Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rozpoczął się Festiwal Szekspirowski

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 03 sierpnia 2013 09:20

Organizatorzy serdecznie zapraszają na 17 edycję Festiwalu Szekspirowskiego, który odbywa się w dniach 1–6 sierpnia. Spektakle prezentowane są w Gdańsku, a także w Sopocie i Gdyni.


Na Festiwalu goszczą twórcy z Chorwacji, Gruzji, Niemiec i Rumuni. Imprezę zainaugurował barwny, plastyczny spektakl „Jak wam się podoba” w reżyserii Levana Tsuladze i wykonaniu gruzińskiego Kote Marjanishvili State Drama Theatre z Tbilisi, gorąco przyjęty na Festiwalu „Globe to Globe” w Londynie w 2012 r. Jest to historia o miłości i rywalizacji pomiędzy dwójką braci, przez którą przemykają cienie średniowiecznych tajemnic i błazenad.


alt


W ramach festiwalu zaprezentują się również polscy artyści z tak znakomitymi spektaklami jak: „Pieśń Leara” Teatru Pieśni Kozła, który zdobył nagrodę Fringe First podczas Edinburgh Fringe Festival 2012; „Titus Andronicus” Jana Klaty, czy „Anatomia Tytusa Fall of Rome” Wojtka Klemma.
Będzie też można zobaczyć zdobywcę nagrody Złotego Yoricka. W tym roku otrzymał ją Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za spektakl „Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej. Spektakl Agaty Dudy-Gracz inspirowany Troilusem i Kresydą Williama Szekspira”.


Przedstawieniom towarzyszą spotkania z twórcami i warsztaty w ramach Letniej Akademii Szekspirowskiej. Zaprezentowana zostanie także nowa odsłona nurtu SzekspirOFF, związana z Teatrem w Oknie, a wychodząca w przestrzeń miasta. Eksponuje ona najnowsze nurty i poszukiwania teatru niezależnego, konfrontując dokonania uznanych artystów z eksperymentami twórców początkujących.


alt


Organizatorami Festiwalu Szekspirowskiego są Fundacja Theatrum Gedanense i Gdański Teatr Szekspirowski. Festiwal jest częścią Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.


Tegorocznemu Festiwalowi Szekspirowskiemu towarzyszy międzynarodowa konferencja „Języki władzy/Języki sztuki” - jej tematem jest język, nie tylko w znaczeniu fonetycznego systemu komunikacji, ale również narzędzia przemocy i manipulacji. Odbywa się ona w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Wstęp na konferencję jest wolny, a tematyka paneli i debat jest ściśle związana ze spektaklami festiwalowymi. Konferencja gromadzi wybitnych teatrologów, filozofów, antropologów i publicystów, jak m.in.: Eli Rozik, Patrice Pavis, Maria Shevtsova, Manfred Pfister, Michael Dobson, Eva Rysova, Tadeusz Sławek, Jan Klata, Jacek Kopciński czy Jan Tokarski.


altJak co roku częścią festiwalu jest Letnia Akademia Szekspirowska, w jej programie: spotkania z artystami i warsztaty aktorskie, artystyczne, relaksacyjne - dla dzieci i dorosłych, dla osób mających już do czynienia ze sztuką oraz dla tych, którzy dopiero co chcieliby swoją teatralną przygodę rozpocząć, po polsku i po angielsku. Warsztaty prowadzą artyści, reżyserzy, teatrolodzy, specjaliści dramy i teatru.


Kontynuowany jest również projekt „Szekspirowskie Regionalia”, realizowany cyklicznie od 2009 roku. Jest on stworzony z myślą o małych i średnich miastach województwa pomorskiego, nawiązuje do formy letnich peregrynacji grup teatralnych oraz daje mieszkańcom regionu możliwość zapoznania się z dziełami Williama Szekspira.


W tym roku trasa wędrówki prowadzi przez Pruszcz Gdański, Wejherowo, Tczew i Hel (4-6.08), a jej bohaterem będzie spektakl „Ryszard po Ryszardzie”, inspirowany „Ryszardem III” Williama Szekspira, w reżyserii Ireny Wolickiej i wykonaniu Lidii Danylczuk („Teatr w Koszyku" z Lwowa i Narodowe Centrum Łesia Kurbasa w Kijowie).


Sprzedaż biletów na Festiwal Szekspirowski prowadzi kasa Festiwalu w Teatrze Wybrzeże: tel. 58 3011328.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież