Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Parking zamiast biznesu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 19 stycznia 2011 20:42

altWładze Gdańska, na mocy specustawy stworzonej na potrzeby przygotowań do Euro 2012, przejmą teren sąsiadujący z powstającym stadionem PGE Arena. Na miejscu firm, które mają tam swoją siedzibę, ma powstać parking. Władze nie ukrywają jednak, że i tak nie zdążą z inwestycją przed Euro.


O zwiększenie powierzchni parkingowej przed gdańskim stadionem apelowała jesienią UEFA. Mimo sprzecznych informacji w sprawie inwestycji – nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pomysł nie spodobał się m.in. Ministrowi Finansów Jackowi Rostowskiemu – rząd postanowił wywłaszczyć cały ok. 13-hektarowy teren między stadionem, ul. Żaglowej, Marynarki Polskiej i Uczniowskiej. Dziś ten teren zajmuje kilkanaście firm z różnych branż, które mogą zatrudniać łącznie nawet ok. 1,5 tys. osób.


- Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu 25 stycznia 2010 roku. Po tym terminie, użytkownikom tych obszarów Gmina Miasta Gdańsk proponowała będzie tereny zamienne lub odszkodowania w ramach procedury wywłaszczeniowej - wyjaśnia Anna Dobrowolska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


Okazuje się jednak, że większość przedsiębiorców nie ma pojęcia, że już wkrótce może spodziewać się eksmisji. – Nic nie wiemy o rzekomym wywłaszczeniu. Nie przyszło do nas żadne pismo, nikt nie zgłosił się z informacjami. Pracujemy jak zawsze – usłyszeliśmy w siedzibie hurtowni elektrycznej Alfa Electro, która mieści się przy ul. Żaglowej.
Na terenie przeznaczonym pod parking znalazł się też… Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku. Także tam nikt nie słyszał o rozporządzeniu. Naczelnik zapewnia, że na razie urząd pracuje normalnie.


alt


Firmy mające siedziby na Letnicy będą musiały je opuścić


Lepiej poinformowany jest właściciel firmy Noton Sp. Z o.o., producenta urządzeń i konstrukcji stalowych. – Część przedsiębiorców z tego terenu otrzymała kilka miesięcy temu lakoniczne listy z mapką obrazującą teren ewentualnych wywłaszczeń. My takich informacji nie dostaliśmy i zastanawialiśmy się, czy zmiany dotyczą też nas. Niestety, opublikowane rozporządzenie nie pozostawia wątpliwości. Siedziba naszej firmy znajduje się na obszarze pod parking – mówi Ryszard Unton, właściciel firmy. – Spodziewałem się takiej sytuacji już wcześniej i jakoś sobie poradzę, ale dla innych ta decyzja może oznaczać zakończenie działalności.


Dlaczego firmy nie są informowane o planach władz? - Informacje dotyczące toczącej się procedury były przekazywane użytkownikom tych terenów, którzy zwracali się z zapytaniami do Urzędu Miejskiego w Gdańsku – broni działań miasta Dobrowolska.


Sytuację uspokaja też prezes spółki, która będzie miała za zadanie stworzenie parkingu. – Rozporządzenie nie jest jeszcze prawomocne. Zostało jeszcze dużo czasu do zakończenia sprawy, trzeba między innymi wycenić teren i ustalić odszkodowania dla dotychczasowych właścicieli.– tłumaczy Ryszard Trykosko, prezes spółek Biuro Inwestycji Euro Gdańsk 2012 i Gdańskich Inwestycji Komunalnych Euro, które przygotowują miasto do zbliżających się Mistrzostw Europy. - Dopiero po zakończeniu formalności teren przejmie miasto i zleci nam przeprowadzenie odpowiednich działań. Spokojnie więc czekamy na dalsze ustalenia – dodaje.


W działaniu nie ma pośpiechu, bo prezes BIEG-u nie ukrywa, że i tak jego spółka nie zdąży wybudować parkingu do rozpoczęcia Euro. – Do czerwca 2012 roku możemy co najwyżej wyburzyć budynki, wyrównać teren i stworzyć prowizoryczny parking wysypując na przykład żwir – wyjaśnia Trykosko. – Na poważniejsze działania przyjdzie czas dopiero po mistrzostwach.
- Szczerze mówiąc, nie zaskakuje mnie takie działanie. Przecież atrakcyjny teren kupiony za niewielkie pieniądze miasto będzie mogło po Euro sprzedać z dużym zyskiem. Przychodzi mi też do głowy jeszcze jedno alternatywne wytłumaczenie dla decyzji wywłaszczenia. Budynki naszych firm zasłaniają niektórym widok na stadion z okolic ul. Marynarki Polskiej – ironizuje Unton.


Ile może kosztować Gdańsk wywłaszczenie terenu pod parking? Nieoficjalnie słyszy się, że na ten cel przeznaczona może zostać kwota ok. 360 mln zł. To wprawdzie dużo więcej, niż początkowo – zakładano podobno ok. 160 mln zł - jednak wciąż mniej, niż chcieliby przedsiębiorcy. Twierdzą oni, że teren jest wart ok. 500 mln zł.
– Mam nadzieję, że władze miasta potraktują nas uczciwie i nie będą próbować wzbogacić się naszym kosztem – apeluje Unton.
Adrian Dampc

Fot. Marek Zarzecki

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież