Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 46:32 89:78
piątek, 12 sierpnia 2022 09:54
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 46:32 89:78
W piątek, 12 sierpnia, o godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: Stutthof - Katyń Pomorza

Ocena użytkowników: / 53
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 marca 2022 20:09

altChcieli maszerować po Gdańsku, śpiewając i pląsając, w radosnym korowodzie.


Za aprobatą nowego pokolenia historyków z gdańskiego magistratu.


Polecam lepsze miejsce.


Polecam pani prezydent Dulkiewicz, jej zastępcy, Grzelakowi, pani konsul Pieper, pani marszałek Suessmuth i panu dyplomatołkowi z Bremy Frankowi Imhoff, który pouczał rząd polski w sprawie demokracji i praworządności.


W sprawie praworządności...


Polecam Obelisk Pamięci Polaków z Wolnego Miasta Gdańska pomordowanych 82 lata temu.


To niedaleko KL Stutthof, choć KL Stutthof umknął współczesnej gdańskiej wrażliwości. Znane i eksponowane są bieżące cierpienia różnych tożsamości płciowych i orientacji seksualnych, nieznane za to są programy miejskie, przed laty intensywnie przez szkoły publiczne realizowane, uczące młodzież doświadczeniem polskiej martyrologii.


Na przykład karta personalna więźnia: osadzony zatrzymany przez gestapo Stefan (Stephan) Kopczynski, Breitgasse 97, Apotheker, polnische Inteligenz, polnische Minderheit.


Żaden gdański prezydent nie poprowadził szkolnej wycieczki na miejsca tych kaźni.


Nie jest zapamiętane nazwisko żadnego demokratycznego prezydenta, który złożyłby hołd Polakom z Gdańska, ofiarom niemieckich zbrodniarzy Maxa Paulego, Paula Wernera Hoppe, Otto Heidla, Ericha Gusta, kierownika krematorium Hansa Racha, rozstrzelanych w lesie między KL Stuttfhof, rampą przy kolejce wąskotorowej a drogą na plażę w Stegnie.


To jest miejsce, w którym zbrodniarz, sturmbahnfuehrer SS Max Pauly, w gronie kompanów z Selbstschutzu wymordował Polaków z Gdańska zatrzymywanych praworządnie od 2 września 1939 roku.


Jeśli uczciwość wobec wspólnoty losów ma mieć jakieś znaczenie, to 22 marca miejscem hołdu jest wyparty z gdańskiej tożsamości Stutthof i ten skromny kamień w lesie, który w 1999 roku odsłaniał marszałek Maciej Płażyński.
Stutthof to pomorski Katyń.


Troska Manfreda Webera, zastępcy Tuska w EPL i Katariny Barley, koleżanki Biedronia we frakcji socjalistów, o niezależny od państwa wymiar sprawiedliwości i niezawisłość orzekania, ich rodacy w Stutthofie realizowali z maniakalną dokładnością.
I nie chcą jak tak ścigana 95.letnia sekretarka, pamiętać co tak starannie na każdym z tych zbrodniczych dokumentów niemieckiej praworządności wypisywali.


Marek Formela

PS. Max Pauly, komendant w l. 1939-42 został powieszony w październiku 1946 sądzony za zbrodnie w KL Neuengamme i maskarę w Neustadt, Paul Werner Hoppe, odpowiedzialny za zbrodnie w l. 1942-45 trafił pod sąd w połowie lat 50.tych, nic nie pamiętał, dostał 5 lat, po rewizji 9, odsiedział 5 i żył spokojnie w Bochum do 1974 roku. Erich Gust dożył w Melle do lat 90.tych, pozostawał w zainteresowaniu Stasi, policja z RFN nie ustaliła jego miejsca pobytu. Z załogi KL Stutthof osądzono w RFN 5 spośród 2000 osób. Nic dziwnego, że są chętni do radosnych korowodów.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież