Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 56:34 99:80
piątek, 12 sierpnia 2022 09:54
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 56:34 99:80
W piątek, 12 sierpnia, o godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W imieniu własnym: Dzień Kobiet i... życie kobiet

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 marca 2022 17:53

altCzego życzymy sobie na Dzień Kobiet w roku 2022?


Po pierwsze i najważniejsze - pokoju! W tej kolejności zdecydowanie i bardzo poważnie.


Życzymy też sobie (choć to brzmi banalnie w chwili obecnej) zdrowia, szczęścia, spokoju i mimo wszystko dostatku i … dużo miłości.


8 marca 2022 roku.


Dzień Kobiet upływa w atmosferze wojny na Ukrainie, prawdziwej przemocy i agresji. To też czas naszej mobilizacji do niesienia pomocy z jednej strony, z drugiej - czas niepokoju, lęku o jutro i los naszej ojczyzny.


Teza mówiąca o tym, że gdyby kobiety rządziły światem nie byłoby wojen, jest wysoce prawdopodobna. Na granicy z Ukrainą obserwujemy tłumy kobiet z dziećmi szukających schronienia przed pociskami agresora. Lęk o życie ich potomstwa jest niewyobrażalny. Empatia nam podpowiada jakie cierpienia i strach muszą znosić matki synów którzy poszli na wojnę. Wachlarz zalet kobiet nabiera innego wymiaru w okresie zagrożenia i wojny. Kobiety potrafią pokonywać największe przeszkody, są silne, dzielne, odważne, gotowe na poświęcenia, szczególnie wystawione na próbę w najtrudniejszych momentach.


Równolegle do odgłosów wojny słychać pohukiwania celebrytów i amatorskich komentatorów rzeczywistości. Jak informują media, działania Putina w Ukrainie spotkały się ze sprzeciwem kobiet - córek rosyjskich oligarchów. Głos w mediach społecznościowych zabrała Maria Yumasheva, czyli córka doradcy rządu Putina. Wyraziła sprzeciw wobec agresji Rosji na Ukrainę, a na instagramowym profilu udostępniła zdjęcie ukraińskiej flagi. Nie dla wojny - na Instagramie, przeciwko polityce Putina opowiedziała się Elizaveta Pieskova, córka, rzecznika prasowego prezydenta Rosji - udostępniła na Instagramie hasztag "nie dla wojny". Te gesty są zauważalne, ale niezbyt bohaterskie (żyjące w dobrobycie stworzonym przez ojców) i wobec tej wojny mają tylko symboliczne znaczenie.


W takich momentach też przychodzą na myśl historie kobiet niezwykłych i zwyczajnych, tych które żyją cicho i tych znanych z filmów.


Życiorysy kobiet, które świat zapamiętał nie tylko dzięki ich urodzie, perypetiom miłosnym, ale zaangażowaniu w politykę i wojny są imponujące. W dzisiejszy nastrój wpisuje się postać Maty Hari, córki holenderskiego biznesmena, której sylwetka jest bulwersująca. Z pewnością łamała stereotypy, żyjąca na przełomie XIX i XX wieku kobieta, której kochankami byli politycy, sędziowie, oficerowie armii. Jednak została oskarżona we Francji o szpiegostwo jako podwójny agent na usługach Francji i Niemiec. Jej działalność miała być przyczyną śmierci tysięcy żołnierzy na frontach I wojny światowej. Została rozstrzelana przez pluton egzekucyjny składający się z dwunastu żołnierzy. Wspaniała artystka Marlena Dietrich, była za to zdeklarowaną antynazistką. Przed wojną regularnie odrzucała propozycje powrotu do Niemiec i grania w filmach dla Hitlera. Po wybuchu wojny opowiedziała się przeciwko swojej ojczyźnie III Rzeszy. Występowała w rewiach dla amerykańskich żołnierzy. W Niemczech nienawidzono ją za to jeszcze przez wiele lat po wojnie. Słynęła z wielu ról filmowych, z kontrowersyjnych poglądów, zachowań i najpiękniejszych nóg. Otwarcie przyznawała się do swojego biseksualizmu.


Artystka kina niemego Apolonia Chałupiec - Pola Negri, też doświadczyła tego czym jest polityka i piętno wojny. Nie odniósłszy sukcesu w filmach dźwiękowych w Ameryce powróciła do Niemiec, gdzie kontynuowała karierę. Po dojściu do władzy nazistów minister propagandy Goebbels zakazał angażowania jej do filmów z powodu rzekomo żydowskiego pochodzenia. Z mieszanymi uczuciami odbieramy fakt, że uwolniona została od podejrzeń w wyniku osobistej interwencji Hitlera, który był jej wielbicielem, zagrała ponownie w filmach Mazurka.


Przy okazji 8 Marca ciepło wspomina się komedię „Rzeczpospolita babska” – zrealizowaną w 1969 roku. Scenariusz filmu powstał na motywach historii 1. Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater. Film opowiada o perypetiach dwóch grup żołnierzy – kobiecej i męskiej. Choć kobiety są już w cywilu, porucznik Krystyna nadal utrzymuje wśród nich rygor wojskowy. Zwycięża jednak potrzeba miłości i założenia rodziny, czego rezultatem jest kilkanaście ślubów.


Mimo smutku wojny, życie toczy się dalej, trwają dyskusje na temat siły i roli kobiet, a z okazji Dnia Kobiet jednak wciąż najwięcej uwagi poświęca się ich urodzie. Marcowy numer Twojego Stylu to 30 % reklam i unikalnej wiedzy jak poprawić urodę kobiecą, by być całe życie młodą i piękną niczym żyjąca 100 lat temu generałowa Zajączkowa.


Wszystkiego najlepszego Paniom z okazji Dnia Kobiet!!!

Ewa Potrykus

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież