Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem Borowczaka: Pomożecie?

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 stycznia 2013 08:14

altJuż nie wiem, czy się śmiać, czy płakać… Sojusz Lewicy Demokratycznej tak bardzo szuka własnej tożsamości, która dźwignie ich notowania w sondażach, że ubzdurał sobie gloryfikację towarzysza Gierka. Każdy, kto ma choć trochę oleju w głowie uśmiecha się teraz z politowaniem lub znacząco puka się w czoło.


Zapewne w myśl celebryckiej zasady, żeby pisać o czymkolwiek, byleby nie przekręcać nazwisk, politycy lewicy wpadli na genialny pomysł rehabilitacji Gierka. Ciekaw jestem, czy młoda fala SLD właściwie wie, kim był towarzysz Edward? Patrząc na historyczny geniusz polityków pokroju Jońskiego, mam co do tego duże wątpliwości. Jakoś nie słyszę, aby tej egzotycznej inicjatywie gremialnie przyklasnęli lewicowi politycy średnio-starszego pokolenia… Pomysł działaczy SLD pozostanie zapewne jedynie przypadkiem do badań dla psychiatrów. Nie sądzę również, aby przyniósł on wymierny efekt sondażowy. Raczej dobitnie pokazuje, że lewica nie ma dziś pomysłu na samą siebie i nie potrafi poszerzyć swojego elektoratu. Eseldowscy spin doctorzy zamiast bić się o młodych wyborców, w trudnych czasach szczególnie podatnych na lewicową ideologię, wolą walczyć o starszych i najstarszych z nadredaktorem Rydzykiem. 


Być może „eseldowców” zwiodły słowa Jarosława Kaczyńskiego, który podczas kampanii prezydenckiej kokietował lewicowy elektorat ciepłymi słowami o Gierku. Ale przecież każdy, kto śledzi polską scenę polityczną, powinien przywyknąć do tego, że prezes czasami sam wpakuje się na minę i jakąś niedorzecznością zdyskredytuje swoją osobę i partię, której przewodzi. Wówczas, w przypływie jakiegoś amoku, albo działania leków uspokajających, Gierek objawił się Kaczyńskiemu, jako wielki, choć komunistyczny patriota, który nie tylko widział Polskę wielką i mocarstwową, ale nawet tolerował opozycję… Ciekawe tylko, co o tolerowaniu podziemia przez towarzysza mogą powiedzieć ci, którzy wówczas siedzieli, bądź dostawali pałami po plecach… Ale co Jarosław może o tym wiedzieć?


Nie mam wątpliwości, że pomysł lewicowych polityków to zwykła PR-owska prowokacja.  System komunistyczny był systemem zbrodniczym, dlatego gloryfikowanie któregoś ze sługusów Moskwy jest po prostu idiotyczne. I nie zmieni tego fakt, że za Gierka chwilowo Polacy poczuli się lepiej, a przez moment wydawało im się, że kraj staje się mocarstwem. Ale to za jego rządów brutalnie tłumiono demonstracje w Radomiu i Ursusie w 1976 roku oraz szykanowano opozycję. Cenzura wcale nie była mniejsza. Za jego czasów w polskiej konstytucji znalazł się zapis o kierowniczej roli PZPR i o sojuszu ze Związkiem Radzieckim. Rachunek rządów Gierka przyszło nam spłacać niemal do dzisiaj, bo zadłużył kraj na niewyobrażalną skalę.


Przy okazji, głupi wyskok z Gierkiem co poniektórzy porównali z zadymą z Leninem na bramie Stoczni Gdańskiej. Co innego jednak gloryfikować przedstawiciela zbrodniczego reżimu i fałszować historię, poprzez wystawianie laurek komuniście, a co innego przywrócić historyczny wygląd pamiętnej bramy. Paweł Adamowicz nie gloryfikuje Lenina, ani nie zmienia nazwy zakładu. Ot drobna różnica. Wystarczająca jednak, aby ktoś mógł zasiać ferment i przy okazji pokazać buzię w telewizorze.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież