"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wystawa artystów z Małego Trójkąta Weimarskiego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 09 sierpnia 2013 19:33

W Centrum św. Jana w Gdańsku 8 sierpnia rozpoczął się wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby artystów z regionów Małego Trójkąta Weimarskiego. Ekspozycja, to wynik współpracy regionalnej województwa pomorskiego, okręgu Środkowej Frankonii oraz Limousin. Wystawę uroczyście otworzył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.


- Cieszę się, że właśnie na Pomorzu możemy kontynuować zapoczątkowane w Ansbach w Środkowej Frankonii spotkanie artystów, miłośników sztuki oraz partnerów regionalnych - powiedział marszałek Struk. - Współpraca w ramach „Małego Trójkąta Weimarskiego” to inicjatywa niezwykle cenna, którą należy rozwijać na wielu płaszczyznach, a współpraca w wymiarze kultury i jej dotychczasowe efekty mogą stanowić wzorzec do działania na innych obszarach. Artyści zarówno profesjonalni, jak i amatorzy z Trójmiasta, Limoges i Ansbach, prezentując swoje dzieła, pokazując impresje z regionu, zawierające elementy kultury, języka i tradycji, często obrazują osobiste widzenie rzeczywistości, uzewnętrzniają światu swoją duszę, uchylają rąbka najskrytszych tajemnic. W ślad za chińskim przysłowiem „Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów”, wyrażam nadzieję, iż wystawa będzie nie tylko duchowym przeżyciem, ale przybliży odwiedzającym, mieszkańcom Gdańska oraz turystom, informacje o partnerskich regionach Pomorza i zachęci do ścisłej współpracy, zwłaszcza rozwoju kontaktów międzyludzkich.


altMały Trójkąt Weimarski, czyli trójstronna współpraca województwa pomorskiego, okręgu Środkowej Frankonii oraz regionu Limousin, rozwija się od lutego 2001 r., kiedy to władze tych regionów podpisały oficjalne porozumienie. Stanowi ono uzupełnienie na poziomie samorządowym inicjatywy Trójkąta Weimarskiego, utworzonego w 1991 roku przez rządy Niemiec, Francji i Polski.


Osoba odpowiedzialna z ramienia pomorskiego urzędu marszałkowskiego za zorganizowanie wystawy, publicznie poprosiła o dziękczynne modły do Boga za fakt, że funkcję marszałka sprawuje Mieczysław Struk, co jego samego wprawiło w nieukrywaną konsternację.


altWystawa w Gdańsku jest kolejnym etapem zapoczątkowanego w zeszłym roku projektu, a pierwsza edycja wystawy prezentowana była w Ansbach w maju 2012 r. Do udziału w tym trójstronnym artystycznym przedsięwzięciu zaproszono zarówno artystów profesjonalnych, jak i amatorów.


altNa zdjęciu powyżej prof. Władysław Jackiewicz, były rektor gdańskiej ASP, w rozmowie z Ireną Pawlukiewicz, byłym pracownikiem Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, stojących przy drewnianych rzeźbach Volkmara Schlarpa z Środkowej Frankonii.


altTegoroczna wystawa odbywa się w dniach od 8 sierpnia do 5 września 2013 r. w Centrum św. Jana w Gdańsku. Ponad 70 prac prezentuje 18 artystów z dziedziny malarstwa i rzeźby, są to: prof. Andrzej Dyakowski, Ilse Feiner, prof. Jan Góra, Rainer Grunwald, Helga Heider, prof. Władysław Jackiewicz, Annie Charlotte Jude, Renate Knöchel, Maria Kuczyńska, Willy Lafargeas, Gilla Lehmann, Isabelle Pelletane, Łukasz Ratajczyk, Jean-Jacques Sar, Nicole Sansonnet, Volkmar Schlarp, J. Dann, Barbara Stępniewska-Patzer.


altSpotkanie trzech różnych kultur w Centrum św. Jana jest wydarzeniem niezwykle ciekawym. Wystawa jest nie tylko artystycznym przeżyciem, ale przybliża, zarówno mieszkańcom Gdańska, jak i turystom, partnerskie regiony Pomorza. Jej współorganizatorki z trzech regionów, w podzięce przygotowały dla władz lokalnych Pomorza bukiety kwiatów w kolorach trzech partnerskich państw (zdjęcie poniżej).


altWystawa będzie czynna codziennie do 5 września 2013 r. w godz. 10-18. Kolejna wystawa planowana jest na maj 2014 r. w Limousin.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież