Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Centrum Sprawiedliwości: zarzuty pod koniec września?

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 08 sierpnia 2013 19:07

Prokuratora Okręgowa w Poznaniu  nałożyła embargo informacyjne na postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień urzędniczych przy budowie i zakupie tzw. Centrum Sprawiedliwości w Gdańsku przy ul. 3 Maja 9a.


Śledczy badają dokumentację i przesłuchują świadków począwszy od nabycia działki po zakończenie inwestycji. Na razie były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin może spać spokojnie. Ten rywal Donalda Tuska o przywództwo w PO starał się „wyprostować” sytuację i zdecydował o zakupie nieruchomości by budżet państwa nie ponosił kosztów wynajmowania sądowych powierzchni od prywatnego właściciela.


Czy jednak w sprawie miał miejsce niedozwolony lobbing i czy gdańscy urzędnicy podejmowali decyzje zgodne z prawem? To ustala Urząd Zamówień Publicznych, który po postępowaniu wstępnym zdecydował by wszcząć kontrolę w gdańskim magistracie i Sądzie Okręgowym pod kontem inwestycji tzw. Centrum Sprawiedliwości w Gdańsku. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy wyniki kontroli będą gotowe pod koniec września. Nie pozostaną bez wpływu na decyzję prokuratora o ewentualnym postawieniu zarzutów urzędnikom przy budowie i kupnie za 157 mln zł nowej siedziby gdańskiego sądu. Prokuratura bada czy urzędnicy nie przekroczyli uprawnień w procedurze partnerstwa publiczno-prywatnego. 
- Prokurator, gospodarz postępowania, nie wyraża zgody na tym etapie by informować, którzy z urzędników są w orbicie jego zainteresowań oraz czy i kto był słuchany na okoliczność badanej sprawy. Chodzi tu o dobro śledztwa. W sprawie przesłuchanych zostało kilkudziesięciu świadków – powiedziała nam prokurator Magdalena Mazur-Prus, rzeczniczka poznańskiej prokuratury.


Czy stawili się przed prokuratorem gdańscy urzędnicy?
- Na tym etapie nie udzielamy informacji kto otrzymał wezwanie i złożył zeznanie – dodaje prok. Mazur-Prus.
Urząd Zamówień Publicznych wszczął kontrolę w gdańskim magistracie i Sądzie Okręgowym pod kontem inwestycji tzw. Centrum Sprawiedliwości w Gdańsku. Przedmiotem kontroli jest ustalenie, czy podczas wyłonienia wykonawcy jak i podczas procesu inwestorskiego nie doszło do nieprawidłowości. Urząd Zamówień Publicznych jest instytucją mająca uprawnienia do kontroli inwestycji pod kontem przepisów prawa dotyczących inwestycji realizowanych jako zamówienie publiczne w  formule publiczno-prywatnej.


Według CBA istnieją uzasadnione podstawy podejrzenia popełnienia przestępstwa podczas realizacji inwestycji "Gdańskie Centrum Sprawiedliwości". Miało ono polegać na niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień przez przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości oraz dyrektorów Sądu Apelacyjnego i Sądu Okręgowego w Gdańsku.


Spawa zaczęła się jesieni 2009 r. gdy pomorski przedsiębiorca budowlany Bogdan Górski wydzierżawił jeden z obiektów gdańskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Miało to być panaceum na kłopoty lokalowe gdańskiego sądownictwa. Najem trwał do końca kwietnia 2012 r. Wówczas, rachując koszty resort sprawiedliwości zdecydował się na kupno nieruchomości. Przedsiębiorca chciał za obiekt 180 mln zł. Ostateczna cena - w myśl umowy podpisanej 24 maja br. - wyniosła 157 mln zł. W budynku mieszczą się dziś Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku, wydziały Sądu Okręgowego w Gdańsku m.in. Wydział Rodzinny oraz Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny.


Sprawą do wyjaśnienia przez Urząd Zamówień Publicznych jest, czy przy inwestycji doszło do obejścia ustawy o zamówieniach publicznych. Zdaniem CBA na kupno nowej siedziby powinien bowiem zostać zorganizowany przetarg.  Przedmiotem umowy była modernizacja jednego ze starych budynków przy ul. 3 maja 9a, dobudowanie nowych i wynajem pomieszczeń. Opinia UZP ma rozstrzygać, czy procedura powinna być objęta ustawą o zamówieniach publicznych. Gowin tłumaczył, że kazał zdymisjonować dyrektora Sądu Okręgowego w Gdańsku, a działki zostały wycenione w sposób niewygórowany. Stąd i decyzja o finalizacji sprawy poprzez zapłatę gotówką.  Tematem tzw. Centrum Sprawiedliwości interesowali się pomorscy politycy Platformy Obywatelskiej. Niektórzy byli na tyle namolni, że ówczesny minister Jarosław Gowin w końcu rzekł, by już nie nachodzili go w temacie gdańskich sądów na parceli należącej wówczas do przedsiębiorcy z Kartuz.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież