Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem Borowczaka: Miliardy Jarosława

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 26 listopada 2012 16:11

altNa salonach unijnych toczy się zaciekła wojna o budżet. Wojna, która może wykoleić UE. W dobie kryzysu nie ma nic dziwnego w tym, że cięcia budżetowe muszą nastąpić. Nic też dziwnego, że biedni nie chcą stracić, a bogaci, jak najmniej wrzucić do wspólnego kotła. Może niepotrzebnie premier Donald Tusk ogłosił zawczasu, jaką kwotę uzna za satysfakcjonującą. W efekcie sam postawił się w niezbyt komfortowej sytuacji, a nad Wisłą rozpętała się nowa wojenka – rozważnej polityki kompromisu z polityką niepoważną i pieniacką.


Jarosław Kaczyński, reprezentant tego drugiego stylu, zwanego również stylem pirotechnicznym, uważa, że 500 mld euro należy się Polsce, jak psu zupa. Dlaczego się należy? Tego nikt nie wie. Jesteśmy członkami Unii na takich samych prawach, jak pozostałe kraje. Wobec szalejącego kryzysu musimy również stawić mu czoła i pogodzić się z mniejszym budżetem. Nie możemy liczyć na to, że ciężar walki z kryzysem wezmą na siebie wyłącznie najbogatsi, skoro także w tych krajach niezadowoleni ludzie wychodzą na ulicę i protestują przeciwko zaciskaniu pasa. Wielcy Europy, może ktoś o tym zapomniał, także muszą liczyć się z opinią publiczną w swoich krajach.


Ale dla pisiorów mniejszy budżet niż 500 mld to wręcz zdrada kraju o świcie! Jak może być inaczej, skoro Jarosław Kaczyński wszystko załatwił z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem? Otóż prezes osobiście otrzymał od niego zapewnienie, że Polsce nie obetną ani centa i Tuskowi pozostało najłatwiejsze zadanie na świecie – pojechać po „swoje” i zameldować Kaczyńskiemu wykonanie zadania. A potem skandować: „yes, yes, yes!!!” i „Vivat prezes”!


Nie wiadomo, dlaczego i kiedy Cameron składał prezesowi takie deklaracje.  W końcu Kaczyński nie zajmuje w Polsce żadnego eksponowanego stanowiska. Jako szef wiecznie przegranej partii opozycyjnej w mało ważnym dla Anglików kraju, raczej dużej siły przebicia przy Downing Street 10 nie ma. A może prezes rozmawiał z Cameron Diaz? Skoro Marek Belka mógł znać Jennifer Lopez, to dlaczego Kaczyński ma nie znać Cameron? A że w Hollywood jest to osóbka znana ze swojej delikatnie mówiąc, nieroztropności, mogła PiS-owi 500 miliardów obiecać…


Całe te brednie PiS-u wywołują uśmiech politowania. Ale mnie do śmiechu wcale nie jest. Aż mnie ciarki przechodzą po plecach, gdy pomyślę, co by było, gdyby budżet unijny negocjował Jarosław. Z pewnością polityk, którego nieobliczalności obawiała się cała Europa, a kanclerz Niemiec – największego polskiego sojusznika w Unii - oskarżył o to, że Stasi i Ruscy doprowadzili do jej wyboru, uzyskałby dla Polski więcej…  W końcu sojusz budżetowy PiS-u z premierem kraju, który najbardziej pragnie cięć i oszczędności do czegoś zobowiązuje.


Nie oszukujmy się, błędy i zaniechania Donalda Tuska na pewno można by mnożyć. Jest to jednak polityk, który ma mocno pozycję w Unii i z jego zdaniem z pewnością się liczą. Jestem pewien, że nikt inny nie załatwi Polsce lepszego budżetu. Dlatego nie dajmy się zwieść antyrządowej propagandzie niskich lotów. Bo cóż to za ujma dla dębu, że go piesek obsika?
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież