Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Poseł Płażyński chce wyjaśnienia zaangażowania marszałka Struka w projekt związane z Rosją

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 06 marca 2023 14:36

- Nie dam się zastraszyć, będę nadal dążył do wyjaśnienia wszystkich wątków związanych z Rosją projektów, w które był zaangażowany marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński po odpowiedzi marszałka województwa pomorskiego Mieczysław Struk odnośnie patronatu akcji „Pomorskie Russian Friendly”.


Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk odmawia ujawnienia okoliczności, w jakich stał się honorowym patronem akcji „Pomorskie Russian Friendly”.
– Zamiast odpowiedzi na moje pytania otrzymałem pismo bez żadnej wartości merytorycznej a także pisma przedprocesowe od marszałka i zarządu województwa pomorskiego. Chciałbym powiedzieć jasno: nie dam się zastraszyć groźbami politycznych procesów. Powtórzę jeszcze raz: pan marszałek Mieczysław Struk patronował skandalicznej akcji „Pomorskie Russian Friendly”. A kiedy Rosja napadła na Ukrainę, zabierając jej Krym a następnie Donbas, pan marszałek osobiście domagał się kontynuowania tej kampanii – mówi Kacper Płażyński.


Start akcji „Pomorskie Russian Friendly” ogłoszono w grudniu 2013 roku. List intencyjny w tej sprawie podpisali ówczesna dyrektor Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, prezes fundacji „Polska Friendly” oraz przedstawiciel mniejszości rosyjskiej w Polsce.
„Bardzo cieszy mnie fakt, że polsko-rosyjskie, sąsiedzkie relacje w strefie małego ruchu granicznego układają się wręcz wzorowo. Jestem przekonany, że projekt <> zintensyfikuje tę współpracę i przyniesie wymierne korzyści . Po pierwsze wypromuje ofertę Pomorza i przyczyni się do poprawy sytuacji przedsiębiorców z naszego regionu. Drugi walor to korzyści wizerunkowe: Pomorze będzie jeszcze bardziej kojarzone w obwodzie kaliningradzkim jako miejsce słynące z gościnności, gdzie Rosjanie są mile widziani i ciepło przyjmowani” – mówił wówczas honorowy patron akcji Mieczysław Struk. Jego słowa cytował m.in. portal rynek-turystyczny.pl w artykule zatytułowanym „Pomorze będzie jeszcze bardziej <>”.
„Przez ostatni tydzień w portalu kaliningrad.ru trwała już kampania teaserowa zapowiadająca projekt. Na stronie pojawił się banner z pytaniem: <>” – informował w grudniu 2013 roku portal wirtualnemedia.pl w artykule zatytułowanym „Pomorze reklamuje się jako <>”.


Kiedy Rosjanie zaatakowali Ukrainę, dokonując aneksji Krymu, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna ogłosiła zawieszenie akcji. Przeciwstawił się temu marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który w wydanym oświadczeniu stwierdził, że „samodzielna decyzja o wydaniu wczorajszego komunikatu przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną była w naszej ocenie przedwczesna. Negatywna ocena polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy nie może mieć wpływu na budowanie dobrych relacji sąsiedzkich, dotychczasową współpracę samorządową i pomiędzy mieszkańcami sąsiadujących państw i regionów”.


W wypowiedzi dla dziennikarzy Mieczysław Struk stwierdził: „Nadal wszem i wobec zapraszamy Rosjan z obwodu kaliningradzkiego do Gdańska, zapraszamy na Pomorze i realizujemy akcję promocyjną pod tytułem Russian Friendly, bo chcemy być rzeczywiście friendly, chcemy być przyjaźni wobec naszych przybyszy. Co innego oczywiście sprawa władz Federacji Rosyjskiej i ich decyzji a inną sprawą jest współpraca z lokalnymi społecznościami, takimi choćby jak mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego. W tej akcji promocyjnej uczestniczy sporo hoteli, obiektów gastronomicznych, obiektów handlowych i my chcielibyśmy, żeby na poziomie kontaktów dobrosąsiedzkich, z narodem rosyjskim, pokazać, że jesteśmy przyjaźni, że jesteśmy gościnni i po prostu zapraszamy na teren województwa pomorskiego nie tylko w Międzynarodowy Dzień Kobiet, ale też i na wakacje, też na zakupy. Chcielibyśmy te dobrosąsiedzkie stosunki dobrze rozwijać”.

- Dziś zarówno Mieczysław Struk, jak i PROT twierdzą, że właściwie nie mieli z „Pomorskie Russian Friendly” nic wspólnego, że za wszystko odpowiadała fundacja „Polska Friendly”. Ja rozumiem, że pan Struk bardzo wstydzi się tego, co robił w 2014 roku, ale jest politykiem, szefem regionu największej partii opozycyjnej i musi brać odpowiedzialność za swe działania – podkreśla poseł Kacper Płażyński. - Chciałem i chcę zobaczyć oficjalne dokumenty dotyczące zaangażowania Mieczysława Struka, samorządu województwa i Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w skandaliczną akcję. Poinformowano mnie, że dokumenty te zostały zniszczone. Składam więc pismo z prośbą o przekazanie protokołu zniszczenia tych dokumentów – zapowiada.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież