Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Opłaty śmieciowe do 15 sierpnia

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 07 sierpnia 2013 13:58

Złożono ok. 40 tysięcy deklaracji śmieciowych do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. I tylu osób lub instytucji (firm, spółdzielni mieszkaniowych, zarządców nieruchomości) dotyczy opłata śmieciowa. Do tych wszystkich osób, które złożyły tzw. deklaracje śmieciowe, wysłano drogą elektroniczną lub listami poleconymi indywidualne numery kont do opłat śmieciowych. I na nie należy dokonywać opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Gdańsku.


Pierwszą opłatę, jak nas informuje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy ZDiZ w Gdańsku, należy wnieść do 15 sierpnia, a następne do 15 dnia każdego kolejnego miesiąca.


Kwoty opłat wyliczają natomiast osoby składające deklaracje na podstawie danych wpisanych przez siebie do tychże deklaracji. Przypomnijmy, że na sesji Rady Miasta Gdańska w dniu 22 kwietnia 2013 roku, większością głosów radnych Platformy Obywatelskiej zadecydowano, że wysokość opłaty obowiązującej w Gdańsku od 1 lipca 2013 roku dla właścicieli indywidualnych, wspólnot i spółdzielni, zależy od metrażu lokalu i wynosi:
0,56 zł/m2 w przypadku odpadów segregowanych w części powierzchni nie przekraczającej 110 m2
0,72 zł/m2 w przypadku odpadów niesegregowanych w części powierzchni nie przekraczającej 110 m2
oraz
0,05 zł/m2 w przypadku odpadów segregowanych w części powierzchni przekraczającej 110 m2
0,07 zł/m2 w przypadku odpadów niesegregowanych w części powierzchni przekraczającej 110 m2


W imieniu Gminy Miasta Gdańska poborem opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jak również obsługą całego nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi zajmuje się Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku.


Mieszkańców gminy Gdańsk niepokoi jednak to, że ponad miesiąc czasu po wprowadzeniu reformy śmieciowej, wciąż jest dużo niedomagań i z tego powodu dużo zastrzeżeń do działania nowego systemu śmieciowego. Mieszkańcy alarmują, że nadal w wielu miejscach nie ma jeszcze poustawianych pojemników, albo śmieci są odbierane z opóźnieniem.


Okazuje się, że warszawska firma Remondis, obsługująca w ramach rozstrzygniętego przetargu jeden z sześciu sektorów miasta, dzielnice Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, Osowa, Matarnia, Kokoszki, Jasień, w początkach lipca w ogóle nie zgłosiła się do władz niektórych spółdzielni mieszkaniowych po klucze do altan śmieciowych, by rozstawić w nich swoje pojemniki na śmieci.


altPrzed reformą funkcjonowało około 10 firm, które często odbierały śmieci bez zawierania umów, za gotówkę, z przekazywaniem pieniędzy „do ręki". W efekcie nie było dokładnej informacji o pojemnikach istniejących w tzw. szarej strefie. Odpowiedzialny za wdrożenie reformy ZDiZ szacował, że w Gdańsku powinno stać 46 tys. pojemników. A obecnie już wiadomo, że potrzebnych jest ok. 64 tys. pojemników.


altWiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki wcześniej zapewniający gdańszczan, że Miasto w pełni przygotowane jest na wprowadzenie reformy śmieciowej, teraz publicznie przyznaje, że potrzeba jeszcze na to kilku tygodni. Najpóźniej od 1 września powinno być w tym zakresie wszystko w porządku.


Lisicki nie pozostawia też złudzeń tym mieszkańcom, którzy w ogóle nie dostali na czas pojemników i z tego względu powinni być zwolnieni z opłaty za lipiec. Według niego, owszem jeżeli ktoś w danym miesiącu nie generował śmieci i nie miał pojemnika, bo go nie potrzebował lub nie mieszkał w posesji, to po złożeniu stosownej deklaracji nie będzie ponosić opłaty. Natomiast te osoby, które nie dostały pojemników, to przecież coś z odpadami zrobiły. Zostały one umieszczone w jakiś workach, gdzieś zostały postawione i ktoś je wywiózł. Nawet jak były one podrzucane komuś innemu, to i tak miasto te śmieci wywiozło i te osoby będą musieli za to zapłacić, tak zapowiada Maciej Lisicki.


altPrzypomnijmy jeszcze, o czym już pisaliśmy, że gdański ZDiZ wyposażył śmieciarki i pojemniki w system monitoringu, który umożliwia urzędnikom m.in. sprawdzanie online tego, jak firmy wywożące śmieci wywiązują się z powierzonych obowiązków. Jak również tego, czy mieszkańcy nie stawiają pojemników nielegalnie. System umożliwia stałe kontrolowanie poszczególnych śmieciarek oraz trasy ich przejazdu. Ponadto w każdym pojemniku na śmieci został zamontowany czip, który pozwala urzędnikom dokładnie namierzyć pojemnik na elektronicznej mapie.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież