Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Górski: Twórzmy alternatywę medialną

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 listopada 2012 16:19

altW sobotę ulicami Gdańska przejdzie gigantyczna demonstracja sprzeciwu wobec polityki państwa pod rządami partii mieniącej się „obywatelską”. Podstawą demokracji jest swoboda wyrażania poglądów i wolność do ich manifestowania oraz do sprzeciwu wobec poczynań władzy, godzących w prawa obywatelskie. Jej hasła są odległe od sączonej nam przez media głównego nurtu propagandy. Wzrost bezrobocia, rosnące koszty utrzymania, wydłużenie, bez oglądania się na opinię społeczną, wieku emerytalnego, spirala zadłużenia, brak bezpieczeństwa zatrudnienia to zjawiska uderzające w pracowników i ich rodziny w Polsce 23 lata po tzw. transformacji. Obecne władze nie robią nic, żeby temu przeciwdziałać, a koszty kryzysu przerzucane są na najuboższych, to oni ponoszą coraz większe dodatkowe obciążenia w zakresie ochrony zdrowia, edukacji. Oprócz społecznych i gospodarczych tematów sobotnia demonstracja zwołana jest w obronie wolnych mediów, autentycznego pluralizmu, w proteście przeciwko manipulowaniu opinią publiczną oraz z żądaniem dymisji rządu Donalda Tuska. W erze demokracji medialnej wybory wygrywa ten, kto się ładnie prezentuje w mediach. W rządzie Donalda Tuska znalazła się więc Joanna Mucha, minister – lub jak sama chce – „ministra” od sportu. Podobnie Sławomir Nowak, politolog od dróg, kolei i lotnictwa. Wrażliwi na sondaże, mistrzowie puenty, dosadni komentatorzy, święcą triumfy. Do czasu…Wolne media, na które liczyliśmy po 1989 roku po likwidacji Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk, to dzisiaj, niestety, fikcja. Dziennikarze nie tyle realizują tzw. linię, ale redakcje – czy raczej ich właściciele – kierują się dyktatem reklamodawców. Czy jest alternatywa? Jest. To tworzone spontanicznie, głównie w oparciu o Internet portale, blogi, telewizje, niezależna, ale niszowa, prasa. Dlaczego ważne? Otóż widać to chociażby po „casusie” słynnego zdjęcia z lokalnymi luminarzami targającymi samolot OLT po płycie gdańskiego lotniska, czy temacie gdańskich sądów tzw. Centrum Sprawiedliwości. Tematy przez nas opisane – znalazły się na łamach głównych wydawców, gdy sprawy nabrały rozgłosu lub zajęło się nimi CBA.   


W mediach tzw. głównego nurtu sposób relacjonowania wydarzeń wygląda tak, jak gdyby był jeden oficer prowadzący. Nic dziwnego, że wielu mówi żartem: Nie mam telewizora – nie wiem, co mam myśleć. Sondaże pokazują pogorszenie nastrojów społecznych, i to mimo Euro 2012. Rząd i lokalni działacze PO chwalą się sukcesami – Euro 2012.  Czy aby na pewno mają rację? Czyżby UEFA rzuciła na polskie inwestycje garść euro? Efekt promocyjny imprezy – wątpliwy, ale ratowany wirtualnymi wyliczeniami o przychodach z turystyki w przyszłości.  Realne są niestety pomniki władzy  - gigantyczne, generujące straty stadiony i zadłużenie miejskich kas ponad wszelka miarę. 


Bez reakcji na manipulację, bez niezależnych mediów, Polska będzie krajem klientów systemu władzy, czerpiących z komercyjnych i rządowych telewizji „prawidłową wykładnię świata”. Opozycję, a nawet niezależnych dziennikarzy atakują i okładają po głowach gazety, jak „Gazeta Wyborcza”, obficie subsydiowane przez rząd poprzez reklamy i ogłoszenia spółek Skarbu Państwa, rządowe agencje i ministerstwa. 


Krzysztof Skowroński, szef Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w jednym z wywiadów zauważył, że mediami rządzą ci sami ludzie, w rękach których znajdują się banki, którzy chcą stworzyć „nowego człowieka”, indywidualistę bez korzeni. Jego wolność jest złudna, bo ktoś, kto nie ma hierarchii wartości, dla kogo wszystko jest względne, to bezwolna ofiara manipulacji.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież