Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Górski: Twórzmy alternatywę medialną

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 listopada 2012 16:19

altW sobotę ulicami Gdańska przejdzie gigantyczna demonstracja sprzeciwu wobec polityki państwa pod rządami partii mieniącej się „obywatelską”. Podstawą demokracji jest swoboda wyrażania poglądów i wolność do ich manifestowania oraz do sprzeciwu wobec poczynań władzy, godzących w prawa obywatelskie. Jej hasła są odległe od sączonej nam przez media głównego nurtu propagandy. Wzrost bezrobocia, rosnące koszty utrzymania, wydłużenie, bez oglądania się na opinię społeczną, wieku emerytalnego, spirala zadłużenia, brak bezpieczeństwa zatrudnienia to zjawiska uderzające w pracowników i ich rodziny w Polsce 23 lata po tzw. transformacji. Obecne władze nie robią nic, żeby temu przeciwdziałać, a koszty kryzysu przerzucane są na najuboższych, to oni ponoszą coraz większe dodatkowe obciążenia w zakresie ochrony zdrowia, edukacji. Oprócz społecznych i gospodarczych tematów sobotnia demonstracja zwołana jest w obronie wolnych mediów, autentycznego pluralizmu, w proteście przeciwko manipulowaniu opinią publiczną oraz z żądaniem dymisji rządu Donalda Tuska. W erze demokracji medialnej wybory wygrywa ten, kto się ładnie prezentuje w mediach. W rządzie Donalda Tuska znalazła się więc Joanna Mucha, minister – lub jak sama chce – „ministra” od sportu. Podobnie Sławomir Nowak, politolog od dróg, kolei i lotnictwa. Wrażliwi na sondaże, mistrzowie puenty, dosadni komentatorzy, święcą triumfy. Do czasu…Wolne media, na które liczyliśmy po 1989 roku po likwidacji Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk, to dzisiaj, niestety, fikcja. Dziennikarze nie tyle realizują tzw. linię, ale redakcje – czy raczej ich właściciele – kierują się dyktatem reklamodawców. Czy jest alternatywa? Jest. To tworzone spontanicznie, głównie w oparciu o Internet portale, blogi, telewizje, niezależna, ale niszowa, prasa. Dlaczego ważne? Otóż widać to chociażby po „casusie” słynnego zdjęcia z lokalnymi luminarzami targającymi samolot OLT po płycie gdańskiego lotniska, czy temacie gdańskich sądów tzw. Centrum Sprawiedliwości. Tematy przez nas opisane – znalazły się na łamach głównych wydawców, gdy sprawy nabrały rozgłosu lub zajęło się nimi CBA.   


W mediach tzw. głównego nurtu sposób relacjonowania wydarzeń wygląda tak, jak gdyby był jeden oficer prowadzący. Nic dziwnego, że wielu mówi żartem: Nie mam telewizora – nie wiem, co mam myśleć. Sondaże pokazują pogorszenie nastrojów społecznych, i to mimo Euro 2012. Rząd i lokalni działacze PO chwalą się sukcesami – Euro 2012.  Czy aby na pewno mają rację? Czyżby UEFA rzuciła na polskie inwestycje garść euro? Efekt promocyjny imprezy – wątpliwy, ale ratowany wirtualnymi wyliczeniami o przychodach z turystyki w przyszłości.  Realne są niestety pomniki władzy  - gigantyczne, generujące straty stadiony i zadłużenie miejskich kas ponad wszelka miarę. 


Bez reakcji na manipulację, bez niezależnych mediów, Polska będzie krajem klientów systemu władzy, czerpiących z komercyjnych i rządowych telewizji „prawidłową wykładnię świata”. Opozycję, a nawet niezależnych dziennikarzy atakują i okładają po głowach gazety, jak „Gazeta Wyborcza”, obficie subsydiowane przez rząd poprzez reklamy i ogłoszenia spółek Skarbu Państwa, rządowe agencje i ministerstwa. 


Krzysztof Skowroński, szef Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w jednym z wywiadów zauważył, że mediami rządzą ci sami ludzie, w rękach których znajdują się banki, którzy chcą stworzyć „nowego człowieka”, indywidualistę bez korzeni. Jego wolność jest złudna, bo ktoś, kto nie ma hierarchii wartości, dla kogo wszystko jest względne, to bezwolna ofiara manipulacji.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież