Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Pomożecie?

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 stycznia 2013 08:14

altJuż nie wiem, czy się śmiać, czy płakać… Sojusz Lewicy Demokratycznej tak bardzo szuka własnej tożsamości, która dźwignie ich notowania w sondażach, że ubzdurał sobie gloryfikację towarzysza Gierka. Każdy, kto ma choć trochę oleju w głowie uśmiecha się teraz z politowaniem lub znacząco puka się w czoło.


Zapewne w myśl celebryckiej zasady, żeby pisać o czymkolwiek, byleby nie przekręcać nazwisk, politycy lewicy wpadli na genialny pomysł rehabilitacji Gierka. Ciekaw jestem, czy młoda fala SLD właściwie wie, kim był towarzysz Edward? Patrząc na historyczny geniusz polityków pokroju Jońskiego, mam co do tego duże wątpliwości. Jakoś nie słyszę, aby tej egzotycznej inicjatywie gremialnie przyklasnęli lewicowi politycy średnio-starszego pokolenia… Pomysł działaczy SLD pozostanie zapewne jedynie przypadkiem do badań dla psychiatrów. Nie sądzę również, aby przyniósł on wymierny efekt sondażowy. Raczej dobitnie pokazuje, że lewica nie ma dziś pomysłu na samą siebie i nie potrafi poszerzyć swojego elektoratu. Eseldowscy spin doctorzy zamiast bić się o młodych wyborców, w trudnych czasach szczególnie podatnych na lewicową ideologię, wolą walczyć o starszych i najstarszych z nadredaktorem Rydzykiem. 


Być może „eseldowców” zwiodły słowa Jarosława Kaczyńskiego, który podczas kampanii prezydenckiej kokietował lewicowy elektorat ciepłymi słowami o Gierku. Ale przecież każdy, kto śledzi polską scenę polityczną, powinien przywyknąć do tego, że prezes czasami sam wpakuje się na minę i jakąś niedorzecznością zdyskredytuje swoją osobę i partię, której przewodzi. Wówczas, w przypływie jakiegoś amoku, albo działania leków uspokajających, Gierek objawił się Kaczyńskiemu, jako wielki, choć komunistyczny patriota, który nie tylko widział Polskę wielką i mocarstwową, ale nawet tolerował opozycję… Ciekawe tylko, co o tolerowaniu podziemia przez towarzysza mogą powiedzieć ci, którzy wówczas siedzieli, bądź dostawali pałami po plecach… Ale co Jarosław może o tym wiedzieć?


Nie mam wątpliwości, że pomysł lewicowych polityków to zwykła PR-owska prowokacja.  System komunistyczny był systemem zbrodniczym, dlatego gloryfikowanie któregoś ze sługusów Moskwy jest po prostu idiotyczne. I nie zmieni tego fakt, że za Gierka chwilowo Polacy poczuli się lepiej, a przez moment wydawało im się, że kraj staje się mocarstwem. Ale to za jego rządów brutalnie tłumiono demonstracje w Radomiu i Ursusie w 1976 roku oraz szykanowano opozycję. Cenzura wcale nie była mniejsza. Za jego czasów w polskiej konstytucji znalazł się zapis o kierowniczej roli PZPR i o sojuszu ze Związkiem Radzieckim. Rachunek rządów Gierka przyszło nam spłacać niemal do dzisiaj, bo zadłużył kraj na niewyobrażalną skalę.


Przy okazji, głupi wyskok z Gierkiem co poniektórzy porównali z zadymą z Leninem na bramie Stoczni Gdańskiej. Co innego jednak gloryfikować przedstawiciela zbrodniczego reżimu i fałszować historię, poprzez wystawianie laurek komuniście, a co innego przywrócić historyczny wygląd pamiętnej bramy. Paweł Adamowicz nie gloryfikuje Lenina, ani nie zmienia nazwy zakładu. Ot drobna różnica. Wystarczająca jednak, aby ktoś mógł zasiać ferment i przy okazji pokazać buzię w telewizorze.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież