Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W imieniu własnym: Dzień Kobiet i... życie kobiet

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 marca 2022 17:53

altCzego życzymy sobie na Dzień Kobiet w roku 2022?


Po pierwsze i najważniejsze - pokoju! W tej kolejności zdecydowanie i bardzo poważnie.


Życzymy też sobie (choć to brzmi banalnie w chwili obecnej) zdrowia, szczęścia, spokoju i mimo wszystko dostatku i … dużo miłości.


8 marca 2022 roku.


Dzień Kobiet upływa w atmosferze wojny na Ukrainie, prawdziwej przemocy i agresji. To też czas naszej mobilizacji do niesienia pomocy z jednej strony, z drugiej - czas niepokoju, lęku o jutro i los naszej ojczyzny.


Teza mówiąca o tym, że gdyby kobiety rządziły światem nie byłoby wojen, jest wysoce prawdopodobna. Na granicy z Ukrainą obserwujemy tłumy kobiet z dziećmi szukających schronienia przed pociskami agresora. Lęk o życie ich potomstwa jest niewyobrażalny. Empatia nam podpowiada jakie cierpienia i strach muszą znosić matki synów którzy poszli na wojnę. Wachlarz zalet kobiet nabiera innego wymiaru w okresie zagrożenia i wojny. Kobiety potrafią pokonywać największe przeszkody, są silne, dzielne, odważne, gotowe na poświęcenia, szczególnie wystawione na próbę w najtrudniejszych momentach.


Równolegle do odgłosów wojny słychać pohukiwania celebrytów i amatorskich komentatorów rzeczywistości. Jak informują media, działania Putina w Ukrainie spotkały się ze sprzeciwem kobiet - córek rosyjskich oligarchów. Głos w mediach społecznościowych zabrała Maria Yumasheva, czyli córka doradcy rządu Putina. Wyraziła sprzeciw wobec agresji Rosji na Ukrainę, a na instagramowym profilu udostępniła zdjęcie ukraińskiej flagi. Nie dla wojny - na Instagramie, przeciwko polityce Putina opowiedziała się Elizaveta Pieskova, córka, rzecznika prasowego prezydenta Rosji - udostępniła na Instagramie hasztag "nie dla wojny". Te gesty są zauważalne, ale niezbyt bohaterskie (żyjące w dobrobycie stworzonym przez ojców) i wobec tej wojny mają tylko symboliczne znaczenie.


W takich momentach też przychodzą na myśl historie kobiet niezwykłych i zwyczajnych, tych które żyją cicho i tych znanych z filmów.


Życiorysy kobiet, które świat zapamiętał nie tylko dzięki ich urodzie, perypetiom miłosnym, ale zaangażowaniu w politykę i wojny są imponujące. W dzisiejszy nastrój wpisuje się postać Maty Hari, córki holenderskiego biznesmena, której sylwetka jest bulwersująca. Z pewnością łamała stereotypy, żyjąca na przełomie XIX i XX wieku kobieta, której kochankami byli politycy, sędziowie, oficerowie armii. Jednak została oskarżona we Francji o szpiegostwo jako podwójny agent na usługach Francji i Niemiec. Jej działalność miała być przyczyną śmierci tysięcy żołnierzy na frontach I wojny światowej. Została rozstrzelana przez pluton egzekucyjny składający się z dwunastu żołnierzy. Wspaniała artystka Marlena Dietrich, była za to zdeklarowaną antynazistką. Przed wojną regularnie odrzucała propozycje powrotu do Niemiec i grania w filmach dla Hitlera. Po wybuchu wojny opowiedziała się przeciwko swojej ojczyźnie III Rzeszy. Występowała w rewiach dla amerykańskich żołnierzy. W Niemczech nienawidzono ją za to jeszcze przez wiele lat po wojnie. Słynęła z wielu ról filmowych, z kontrowersyjnych poglądów, zachowań i najpiękniejszych nóg. Otwarcie przyznawała się do swojego biseksualizmu.


Artystka kina niemego Apolonia Chałupiec - Pola Negri, też doświadczyła tego czym jest polityka i piętno wojny. Nie odniósłszy sukcesu w filmach dźwiękowych w Ameryce powróciła do Niemiec, gdzie kontynuowała karierę. Po dojściu do władzy nazistów minister propagandy Goebbels zakazał angażowania jej do filmów z powodu rzekomo żydowskiego pochodzenia. Z mieszanymi uczuciami odbieramy fakt, że uwolniona została od podejrzeń w wyniku osobistej interwencji Hitlera, który był jej wielbicielem, zagrała ponownie w filmach Mazurka.


Przy okazji 8 Marca ciepło wspomina się komedię „Rzeczpospolita babska” – zrealizowaną w 1969 roku. Scenariusz filmu powstał na motywach historii 1. Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater. Film opowiada o perypetiach dwóch grup żołnierzy – kobiecej i męskiej. Choć kobiety są już w cywilu, porucznik Krystyna nadal utrzymuje wśród nich rygor wojskowy. Zwycięża jednak potrzeba miłości i założenia rodziny, czego rezultatem jest kilkanaście ślubów.


Mimo smutku wojny, życie toczy się dalej, trwają dyskusje na temat siły i roli kobiet, a z okazji Dnia Kobiet jednak wciąż najwięcej uwagi poświęca się ich urodzie. Marcowy numer Twojego Stylu to 30 % reklam i unikalnej wiedzy jak poprawić urodę kobiecą, by być całe życie młodą i piękną niczym żyjąca 100 lat temu generałowa Zajączkowa.


Wszystkiego najlepszego Paniom z okazji Dnia Kobiet!!!

Ewa Potrykus

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież