Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Przekręt „na urzędnika”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 21 stycznia 2011 17:20

altPolicja aresztowała cztery kobiety, które podszywały się pod urzędniczki Urzędu Miejskiego w Gdańsku i wyłudzały pieniądze obiecując mieszkania. Łącznie udało im się zgarnąć ok. 400 tys. zł. Największa łapówka wyniosła 75 tys. zł.


Oszustki – w wieku 33-44 lat - swoje ofiary znajdowały w kolejkach miejskiego urzędu. – Panie podszywały się pod pracownice magistratu lub powoływały się na znaczące wpływy w urzędzie. Oferowały zaczepionym załatwienie mieszkań Towarzystwa Budownictwa Społecznego w zamian za łapówki. Dla większej wiarygodności, na kolejne spotkania również umawiały się w gmachu Urzędu Miejskiego, najczęściej w bufecie – wyjaśnia Błażej Bonkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.


Grupa działała od listopada 2009 roku. W tym czasie udało im się oszukać ok. 20 osób z Gdańska i okolic. Stawki łapówek wahały się w przedziale od 10 do 75 tys. zł. W sumie na przestępstwach zarobiły łącznie 400 tys. zł.


O sprawie nic nie wiedzieli gdańscy urzędnicy. - Gdybyśmy otrzymali jakiekolwiek sygnały o takich próbach naciągania ludzi, od razu zgłosilibyśmy to policji – zapewnia Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Kilka miesięcy temu jeden oszust, aby uwiarygodnić swoje propozycje pracy, umawiał się z osobami na korytarzu Urzędu Miejskiego. Jedna z takich osób zgłosiła się do nas, więc od razu poinformowaliśmy media i policję – przypomina sobie.


Jak więc policji udało się wpaść na trop oszustek? Tego funkcjonariusze nie chcą zdradzić, ale tłumaczą, dlaczego ujęcie kobiet trwało tak długo. – Poszkodowani, którzy wręczali łapówki niechętnie przychodzą do nas ze zgłoszeniem, bo przecież sami popełnili przestępstwo – mówi Bonkiewicz. – Jak łatwo się domyślić, i tak nie ma w ich przypadku mowy o odzyskaniu przekazanych pieniędzy. Warto jednak skontaktować się z policją. Łapówkarze, którzy sami się do nas zgłoszą, mogą uniknąć odpowiedzialności karnej za wręczanie łapówek – dodaje.


Zatrzymano już wszystkie cztery kobiety, które brały udział w przestępczym procederze. Dwie z nich spędzą najbliższe trzy miesiące w areszcie. Wszystkie oszustki usłyszały też zarzuty płatnej protekcji. Grozi im za to 10 lat więzienia.
Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież