3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Promocja prawdy...

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 sierpnia 2023 09:04

W 43. rocznicę wybuchu strajku w sierpniowego "Gazeta Gdańska", Fundacja Promocji Solidarności i Grzegorz Pellowski zorganizowali w Sali BHP promocję książki pt. "Sierpień 80 rozpoczął Jerzy Borowczak".


Przy braku zainteresowania promocją tej książki i zgody ECS, po uzyskaniu akceptacji od Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ " Solidarność", Jerzy Borowczak po latach zawitał do legendarnego miejsca w historii Polski. W spotkaniu wziął udział legendarny przywódca strajku - Lech Wałęsa.

alt


Organizacją tej promocji podjęła się redakcja "Gazety Gdańskiej" z uwagi iż Europejskie Centrum Solidarności nie było zainteresowane takim wydarzeniem. Dołączył do nas Grzegorz Pellowski, gdański mistrz cukiernictwa. Przy aprobacie Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ "Solidarność", do organizatorów zgłosiła się Fundacja Promocji Solidarności dzięki czemu można było wydarzenie zorganizować w historycznej Sali BHP.


Promocja zebrała ponad 150 uczestników. Było wielu b. stoczniowców i związkowców. Ponadto obecni byli m.in.: Jacek Merkel, Henryk Majewski, Gerard Sikora i redaktorzy: Barbara Szczepuła, Barbara Madejczyk-Krassowska czy Marek Ponikowski.


Na samym początku panelu z udziałem Lecha Wałęsy i Jerzego Borowczaka, eks prezydent zgodnie ze swoją narracją ostatnich lat zamiast wspomnieć wydarzenia sprzed 43 lat - rozpoczął atak na rządzących i zapowiedział wojnę domową jeśli społeczeństwo nie odsunie ich od władzy.

alt


Mocno ripostował Ryszard Małkowski, b. stoczniowiec i związkowiec z wydziału MY. - Nie chcę słuchać Twojego szczucia na Kaczyńskiego, przyszedłem tu porozmawiać o tym co się wydarzyło 43 lata temu - wykrzyczał b. związkowiec. Następnie b. prezydent RP stonował i rozpoczął wspomnienie o tym co się w stoczni wydarzyło przed laty. Mówił ciekawie o swoim pobycie na Kremlu i rozmowie z Borysem Jelcynem. Nie wspomniał o swoich dyplomatycznych sukcesach lecz wspomniał jak prezydent Federacji Rosji przerwał rozmowę i powiedział: "Wiesz Lechu, ja cię lubię, zapraszam cię na kieliszek wódki a niech nasi pracownicy to wszystko parafują"...


Spotkanie do końca przebiegło w spokojnej i miłej atmosferze. Jerzy Borowczak sprzedał ponad 100 książek i zapowiedział, że osobiście podziękuje Piotrowi Dudzie za gościnę. Był pod dużym wrażeniem poziomu utrzymania przez związek historycznej Sali BHP.
Jeden z byłych związkowców stoczni i działacz społeczny Wawrzyniec Rozenberg podsumował to spotkanie: - Jako były stoczniowiec ubolewam, że nie ma miejsca dla nas w ECS. Dla byłych związkowców, dla Jurka legendy Strajku 80. Podejrzewam, że gdyby promował jakąś aktywność środowisk LGBT rozwinięto by przed nim czerwony dywan..."
M.P.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież