W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Miliardy Jarosława

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 26 listopada 2012 16:11

altNa salonach unijnych toczy się zaciekła wojna o budżet. Wojna, która może wykoleić UE. W dobie kryzysu nie ma nic dziwnego w tym, że cięcia budżetowe muszą nastąpić. Nic też dziwnego, że biedni nie chcą stracić, a bogaci, jak najmniej wrzucić do wspólnego kotła. Może niepotrzebnie premier Donald Tusk ogłosił zawczasu, jaką kwotę uzna za satysfakcjonującą. W efekcie sam postawił się w niezbyt komfortowej sytuacji, a nad Wisłą rozpętała się nowa wojenka – rozważnej polityki kompromisu z polityką niepoważną i pieniacką.


Jarosław Kaczyński, reprezentant tego drugiego stylu, zwanego również stylem pirotechnicznym, uważa, że 500 mld euro należy się Polsce, jak psu zupa. Dlaczego się należy? Tego nikt nie wie. Jesteśmy członkami Unii na takich samych prawach, jak pozostałe kraje. Wobec szalejącego kryzysu musimy również stawić mu czoła i pogodzić się z mniejszym budżetem. Nie możemy liczyć na to, że ciężar walki z kryzysem wezmą na siebie wyłącznie najbogatsi, skoro także w tych krajach niezadowoleni ludzie wychodzą na ulicę i protestują przeciwko zaciskaniu pasa. Wielcy Europy, może ktoś o tym zapomniał, także muszą liczyć się z opinią publiczną w swoich krajach.


Ale dla pisiorów mniejszy budżet niż 500 mld to wręcz zdrada kraju o świcie! Jak może być inaczej, skoro Jarosław Kaczyński wszystko załatwił z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem? Otóż prezes osobiście otrzymał od niego zapewnienie, że Polsce nie obetną ani centa i Tuskowi pozostało najłatwiejsze zadanie na świecie – pojechać po „swoje” i zameldować Kaczyńskiemu wykonanie zadania. A potem skandować: „yes, yes, yes!!!” i „Vivat prezes”!


Nie wiadomo, dlaczego i kiedy Cameron składał prezesowi takie deklaracje.  W końcu Kaczyński nie zajmuje w Polsce żadnego eksponowanego stanowiska. Jako szef wiecznie przegranej partii opozycyjnej w mało ważnym dla Anglików kraju, raczej dużej siły przebicia przy Downing Street 10 nie ma. A może prezes rozmawiał z Cameron Diaz? Skoro Marek Belka mógł znać Jennifer Lopez, to dlaczego Kaczyński ma nie znać Cameron? A że w Hollywood jest to osóbka znana ze swojej delikatnie mówiąc, nieroztropności, mogła PiS-owi 500 miliardów obiecać…


Całe te brednie PiS-u wywołują uśmiech politowania. Ale mnie do śmiechu wcale nie jest. Aż mnie ciarki przechodzą po plecach, gdy pomyślę, co by było, gdyby budżet unijny negocjował Jarosław. Z pewnością polityk, którego nieobliczalności obawiała się cała Europa, a kanclerz Niemiec – największego polskiego sojusznika w Unii - oskarżył o to, że Stasi i Ruscy doprowadzili do jej wyboru, uzyskałby dla Polski więcej…  W końcu sojusz budżetowy PiS-u z premierem kraju, który najbardziej pragnie cięć i oszczędności do czegoś zobowiązuje.


Nie oszukujmy się, błędy i zaniechania Donalda Tuska na pewno można by mnożyć. Jest to jednak polityk, który ma mocno pozycję w Unii i z jego zdaniem z pewnością się liczą. Jestem pewien, że nikt inny nie załatwi Polsce lepszego budżetu. Dlatego nie dajmy się zwieść antyrządowej propagandzie niskich lotów. Bo cóż to za ujma dla dębu, że go piesek obsika?
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież