Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Święto Sali BHP Stoczni Gdańskiej

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 14 sierpnia 2013 19:27

Święto Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się14 sierpnia, po raz pierwszy upamiętniając rozpoczęty 33 lata temu pierwszy strajk w Stoczni Gdańskiej. To właśnie 14 sierpnia 1980 roku gdańscy stoczniowcy pozostali na terenie swego zakładu pracy i taką formą protestu zaczęli budować swoją nową historię. Dla Polski był to tym samym początek drogi do wolności.Podczas święta w historycznej Sali BHP przeszłość spotkała się ze współczesnością. Cofnięto się do lat ’80 i zwiedzającym przypomniano, jakie w tym czasie oglądano filmy, jakiej muzyki słuchano, co jedzono i w co bawiły się dzieci. Wystrój i przygotowane atrakcje sprawiły, że można było poczuć nastrój tamtej epoki, w której rodziła się wolna Polska.


alt


Święto Sali BHP, to cały dzień licznych atrakcji, skierowanych zarówno do dzieci jak i do dorosłych. Dzieci miały okazję poznać świat gier i zabaw swoich rodziców, a dorośli cofnięcia się do czasów dzieciństwa. Pojawiły się liczne elementy wystroju oraz menu charakterystyczne dla tego okresu. Można więc było spróbować słynnej oranżady landrynkowej, czy zjeść kanapkę z czarnym salcesonem.


alt


Odbywały się seanse filmowe, ukazujące dokumenty ze strajku, a także bajki animowane z lat 80-tych. Dzieci malowany świat Solidarności, a budowniczowie statków opowiadali o swojej pracy.


altŚwiętując wydarzenia sprzed 33 lat, pracujący w stoczni od 39 lat bart Zbigniew Stefański, zaśpiewał wiele piosenek o tematyce wolnościowej, przygrywając sobie na gitarze. Jego występ cieszył się sporym zainteresowaniem.


alt


Mali i duzi odkrywcy mogli wziąć udział w grze miejskiej Odkryj Strajk. Na podstawie mapy, wskazówek i zagadek historycznych, uczestnicy odkrywali ciekawe budynki znajdujące się na terenie postoczniowym. Można było tez pograć w gumę, kapsle, w chłopaka, zośkę, jojo, hula hop i poskładać puzzle.


alt


Wieczorem w Sali BHP odbył się koncert standardów jazzowych w wykonaniu zespołu Tomasz Wendt&Quartet. Muzycy wchodzący w skład zespołu są laureatami prestiżowych konkursów jazzowych, takich jak: Jazz Nad Odrą, RCK Pro Jazz Festiwal, czy Getxo Jazz Festiwal w Hiszpanii.


alt


Historyczna Sala BHP mieści się w ceglanym budynku z XIX wieku, który w 2006 roku doczekał się kapitalnego remontu i obecnie pełni rolę całorocznego centrum konferencyjno-wystawienniczego oraz muzeum. Właścicielem Sali jest NSZZ Solidarność. Zwiedzanie Sali BHP jest darmowe.


alt


Zwiedzający mogą oglądać w Sali BHP wystawę pn. Solidarność – Drogi do Porozumienia, która ukazuje historię i idee solidarnościowej walki o wolność słowa i religii, praworządność, równość, wolność, godność pracy i prawo do organizowania się w obronie swoich praw.


altW Sali BHP można też obejrzeć wiele ciekawych eksponatów, m.in. jedną z trzech kopii tablic z 21 postulatami strajkujących, których oryginały są wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Są też zachowane oryginalne stoły, przy których podpisano najważniejsze z Porozumień Sierpniowych oraz duży biało-czerwony długopis, którym Lech Wałęsa sygnował ten dokument. Zgromadzono zdjęcia i książki obrazujące historię Solidarności oraz sztandary Związku, kolekcję znaczków epoki (Poczty KPN, Niezależnej Poczty Pomorza, Poczty Solidarności i Poczty Podziemia lat 1981-1990) oraz standy opisujące historię Polskiej drogi do niepodległości oraz inne artefakty z epoki PRL, takie jak słynne papierosy o nazwie Popularne.


Jednym z nowych eksponatów jest rzeźba robotnika z uniesionymi w geście zwycięstwa rękami (autorstwa Juriany Jur), która zastąpiła stojący tu do 1990 roku wizerunek Lenina. W budynku jest szatnia i sklep (posiadający swoją wersję internetową, w którym można kupić pamiątki związane z tradycją i historią Sali BHP, Stoczni, Solidarności oraz z Pontyfikatem Jana Pawła II.


alt


Organizatorem Święta Sali BHP była Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, Europejskie Centrum Solidarności, Fundacja Promocji Solidarności oraz Fundacja Archiwum Filmowe.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież