarność zobowiązuje"), E. Gelert, Z. Konwiński, E. Kopacz, S. Lamczyk, K. Plocke, A. Pomaska. Tusk w tym głosowaniu, które PO pozbawiło po kilku latach władzy, udziału nie wziął.

Ponadto zielone światło dali: P. Bauć (dziś w barwach KO), W. Nowicka (dziś Lewica). No i oczywiście spiker tego projektu minister Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

Przeciw tym zmianom wystąpili posłowie PiS: A. Fotyga, A. Jaworski, L. Krasulski, M. Łopiński, J. Sellin, J. Szczypińska.


W listopadzie 2016 roku rząd Beaty Szydło poddał pod głosowanie projekt ustawy o przywróceniu poprzedniego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Jak wtedy głosowali parlamentarzyści PO?
Tylko prof. Marian Zembala, b. minister zdrowia, głosował za naprawą relacji społecznych w Polsce. Pozostali członkowie klubu podtrzymali przedłożenie uzgodnione przez D. Tuska z A. Merkel i zreferowane posłom przez "fajnego gościa" min. W. Kosiniaka-Kamysza.

Zatem: T. Aziewicz, M. Biernacki (dziś PSL), M. Chmiel, E. Gelert, Z. Konwiński, E. Kopacz, S. Lamczyk, K. Plocke, A. Pomaska - głosowali za podtrzymaniem represji emerytalnej. Adwokat tej zmiany, polityk PSL, dziś zamaskowany jako lider "Trzeciej drogi" W. Kosiniak-Kamysz nie zdobył się na odwagę i wstrzymując się od głosu, subtelnie chronił własną decyzję z 2012 roku.


Cały ówczesny klub PiS,226 posłów, w tym m.in. J. Sellin, K. Smoliński, J. Śniadek, poparł zmianę powrotną swojego rządu.Za przywróceniem wieku emerytalnego opowiedzieli się też Andrzej Kobylarz i Stanisław Tyszka - dziś ubiegający się o miejsce w senacie i sejmie z list pomorskich.


Ważne dla obywateli głosowanie nr 59 z października 2021. Sejm zajmował się podwyższeniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i przesunięciem I progu podatkowego do kwoty 120 tys. zł. Liberałowie z PO nie mieli wątpliwości. Przeciw zmianie byli: P. Adamowicz, T. Aziewicz, J. Borowczak, M. Chmiel, E. Gelert, S. Neumann, B. Nowacka, K. Plocke, A. Pomaska, J. Wałęsa. Po tej samej stronie opowiedziały się obecni liderzy pomorskich list lewicy Agnieszk Dziemianowicz-Bąk, Marek Rutka i Katarzyna Kotula, a także Marek Biernacki z klubu PSL/Koalicja Polska. Przeciw obniżeniu podatków byli też Magdalena Sroka, Stanisław Tyszka oraz konfederaci pomorscy Artur Dziambor i Michał Urbaniak. Po stronie podatników opowiedzieli się: T. Cymański, M. Horała, L. Krasulski, K. Płażyński, J. Sellin, K. Smoliński i J. Śniadek.


Kilka miesięcy później głosowano nad obniżeniem do 12 proc. pierwszego progu podatkowego. To obniżenie nie podobało się liberałom z PO, wstrzymali się od głosu: P. Adamowicz, T. Aziewicz, J. Borowczak, M. Chmiel, E. Gelert, Z. Konwiński, H. Krzywonos-Strycharska (tak,tak!!!), S. Neumann, B. Nowacka (socjalistka w barwach Tuska?), K. Plocke, A. Pomaska, J. Wałęsa. Obniżenie progu wprost nie podobało się socjaldemokratom, więc głosowali przeciw: M. Rutka, A. Bąk-Dziemianowicz, K. Kotula, a M. Biernacki z klubu PSL/KP wstrzymał się od głosu. Zmianę poparł cały klub PiS, a także M. Sroka i konfederaci A. Dziambor i M. Urbaniak.


Dopiero czując oddech wyborców na karku i podążając slalomem za swoim liderem, posłowie PO latem tego roku zagłosowali za waloryzacją do 800 zł świadczenia na dziecko. Natomiast reprezentujący PSL w "Trzeciej drodze", kandydujący z Pomorza M. Biernacki, podobnie jak jego szef polityczny W.Kosiniak-Kamysz, był przeciw podwyżce dla polskich rodzin, podobnie jak M. Sroka, która na trzeci trakt polityczny trafiła od Gowina, flirtując po drodze z Agrounią. Identyczne zdanie wyrazili w głosowaniu M. Urbaniak, A. Dziambor i S.Tyszka.


W kluczowym dla bezpieczeństwa Polski głosowaniu nad budową zapory na granicy z Białorusią chroniącej Polskę przed skutkami inwazji nielegalnych imigrantów organizowanej przez Białoruś i Rosję wszyscy pomorscy posłowie PiS głosowali za przedłożeniem rządu, podobnie konfederaci i M. Sroka, a wszyscy posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy przeciw - przeciw wzmocnieniu ochrony granicy Polski. Takie zdanie wyrazili: P. Adamowicz, T. Aziewicz, J. Borowczak, M. Chmiel, Z. Konwiński, H. Krzywonos-Strycharska, B. Nowacka, K. Plocke, A. Pomaska, J. Wałęsa oraz M. Rutka, A. Dziemianowicz-Bąk i K. Kotula.


Zanim wrzucimy więc swoją kartkę wyborczą do urny, zerknijmy, kto i w jakim kierunku o polskich sprawach na Pomorzu rozstrzygał. Głosować przeciw zapisanemu w art. 26 obowiązkowi ochrony granicy Rzeczpospolitej Polskiej, to igranie z bezpieczeństwem rodaków. Rozum partyjny przeciw instynktowi narodu?
,(GG)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież