E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jak dostać dodatek mieszkaniowy?

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 21 stycznia 2011 18:58

altUrząd Miejski w Gdańsku rozpoczął przyjmowanie wniosków o dodatki mieszkaniowe. Sprawdź, czy przysługuje on także Tobie i jak możesz się o niego starać.

O przyznanie dodatku mieszkaniowego ubiegać się mogą zarówno Gdańszczanie mieszkający w lokalach komunalnych spółdzielczych, własnościowych, jak i prywatnych. Głównymi kryteriami przyznania pomocy jest niski dochód, metraż zajmowanego lokalu, a także tytuł prawny do lokalu. Co ważne, o dodatek mogą ubiegać się też osoby czynszowo zadłużone – kwota zadłużenia nie jest brana pod uwagę podczas oceny wniosku i nie wpływa na jej wynik.


O przyznanie dodatku można starać się raz na pół roku, ale w przypadku otrzymania pomocy jest on wypłacany tak długo, jak to potrzebne. Wysokość dodatku jest zależna od indywidualnej sytuacji rodziny. Rozpiętość jest duża – niektórzy dostają świadczenia w wysokości zaledwie kilkudziesięciu złotych miesięcznie, lecz zdarzają się też rodziny otrzymujące nawet pomoc w wysokości 900 zł.

Dochód
Dodatek mieszkaniowy przysługuje, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 ostatnich miesięcy przed złożeniem wniosku nie przekracza w gospodarstwie  jednoosobowym 1236,01 zł na rękę, a w gospodarstwie wieloosobowym – 882,86 zł na rękę. Kwoty te mogą ulec zmianie, ponieważ ich wysokość jest uzależniona od wysokości najniższej emerytury. Trzeba pamiętać, że do dochodu, oprócz wynagrodzenia za pracę wliczają się także różnego rodzaju świadczenia, np. emerytalne, rentowe, a także stypendia.

Powierzchnia lokalu
Powierzchnia mieszkania lub domu jednorodzinnego osób starających się o dodatek mieszkaniowy nie może przekraczać 30 proc. powierzchni normatywnej w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego. Oznacza to, że w przypadku np. gospodarstwa trzyosobowego mieszkanie może mieć maksymalnie 58,5 metrów kwadratowych. Jeśli próg ten zostanie przekroczony – dodatek nie zostanie przyznany.

Tytuł prawny do lokalu

Za potwierdzenie tytułu prawnego do lokalu uważa się: akt własności lokalu lub budynku, umowę użyczenia, przydział lokalu, umowę najmu lub dzierżawy. Jeśli ktoś nie ma tytułu prawnego, musi przedstawić potwierdzenie, że ma uprawnienie do lokalu socjalnego lub zamiennego.


alt


Wymagane dokumenty
Aby uzyskać pomoc, trzeba zebrać szereg niezbędnych dokumentów:
1. Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego potwierdzony przez zarządcę domu. Można  go pobrać ze strony www.gdansk.pl, osobiście w urzędzie przy ul. Nowe Ogrody , w urzędzie we Wrzeszczu na Partyzantów 74 , a także w BOM-ie nr 7 na ul.Mściwoja II 44 . Poza drukiem wniosku, dostępne są też materiały informacyjne, dotyczące kryteriów przyznawania wniosku.
2. Deklaracja o wysokości dochodów gospodarstwa domowego za okres 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających dzień złożenia wniosku
3. Dokument potwierdzający wysokość dochodów osiągniętych w okresie trzech pełnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających dzień złożenia wniosku (tj. zaświadczenie z zakładu pracy,  z MOPS o otrzymywanych świadczeniach, z uczelni o pobieranych stypendiach, z ZUS  odcinki od emerytury bądź  renty obowiązkowo z decyzją ZUS-u do wglądu, w przypadku osoby zarejestrowanej w PUP weryfikacji za dany okres dokona pracownik przyjmujący wniosek, w sytuacji posiadania nieudokumentowanych dochodów lub braku dochodów, oświadczenie musi być złożone w obecności pracownika Urzędu itp. )
4. Dokument potwierdzający tytuł prawny do zajmowanego lokalu ( umowa, decyzja, przydział lokalu, akt notarialny itp. )
5. Aktualny aneks czynszowy
6. Dowód osobisty (do wglądu)
7. Przy ponownym składaniu wniosku o dodatek – poprzednia decyzja w sprawie jego przyznania lub odmowy jego przyznania do wglądu
8. W przypadku właściciela domu jednorodzinnego wymagane jest złożenie zaświadczenia organu właściwego w sprawie wydania pozwolenia na budowę, potwierdzające powierzchnię użytkową, w tym łączną powierzchnię pokoi i kuchni oraz wyposażenie techniczne domu.

Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o dodatek mieszkaniowy można złożyć w trzech punktach:
1. Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12; Sala Obsługi Mieszkańców Stanowisko Nr 10 i 11; tel. 323 60 61 lub 323 60 60. Poniedziałek, wtorek, czwartek w godz. 8-16, środa w  godz. 8-17, piątek w godz. 8-15.
2. Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 1; ul. Partyzantów 74; tel. 323 69 30. Poniedziałek i piątek w godz. 8-15, środa w godz. 8-17.
3. Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych; ul. Mściwoja II 44 (BOM Nr 7) tel. 558 25 47. Wtorek i czwartek w godz. 8-15.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież