Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Parking zamiast biznesu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 19 stycznia 2011 20:42

altWładze Gdańska, na mocy specustawy stworzonej na potrzeby przygotowań do Euro 2012, przejmą teren sąsiadujący z powstającym stadionem PGE Arena. Na miejscu firm, które mają tam swoją siedzibę, ma powstać parking. Władze nie ukrywają jednak, że i tak nie zdążą z inwestycją przed Euro.


O zwiększenie powierzchni parkingowej przed gdańskim stadionem apelowała jesienią UEFA. Mimo sprzecznych informacji w sprawie inwestycji – nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pomysł nie spodobał się m.in. Ministrowi Finansów Jackowi Rostowskiemu – rząd postanowił wywłaszczyć cały ok. 13-hektarowy teren między stadionem, ul. Żaglowej, Marynarki Polskiej i Uczniowskiej. Dziś ten teren zajmuje kilkanaście firm z różnych branż, które mogą zatrudniać łącznie nawet ok. 1,5 tys. osób.


- Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu 25 stycznia 2010 roku. Po tym terminie, użytkownikom tych obszarów Gmina Miasta Gdańsk proponowała będzie tereny zamienne lub odszkodowania w ramach procedury wywłaszczeniowej - wyjaśnia Anna Dobrowolska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


Okazuje się jednak, że większość przedsiębiorców nie ma pojęcia, że już wkrótce może spodziewać się eksmisji. – Nic nie wiemy o rzekomym wywłaszczeniu. Nie przyszło do nas żadne pismo, nikt nie zgłosił się z informacjami. Pracujemy jak zawsze – usłyszeliśmy w siedzibie hurtowni elektrycznej Alfa Electro, która mieści się przy ul. Żaglowej.
Na terenie przeznaczonym pod parking znalazł się też… Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku. Także tam nikt nie słyszał o rozporządzeniu. Naczelnik zapewnia, że na razie urząd pracuje normalnie.


alt


Firmy mające siedziby na Letnicy będą musiały je opuścić


Lepiej poinformowany jest właściciel firmy Noton Sp. Z o.o., producenta urządzeń i konstrukcji stalowych. – Część przedsiębiorców z tego terenu otrzymała kilka miesięcy temu lakoniczne listy z mapką obrazującą teren ewentualnych wywłaszczeń. My takich informacji nie dostaliśmy i zastanawialiśmy się, czy zmiany dotyczą też nas. Niestety, opublikowane rozporządzenie nie pozostawia wątpliwości. Siedziba naszej firmy znajduje się na obszarze pod parking – mówi Ryszard Unton, właściciel firmy. – Spodziewałem się takiej sytuacji już wcześniej i jakoś sobie poradzę, ale dla innych ta decyzja może oznaczać zakończenie działalności.


Dlaczego firmy nie są informowane o planach władz? - Informacje dotyczące toczącej się procedury były przekazywane użytkownikom tych terenów, którzy zwracali się z zapytaniami do Urzędu Miejskiego w Gdańsku – broni działań miasta Dobrowolska.


Sytuację uspokaja też prezes spółki, która będzie miała za zadanie stworzenie parkingu. – Rozporządzenie nie jest jeszcze prawomocne. Zostało jeszcze dużo czasu do zakończenia sprawy, trzeba między innymi wycenić teren i ustalić odszkodowania dla dotychczasowych właścicieli.– tłumaczy Ryszard Trykosko, prezes spółek Biuro Inwestycji Euro Gdańsk 2012 i Gdańskich Inwestycji Komunalnych Euro, które przygotowują miasto do zbliżających się Mistrzostw Europy. - Dopiero po zakończeniu formalności teren przejmie miasto i zleci nam przeprowadzenie odpowiednich działań. Spokojnie więc czekamy na dalsze ustalenia – dodaje.


W działaniu nie ma pośpiechu, bo prezes BIEG-u nie ukrywa, że i tak jego spółka nie zdąży wybudować parkingu do rozpoczęcia Euro. – Do czerwca 2012 roku możemy co najwyżej wyburzyć budynki, wyrównać teren i stworzyć prowizoryczny parking wysypując na przykład żwir – wyjaśnia Trykosko. – Na poważniejsze działania przyjdzie czas dopiero po mistrzostwach.
- Szczerze mówiąc, nie zaskakuje mnie takie działanie. Przecież atrakcyjny teren kupiony za niewielkie pieniądze miasto będzie mogło po Euro sprzedać z dużym zyskiem. Przychodzi mi też do głowy jeszcze jedno alternatywne wytłumaczenie dla decyzji wywłaszczenia. Budynki naszych firm zasłaniają niektórym widok na stadion z okolic ul. Marynarki Polskiej – ironizuje Unton.


Ile może kosztować Gdańsk wywłaszczenie terenu pod parking? Nieoficjalnie słyszy się, że na ten cel przeznaczona może zostać kwota ok. 360 mln zł. To wprawdzie dużo więcej, niż początkowo – zakładano podobno ok. 160 mln zł - jednak wciąż mniej, niż chcieliby przedsiębiorcy. Twierdzą oni, że teren jest wart ok. 500 mln zł.
– Mam nadzieję, że władze miasta potraktują nas uczciwie i nie będą próbować wzbogacić się naszym kosztem – apeluje Unton.
Adrian Dampc

Fot. Marek Zarzecki

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież