Złożono ok. 40 tysięcy deklaracji śmieciowych do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. I tylu osób lub instytucji (firm, spółdzielni mieszkaniowych, zarządców nieruchomości) dotyczy opłata śmieciowa. Do tych wszystkich osób, które złożyły tzw. deklaracje śmieciowe, wysłano drogą elektroniczną lub listami poleconymi indywidualne numery kont do opłat śmieciowych. I na nie należy dokonywać opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Gdańsku.
Pierwszą opłatę, jak nas informuje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy ZDiZ w Gdańsku, należy wnieść do 15 sierpnia, a następne do 15 dnia każdego kolejnego miesiąca.
Kwoty opłat wyliczają natomiast osoby składające deklaracje na podstawie danych wpisanych przez siebie do tychże deklaracji. Przypomnijmy, że na sesji Rady Miasta Gdańska w dniu 22 kwietnia 2013 roku, większością głosów radnych Platformy Obywatelskiej zadecydowano, że wysokość opłaty obowiązującej w Gdańsku od 1 lipca 2013 roku dla właścicieli indywidualnych, wspólnot i spółdzielni, zależy od metrażu lokalu i wynosi:
0,56 zł/m2 w przypadku odpadów segregowanych w części powierzchni nie przekraczającej 110 m2
0,72 zł/m2 w przypadku odpadów niesegregowanych w części powierzchni nie przekraczającej 110 m2
oraz
0,05 zł/m2 w przypadku odpadów segregowanych w części powierzchni przekraczającej 110 m2
0,07 zł/m2 w przypadku odpadów niesegregowanych w części powierzchni przekraczającej 110 m2
W imieniu Gminy Miasta Gdańska poborem opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jak również obsługą całego nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi zajmuje się Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku.
Mieszkańców gminy Gdańsk niepokoi jednak to, że ponad miesiąc czasu po wprowadzeniu reformy śmieciowej, wciąż jest dużo niedomagań i z tego powodu dużo zastrzeżeń do działania nowego systemu śmieciowego. Mieszkańcy alarmują, że nadal w wielu miejscach nie ma jeszcze poustawianych pojemników, albo śmieci są odbierane z opóźnieniem.
Okazuje się, że warszawska firma Remondis, obsługująca w ramach rozstrzygniętego przetargu jeden z sześciu sektorów miasta, dzielnice Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, Osowa, Matarnia, Kokoszki, Jasień, w początkach lipca w ogóle nie zgłosiła się do władz niektórych spółdzielni mieszkaniowych po klucze do altan śmieciowych, by rozstawić w nich swoje pojemniki na śmieci.
Przed reformą funkcjonowało około 10 firm, które często odbierały śmieci bez zawierania umów, za gotówkę, z przekazywaniem pieniędzy „do ręki". W efekcie nie było dokładnej informacji o pojemnikach istniejących w tzw. szarej strefie. Odpowiedzialny za wdrożenie reformy ZDiZ szacował, że w Gdańsku powinno stać 46 tys. pojemników. A obecnie już wiadomo, że potrzebnych jest ok. 64 tys. pojemników.
Wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki wcześniej zapewniający gdańszczan, że Miasto w pełni przygotowane jest na wprowadzenie reformy śmieciowej, teraz publicznie przyznaje, że potrzeba jeszcze na to kilku tygodni. Najpóźniej od 1 września powinno być w tym zakresie wszystko w porządku.
Lisicki nie pozostawia też złudzeń tym mieszkańcom, którzy w ogóle nie dostali na czas pojemników i z tego względu powinni być zwolnieni z opłaty za lipiec. Według niego, owszem jeżeli ktoś w danym miesiącu nie generował śmieci i nie miał pojemnika, bo go nie potrzebował lub nie mieszkał w posesji, to po złożeniu stosownej deklaracji nie będzie ponosić opłaty. Natomiast te osoby, które nie dostały pojemników, to przecież coś z odpadami zrobiły. Zostały one umieszczone w jakiś workach, gdzieś zostały postawione i ktoś je wywiózł. Nawet jak były one podrzucane komuś innemu, to i tak miasto te śmieci wywiozło i te osoby będą musieli za to zapłacić, tak zapowiada Maciej Lisicki.
Przypomnijmy jeszcze, o czym już pisaliśmy, że gdański ZDiZ wyposażył śmieciarki i pojemniki w system monitoringu, który umożliwia urzędnikom m.in. sprawdzanie online tego, jak firmy wywożące śmieci wywiązują się z powierzonych obowiązków. Jak również tego, czy mieszkańcy nie stawiają pojemników nielegalnie. System umożliwia stałe kontrolowanie poszczególnych śmieciarek oraz trasy ich przejazdu. Ponadto w każdym pojemniku na śmieci został zamontowany czip, który pozwala urzędnikom dokładnie namierzyć pojemnik na elektronicznej mapie.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
- 09/08/2013 19:41 - M. Pisarewicz wyjaśnia
- 09/08/2013 19:33 - Wystawa artystów z Małego Trójkąta Weimarskiego
- 09/08/2013 19:26 - Pomorskie Smaki na Jarmarku Dominikańskim
- 08/08/2013 19:11 - Gorąca rura... z Gdańska do Lipska
- 08/08/2013 19:07 - Centrum Sprawiedliwości: zarzuty pod koniec września?
- 05/08/2013 16:01 - Ogrodowa zamknięta do końca 2013 roku
- 03/08/2013 09:20 - Rozpoczął się Festiwal Szekspirowski
- 01/08/2013 17:53 - Miliony dla zarządu Saur Neptun Gdańsk
- 01/08/2013 17:32 - Placówki medyczne przekształcą się w spółkę
- 31/07/2013 15:12 - Poznaj Gdańsk podróżując rowerem, autobusem lub tramwajem