Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ponadpolityczny skwer Krzysztofa Kolbergera

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 22 stycznia 2011 09:14

altPomysł uczczenia pamięci zmarłego 7 stycznia, po długiej chorobie, aktora Krzysztofa Kolbergera, przez nazwanie jego imieniem jednego z gdańskich skwerów pojawił się w ubiegłym tygodniu.

Ideę takiego uhonorowania aktora poparła Hanna Konczakowska-Makulec, dyrektor IX Liceum w Gdańsku, do którego uczęszczał młody Kolberger. To tam w szkolnym kabarecie „Syfon” artysta stawiał pierwsze kroki na scenie.


Znany gdański adwokat, absolwent „Dziewiątki”, Donat Paliszewski (w ostatnich wyborach kandydat PSL do Sejmiku Wojewódzkiego), także popiera pomysł.
- Mamy już w Gdańsku Skwer Czesława Niemena, wydaje mi się, że tak wybitny aktor, o tak niezwykłych dokonaniach artystycznych, także powinien zostać uhonorowany - powiedział Paliszewski. - Sam zaproponowałem grupie absolwentów, byśmy wspólnie wystąpili do dyrekcji liceum z pomysłem stworzenia tablicy upamiętniającej zmarłego - dodał.

- Osobiście zawsze ceniłem pana Kolbergera, za nieprzeciętny talent i to, że zawsze był z nami, gdańszczanami w ważnych momentach - komentuje radny Kazimierz Koralewski (PiS). - Jeśli taka inicjatywa oficjalnie pojawi się ze strony mieszkańców, nasz klub na pewno ją poprze - deklaruje radny.


Także radny Platformy Obywatelskiej, Marek Bumblis, absolwent LO nr IX, zapowiada poparcie pomysłu, choć jak tłumaczył w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim.
- W przypadku znanych osób, które odchodzą, mamy zwyczaj swoistego moratorium, odłożenia decyzji w czasie. Tak robimy zarówno w przypadku np. sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych, jak i wybitnych ludzi kultury. Teraz jest moment na refleksję, zadumę, potem na pewno zajmiemy się sprawą.

Krzysztof Kolberger wystąpił w ponad pięćdziesięciu rolach filmowych i niezliczonych przedstawieniach teatralnych. Związany był z Teatrem Śląskim w Katowicach i Teatrem Narodowym w Warszawie, gdzie wystąpił m.in. w ekranizacjach „Dziadów” i „Wesela”. Kolberger był obdarzony niezapomnianym głosem i niezwykłą pogodą ducha, którą zachował pomimo wieloletnich zmagań z chorobą nowotworową.

(wie)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież