Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
niedziela, 26 maja 2024 08:36
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pomorskie Smaki na Jarmarku Dominikańskim

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 09 sierpnia 2013 19:26

W ramach Jarmarku Dominikańskiego 2013 odbył się konkurs kulinarny na Pomorskie Smaki. Przystąpili do niego zarówno Kociewiacy, jak i Kaszubi. Przede wszystkim panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które na gotowaniu znają się bardzo dobrze. Swoje sztandarowe dania przygotowały też restauracje i właściciele gospodarstw agroturystycznych. Do finału wybrano po 5 produktów w każdej z 4 kategorii (produkty zwierzęce, roślinne, napoje tradycyjne oraz inne), a także 6 potraw.


Można było posmakować wiele regionalnych potraw. Na słono, do skosztowania był tradycyjny półgęsek, salcesony grzybowy i ozorkowy, kiszka mięsna prosto z weka, a także biszkopt z kaszanki. Natomiast na słodko były przepyszne szampanki i bezy, czyli kulinarna duma pań z KGW w miejscowości Grabina Zameczek. Były też przepięknie podane jabłka czernińskie oraz miód lipowy, który najlepiej smakował odkrojony prosto z plastra. W kategorii napoje rywalizowały pomiędzy sobą sok truskawkowy, kompot z ogórków, nalewki w różnych smakach oraz piwo „Starogdańskie”. Było również wiele ciastek piaskowych o różnych kształtach.


alt


Najtrudniejszym wyzwaniem dla komisji konkursowej było wybrać jedną spośród sześciu tradycyjnych potraw, które  zostały przygotowane na oczach gości. Jury oceniało nie tylko smak i zgodność wykonania z tradycją i przepisem, ale również walory estetyczne.


altDzięki zorganizowaniu konkursu Pomorskie Smaki widać, że nasze tradycyjne smaki wciąż żyją i mają długa tradycję. Dlaczego zatem nie mamy możliwości powszechnego zakupu większości z tych produktów? Dlaczego nie sławią one naszego regionu? Takie pytanie zadawali członkowie jury, którzy wspólnie doszli do słusznego wniosku, że Jarmark św. Dominika powinien przede wszystkim dać nam możliwość zakupu tego, co jest tradycyjne dla naszego pomorskiego regionu. Tak jak Krupówki w Zakopanem kojarzą nam się z oscypkami, tak znakiem rozpoznawczym Jarmarku św. Dominika powinny być nasze regionalne produkty i potrawy.


alt


W ramach Pomorskich Smaków na oczach publiczności Ewa Kowalska (na zdjęciu z prawej) z portalu ibedeker.pl przyrządziła dwie potrawy „śledzie znad Motławy" oraz letnią sałatkę z pomorskich warzyw i jajek kupionych podczas cyklicznej imprezy „Bo ze wsi” organizowanej w Domu Zarazy.
W pracach przygotowawczych towarzyszyła jej Alicja Drzewiecka (z lewej), autorka bloga kulinarnego. Gościem spotkania, aczkolwiek przede wszystkim gospodarzem całego projektu „Pomorskie Smaki", był marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Kosztując ze smakiem dwie przygotowane potrawy powiedział: - Dla mnie Pomorskie Smaki, to przede wszystkim Kaszuby, a od strony kulinarnej to słodkowodne ryby. Musimy wspólnie zadbać o to, aby o naszych regionalnych potrawach mówiono głośno w całej Polsce, a także i poza jej granicami.


alt


Całe to wydarzenie odbywało się w namiocie Pomorskich Smaków przy ulicy św. Ducha w Gdańsku. Mimo ogromnych upałów, cieszyło się dużym zainteresowaniem wielu mieszkańców Trójmiasta jak i turystów. 

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież