Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: Obelisk pamięci - gdańskiej niepamięci

Ocena użytkowników: / 41
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 marca 2022 19:04

altNiemiecka praworządność.


Zanim 89 Polaków rozstrzelano w lesie między Sztutowem a Stegną, zbrodniarz z SS Max Pauly odczytywał im wyrok policyjnego sądu doraźnego.


To niemieckie dzieło prawnicze ustanowione rozkazem z 21 września 1939 roku nieosądzonego zbrodniarza gen. Walthera von Brauschitcha - dożył w Hamburgu do 1948 roku - dowódcy Wehrmachtu podczas napadu na Polskę.


Na Pomorzu "celem było wytworzenie ludności niemieckiej, jednolitej rasowo, a tym samym duchowo-psychicznie, jak również narodowo-politycznie".


Sąd sprawdzał tylko personalia i orzekano egzekucje "elementu antyniemieckiego".


"Oni wszyscy byli znienawidzonymi przez nich Polakami"


ONI.


Poseł Lendzion, ks. ks. Komorowski, Górecki, red. Grimsmann, dr Kręcki...


"Polnische inteligenz, polnische minderheit", Polacy z Gdańska.


Nie Polonia Gdańska.


Prezydent Gdańska nie wypada mówić: "Zawsze będziemy pamiętać o działaniach gdańskiej Polonii. Tych ludzi łączyło jedno - byli działaczami gdańskiej Polonii".


To nie jest tylko kwestia semantyczna.


Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku, w Gdańsku, to byli jego rdzenni mieszkańcy. Było ich mniej niż Niemców, ale to byli miejscowi Polacy, a nie emigranci tworzący zagraniczne polonijne skupisko w nowym środowisku etnicznym. Wyłącznie na skutek decyzji politycznych zmieniła się ich administracyjna a nie narodowa przynależność.


Którą pod rządami Rauschninga Greisera i Foerstera dzielnie jako rubież tożsamości chronili.


Za co od 1939 roku zapłacili im skrupulatnie zbrodniarze Troeger, Eimann, Schaefer, Pauly.


Można na lamach przedwojennej Gazety Gdańskiej czytać...

"W tych dniach w Nowym Porcie w koszarach przy Hindersinstr odbyło się miesięczne zebranie tamtejszej filii Gminy Polskiej Związku Polaków(...) rozważania objęły trudne położenie ludności polskiej w Gdańsku, sprawę eksmitowania Polaków z mieszkań".


Ze spotkania "polskiej młodzieży zawodowej w Gdańsku": "Służba Polsce jest pierwszym obowiązkiem młodego Polaka w Gdańsku. Młodzież polska w Gdańsku, a z nią całe społeczeństwo polskie w Gdańsku winno zrozumieć potrzebę założenia spółek i spółdzielni polskich w Gdańsku"


"Uroczysty obchód Niepodległości Polski w Gdańsku": "W godzinach rannych odprawione zostanie w kościele św. Stanisława we Wrzeszczu uroczyste nabożeństwo dziękczynne(...) wezmą udział wszystkie stowarzyszenia polskie ze sztandarami"


"Urządzenie ogródka jordanowskiego - przy Polskim Klubie Sportowym Gedanija - zawdzięczać należy staraniom Rady Sportowej przy Związku Polaków w WM Gdańsku".


"Okazało się, że Szulcowa, z domu Bałachowska, jest czysto polskiego pochodzenia, że dzieci swe wychowywała zawsze w duchu polskim, że w ogóle jest i całkowicie czuje się Polka(...) w sprawie tej chodziło o przemeldowanie dzieci Szulcowej do szkoły niemieckiej".


"Sekretarz Towarzystwa B. Wojaków, filia Wrzeszcz, p. Rykalski zaapelował, aby członkowie starali się gorliwie o rozrost szeregów naszej młodzieży zorganizowanej w Polskiej Radzie Młodzieżowej. Na zakończenie odśpiewano hymn narodowy".


Tych, których nie zabijano, wysiedlano brutalnie i pedantycznie.


Oraz praworządnie. Chyba nawet pani von der Leyen i pan Weber i pani Barley a nawet pan Biedroń z panem Tuskiem to zauważają?


W Gdańsku uruchomiono centralę przesiedleńczą, "Umwandererzentralstelle", referat specjalny do ewakuacji Polaków i Żydów z Pomorza przy Inspektoracie Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa w Gdańsku, kierowany przez oficera SS Franza Abromeita. Żeby legalnie otoczyła opieką tych, których Troeger i Hoppe nie wymordowali...


Rozpoczęto likwidację polskości na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Polaków wywożono do obozów przesiedleńczych w Toruniu, Smukale, Potulicach i Tczewie. Niemieckim osadnikom zostawiali mieszkania, gospodarstwa, zabrać mogli to co mogli zabrać ze sobą w 30 minut.


Można dziś w Gdańsku zwymiotować słuchając bredni o złym słowie Polaka przeciw drugiemu narodowi.


Przeciw Niemcowi.


Obelisk opodal KL Stutthof to nie jest miejsce, które władze Gdańska w rocznicę tych bezwzględnych mordów mają przywilej lekceważyć.


Kwiaty od uczniów i samorządowców z okolic Stegny, Sztutowa i Nowego Dworu dręczyć powinny pełne ceremonialnego patosu sumienia gdańskich żon i mężów stanu gminnego.


Marek Formela


PS. Obelisk wymaga renowacji. Zamiast kolejnego miejskiego bankietu za 25 tys. złotych, czy pączków za 1800 złotych, może wypada zająć się jego odświeżeniem. Miejsce jest ponure i opisane przez muzealników jako "Pomorski Katyń". To miejsce to nasz gdański rekwizyt, nasza tożsamość.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież