Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Promocja prawdy...

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 sierpnia 2023 09:04

W 43. rocznicę wybuchu strajku w sierpniowego "Gazeta Gdańska", Fundacja Promocji Solidarności i Grzegorz Pellowski zorganizowali w Sali BHP promocję książki pt. "Sierpień 80 rozpoczął Jerzy Borowczak".


Przy braku zainteresowania promocją tej książki i zgody ECS, po uzyskaniu akceptacji od Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ " Solidarność", Jerzy Borowczak po latach zawitał do legendarnego miejsca w historii Polski. W spotkaniu wziął udział legendarny przywódca strajku - Lech Wałęsa.

alt


Organizacją tej promocji podjęła się redakcja "Gazety Gdańskiej" z uwagi iż Europejskie Centrum Solidarności nie było zainteresowane takim wydarzeniem. Dołączył do nas Grzegorz Pellowski, gdański mistrz cukiernictwa. Przy aprobacie Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ "Solidarność", do organizatorów zgłosiła się Fundacja Promocji Solidarności dzięki czemu można było wydarzenie zorganizować w historycznej Sali BHP.


Promocja zebrała ponad 150 uczestników. Było wielu b. stoczniowców i związkowców. Ponadto obecni byli m.in.: Jacek Merkel, Henryk Majewski, Gerard Sikora i redaktorzy: Barbara Szczepuła, Barbara Madejczyk-Krassowska czy Marek Ponikowski.


Na samym początku panelu z udziałem Lecha Wałęsy i Jerzego Borowczaka, eks prezydent zgodnie ze swoją narracją ostatnich lat zamiast wspomnieć wydarzenia sprzed 43 lat - rozpoczął atak na rządzących i zapowiedział wojnę domową jeśli społeczeństwo nie odsunie ich od władzy.

alt


Mocno ripostował Ryszard Małkowski, b. stoczniowiec i związkowiec z wydziału MY. - Nie chcę słuchać Twojego szczucia na Kaczyńskiego, przyszedłem tu porozmawiać o tym co się wydarzyło 43 lata temu - wykrzyczał b. związkowiec. Następnie b. prezydent RP stonował i rozpoczął wspomnienie o tym co się w stoczni wydarzyło przed laty. Mówił ciekawie o swoim pobycie na Kremlu i rozmowie z Borysem Jelcynem. Nie wspomniał o swoich dyplomatycznych sukcesach lecz wspomniał jak prezydent Federacji Rosji przerwał rozmowę i powiedział: "Wiesz Lechu, ja cię lubię, zapraszam cię na kieliszek wódki a niech nasi pracownicy to wszystko parafują"...


Spotkanie do końca przebiegło w spokojnej i miłej atmosferze. Jerzy Borowczak sprzedał ponad 100 książek i zapowiedział, że osobiście podziękuje Piotrowi Dudzie za gościnę. Był pod dużym wrażeniem poziomu utrzymania przez związek historycznej Sali BHP.
Jeden z byłych związkowców stoczni i działacz społeczny Wawrzyniec Rozenberg podsumował to spotkanie: - Jako były stoczniowiec ubolewam, że nie ma miejsca dla nas w ECS. Dla byłych związkowców, dla Jurka legendy Strajku 80. Podejrzewam, że gdyby promował jakąś aktywność środowisk LGBT rozwinięto by przed nim czerwony dywan..."
M.P.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież