Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wystawa artystów z Małego Trójkąta Weimarskiego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 09 sierpnia 2013 19:33

W Centrum św. Jana w Gdańsku 8 sierpnia rozpoczął się wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby artystów z regionów Małego Trójkąta Weimarskiego. Ekspozycja, to wynik współpracy regionalnej województwa pomorskiego, okręgu Środkowej Frankonii oraz Limousin. Wystawę uroczyście otworzył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.


- Cieszę się, że właśnie na Pomorzu możemy kontynuować zapoczątkowane w Ansbach w Środkowej Frankonii spotkanie artystów, miłośników sztuki oraz partnerów regionalnych - powiedział marszałek Struk. - Współpraca w ramach „Małego Trójkąta Weimarskiego” to inicjatywa niezwykle cenna, którą należy rozwijać na wielu płaszczyznach, a współpraca w wymiarze kultury i jej dotychczasowe efekty mogą stanowić wzorzec do działania na innych obszarach. Artyści zarówno profesjonalni, jak i amatorzy z Trójmiasta, Limoges i Ansbach, prezentując swoje dzieła, pokazując impresje z regionu, zawierające elementy kultury, języka i tradycji, często obrazują osobiste widzenie rzeczywistości, uzewnętrzniają światu swoją duszę, uchylają rąbka najskrytszych tajemnic. W ślad za chińskim przysłowiem „Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów”, wyrażam nadzieję, iż wystawa będzie nie tylko duchowym przeżyciem, ale przybliży odwiedzającym, mieszkańcom Gdańska oraz turystom, informacje o partnerskich regionach Pomorza i zachęci do ścisłej współpracy, zwłaszcza rozwoju kontaktów międzyludzkich.


altMały Trójkąt Weimarski, czyli trójstronna współpraca województwa pomorskiego, okręgu Środkowej Frankonii oraz regionu Limousin, rozwija się od lutego 2001 r., kiedy to władze tych regionów podpisały oficjalne porozumienie. Stanowi ono uzupełnienie na poziomie samorządowym inicjatywy Trójkąta Weimarskiego, utworzonego w 1991 roku przez rządy Niemiec, Francji i Polski.


Osoba odpowiedzialna z ramienia pomorskiego urzędu marszałkowskiego za zorganizowanie wystawy, publicznie poprosiła o dziękczynne modły do Boga za fakt, że funkcję marszałka sprawuje Mieczysław Struk, co jego samego wprawiło w nieukrywaną konsternację.


altWystawa w Gdańsku jest kolejnym etapem zapoczątkowanego w zeszłym roku projektu, a pierwsza edycja wystawy prezentowana była w Ansbach w maju 2012 r. Do udziału w tym trójstronnym artystycznym przedsięwzięciu zaproszono zarówno artystów profesjonalnych, jak i amatorów.


altNa zdjęciu powyżej prof. Władysław Jackiewicz, były rektor gdańskiej ASP, w rozmowie z Ireną Pawlukiewicz, byłym pracownikiem Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, stojących przy drewnianych rzeźbach Volkmara Schlarpa z Środkowej Frankonii.


altTegoroczna wystawa odbywa się w dniach od 8 sierpnia do 5 września 2013 r. w Centrum św. Jana w Gdańsku. Ponad 70 prac prezentuje 18 artystów z dziedziny malarstwa i rzeźby, są to: prof. Andrzej Dyakowski, Ilse Feiner, prof. Jan Góra, Rainer Grunwald, Helga Heider, prof. Władysław Jackiewicz, Annie Charlotte Jude, Renate Knöchel, Maria Kuczyńska, Willy Lafargeas, Gilla Lehmann, Isabelle Pelletane, Łukasz Ratajczyk, Jean-Jacques Sar, Nicole Sansonnet, Volkmar Schlarp, J. Dann, Barbara Stępniewska-Patzer.


altSpotkanie trzech różnych kultur w Centrum św. Jana jest wydarzeniem niezwykle ciekawym. Wystawa jest nie tylko artystycznym przeżyciem, ale przybliża, zarówno mieszkańcom Gdańska, jak i turystom, partnerskie regiony Pomorza. Jej współorganizatorki z trzech regionów, w podzięce przygotowały dla władz lokalnych Pomorza bukiety kwiatów w kolorach trzech partnerskich państw (zdjęcie poniżej).


altWystawa będzie czynna codziennie do 5 września 2013 r. w godz. 10-18. Kolejna wystawa planowana jest na maj 2014 r. w Limousin.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież