O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem Borowczaka: Miliardy Jarosława

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 26 listopada 2012 16:11

altNa salonach unijnych toczy się zaciekła wojna o budżet. Wojna, która może wykoleić UE. W dobie kryzysu nie ma nic dziwnego w tym, że cięcia budżetowe muszą nastąpić. Nic też dziwnego, że biedni nie chcą stracić, a bogaci, jak najmniej wrzucić do wspólnego kotła. Może niepotrzebnie premier Donald Tusk ogłosił zawczasu, jaką kwotę uzna za satysfakcjonującą. W efekcie sam postawił się w niezbyt komfortowej sytuacji, a nad Wisłą rozpętała się nowa wojenka – rozważnej polityki kompromisu z polityką niepoważną i pieniacką.


Jarosław Kaczyński, reprezentant tego drugiego stylu, zwanego również stylem pirotechnicznym, uważa, że 500 mld euro należy się Polsce, jak psu zupa. Dlaczego się należy? Tego nikt nie wie. Jesteśmy członkami Unii na takich samych prawach, jak pozostałe kraje. Wobec szalejącego kryzysu musimy również stawić mu czoła i pogodzić się z mniejszym budżetem. Nie możemy liczyć na to, że ciężar walki z kryzysem wezmą na siebie wyłącznie najbogatsi, skoro także w tych krajach niezadowoleni ludzie wychodzą na ulicę i protestują przeciwko zaciskaniu pasa. Wielcy Europy, może ktoś o tym zapomniał, także muszą liczyć się z opinią publiczną w swoich krajach.


Ale dla pisiorów mniejszy budżet niż 500 mld to wręcz zdrada kraju o świcie! Jak może być inaczej, skoro Jarosław Kaczyński wszystko załatwił z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem? Otóż prezes osobiście otrzymał od niego zapewnienie, że Polsce nie obetną ani centa i Tuskowi pozostało najłatwiejsze zadanie na świecie – pojechać po „swoje” i zameldować Kaczyńskiemu wykonanie zadania. A potem skandować: „yes, yes, yes!!!” i „Vivat prezes”!


Nie wiadomo, dlaczego i kiedy Cameron składał prezesowi takie deklaracje.  W końcu Kaczyński nie zajmuje w Polsce żadnego eksponowanego stanowiska. Jako szef wiecznie przegranej partii opozycyjnej w mało ważnym dla Anglików kraju, raczej dużej siły przebicia przy Downing Street 10 nie ma. A może prezes rozmawiał z Cameron Diaz? Skoro Marek Belka mógł znać Jennifer Lopez, to dlaczego Kaczyński ma nie znać Cameron? A że w Hollywood jest to osóbka znana ze swojej delikatnie mówiąc, nieroztropności, mogła PiS-owi 500 miliardów obiecać…


Całe te brednie PiS-u wywołują uśmiech politowania. Ale mnie do śmiechu wcale nie jest. Aż mnie ciarki przechodzą po plecach, gdy pomyślę, co by było, gdyby budżet unijny negocjował Jarosław. Z pewnością polityk, którego nieobliczalności obawiała się cała Europa, a kanclerz Niemiec – największego polskiego sojusznika w Unii - oskarżył o to, że Stasi i Ruscy doprowadzili do jej wyboru, uzyskałby dla Polski więcej…  W końcu sojusz budżetowy PiS-u z premierem kraju, który najbardziej pragnie cięć i oszczędności do czegoś zobowiązuje.


Nie oszukujmy się, błędy i zaniechania Donalda Tuska na pewno można by mnożyć. Jest to jednak polityk, który ma mocno pozycję w Unii i z jego zdaniem z pewnością się liczą. Jestem pewien, że nikt inny nie załatwi Polsce lepszego budżetu. Dlatego nie dajmy się zwieść antyrządowej propagandzie niskich lotów. Bo cóż to za ujma dla dębu, że go piesek obsika?
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież