Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Poseł Płażyński chce wyjaśnienia zaangażowania marszałka Struka w projekt związane z Rosją

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 06 marca 2023 14:36

- Nie dam się zastraszyć, będę nadal dążył do wyjaśnienia wszystkich wątków związanych z Rosją projektów, w które był zaangażowany marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński po odpowiedzi marszałka województwa pomorskiego Mieczysław Struk odnośnie patronatu akcji „Pomorskie Russian Friendly”.


Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk odmawia ujawnienia okoliczności, w jakich stał się honorowym patronem akcji „Pomorskie Russian Friendly”.
– Zamiast odpowiedzi na moje pytania otrzymałem pismo bez żadnej wartości merytorycznej a także pisma przedprocesowe od marszałka i zarządu województwa pomorskiego. Chciałbym powiedzieć jasno: nie dam się zastraszyć groźbami politycznych procesów. Powtórzę jeszcze raz: pan marszałek Mieczysław Struk patronował skandalicznej akcji „Pomorskie Russian Friendly”. A kiedy Rosja napadła na Ukrainę, zabierając jej Krym a następnie Donbas, pan marszałek osobiście domagał się kontynuowania tej kampanii – mówi Kacper Płażyński.


Start akcji „Pomorskie Russian Friendly” ogłoszono w grudniu 2013 roku. List intencyjny w tej sprawie podpisali ówczesna dyrektor Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, prezes fundacji „Polska Friendly” oraz przedstawiciel mniejszości rosyjskiej w Polsce.
„Bardzo cieszy mnie fakt, że polsko-rosyjskie, sąsiedzkie relacje w strefie małego ruchu granicznego układają się wręcz wzorowo. Jestem przekonany, że projekt <> zintensyfikuje tę współpracę i przyniesie wymierne korzyści . Po pierwsze wypromuje ofertę Pomorza i przyczyni się do poprawy sytuacji przedsiębiorców z naszego regionu. Drugi walor to korzyści wizerunkowe: Pomorze będzie jeszcze bardziej kojarzone w obwodzie kaliningradzkim jako miejsce słynące z gościnności, gdzie Rosjanie są mile widziani i ciepło przyjmowani” – mówił wówczas honorowy patron akcji Mieczysław Struk. Jego słowa cytował m.in. portal rynek-turystyczny.pl w artykule zatytułowanym „Pomorze będzie jeszcze bardziej <>”.
„Przez ostatni tydzień w portalu kaliningrad.ru trwała już kampania teaserowa zapowiadająca projekt. Na stronie pojawił się banner z pytaniem: <>” – informował w grudniu 2013 roku portal wirtualnemedia.pl w artykule zatytułowanym „Pomorze reklamuje się jako <>”.


Kiedy Rosjanie zaatakowali Ukrainę, dokonując aneksji Krymu, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna ogłosiła zawieszenie akcji. Przeciwstawił się temu marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który w wydanym oświadczeniu stwierdził, że „samodzielna decyzja o wydaniu wczorajszego komunikatu przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną była w naszej ocenie przedwczesna. Negatywna ocena polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy nie może mieć wpływu na budowanie dobrych relacji sąsiedzkich, dotychczasową współpracę samorządową i pomiędzy mieszkańcami sąsiadujących państw i regionów”.


W wypowiedzi dla dziennikarzy Mieczysław Struk stwierdził: „Nadal wszem i wobec zapraszamy Rosjan z obwodu kaliningradzkiego do Gdańska, zapraszamy na Pomorze i realizujemy akcję promocyjną pod tytułem Russian Friendly, bo chcemy być rzeczywiście friendly, chcemy być przyjaźni wobec naszych przybyszy. Co innego oczywiście sprawa władz Federacji Rosyjskiej i ich decyzji a inną sprawą jest współpraca z lokalnymi społecznościami, takimi choćby jak mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego. W tej akcji promocyjnej uczestniczy sporo hoteli, obiektów gastronomicznych, obiektów handlowych i my chcielibyśmy, żeby na poziomie kontaktów dobrosąsiedzkich, z narodem rosyjskim, pokazać, że jesteśmy przyjaźni, że jesteśmy gościnni i po prostu zapraszamy na teren województwa pomorskiego nie tylko w Międzynarodowy Dzień Kobiet, ale też i na wakacje, też na zakupy. Chcielibyśmy te dobrosąsiedzkie stosunki dobrze rozwijać”.

- Dziś zarówno Mieczysław Struk, jak i PROT twierdzą, że właściwie nie mieli z „Pomorskie Russian Friendly” nic wspólnego, że za wszystko odpowiadała fundacja „Polska Friendly”. Ja rozumiem, że pan Struk bardzo wstydzi się tego, co robił w 2014 roku, ale jest politykiem, szefem regionu największej partii opozycyjnej i musi brać odpowiedzialność za swe działania – podkreśla poseł Kacper Płażyński. - Chciałem i chcę zobaczyć oficjalne dokumenty dotyczące zaangażowania Mieczysława Struka, samorządu województwa i Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w skandaliczną akcję. Poinformowano mnie, że dokumenty te zostały zniszczone. Składam więc pismo z prośbą o przekazanie protokołu zniszczenia tych dokumentów – zapowiada.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież