Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mecze piłkarskie mają być świętem rodzinnym

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 21 sierpnia 2013 17:08

Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski jeszcze nie podjął decyzji co do meczu Lechii Gdańsk z Górnikiem Zabrze, zaplanowanego na 30 sierpnia na PGE Arena Gdańsk. Nie wpłynął do niego jeszcze wniosek ze strony policji o wyciągnięcie konsekwencji po odpaleniu rac podczas meczu z Cracovią Kraków, który się odbył 10 sierpnia na PGE Arena. Jeśli otrzyma taki wniosek ze strony policji, to będzie kolejne trybuny zamykał. I to skuteczniej niż dotychczas. W taki sposób, aby uniemożliwić wejścia na stadion pseudokibiców.Na mecz z Cracovią zamknięte zostały jedynie sektory tzw. „trybuny zielonej” na dolnym i górnym tarasie. Są to sektory, na których dochodziło w ostatnim czasie do odpalania rac i świec dymnych przez kibiców.


altWojewoda pomorski zwrócił się z pisemną prośbą do klubu Lechia Gdańsk, aby wskazała osobę, która odpaliła racę w sektorze gospodarzy podczas meczu z Cracovią. Klub odmówił wojewodzie wykonania tej prośby. Dla wojewody Stachurskiego, który wyznał to podczas wywiadu 21 sierpnia w Radio Gdańsk, że jest to dla niego sygnał, iż klub nie chce współpracować w sprawie karania ludzi łamiących prawo. W związku z tym będzie korzystał z narzędzia którym dysponuje i może okaże się ono być skutecznym. Póki co, klub Lechia Gdańsk nie wywiązuje się należycie z obowiązków organizatora meczy.


Dotychczasowymi poczynaniami wojewoda Stachurski zachęca organizatorów meczów, aby zaczęli przestrzegać prawa. Nie chciał od razu sięgać po narzędzia ostateczne. Liczył na współpracę, ale klub Lechia Gdańsk tego nie chce. Jego działacze wspierają i finansują Klub Kibiców i tzw. sektorówki, które kosztują od 5 do 7 tys. zł i w których chowają się prowodyrzy zamieszek.


alt


Wojewoda porusza się w granicach kompetencji jakie posiada. Od 1,5 roku walczy na Pomorzu z kibicowskim bandytyzmem. W jego ocenie w miarę skutecznie. Z ostatniego meczu na PGE Arena, kibic z sektora gości został zidentyfikowany przez ochronę i przekazany do policji, która go ukarała. Natomiast kibic z sektora gospodarzy, który odpalił racę, był zamaskowany kominiarką i nie został przez ochronę zidentyfikowany. Policja w tej sytuacji jest bezradna.


To nie znaczy, jak powiedział Stachurski, że nie szukamy stosownych narzędzi. - Chyba je znaleźliśmy, bo umożliwiają nam one na ukaranie organizatora meczów, gdyż nie wywiązuje się on z  obowiązków ustawowych. Możemy też ukarać ochroniarzy, którzy nie dopełniając spoczywających na nich obowiązków, dopuszczają do łamania praw na stadionie piłkarskim. W art. 58 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych jest mowa o tym, że impreza masowa jeśli jest przeprowadzona wbrew pozwoleniu lub z narażeniem bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, to można ukarać zarówno organizatora jak i ochronę.


- W chwili obecnej zlecieliśmy dokonanie ekspertyzy palności sektorów na które kibice wnoszą race. Jak i dokonanie ekspertyzy czy niebezpieczne jest odpalanie racy. Jeśli tak, to będziemy klub karać finansowo. Tylko sankcje takie mogą sprawić, by klub myślał o tym, aby na stadionie było bezpiecznie. Kluby w chwili obecnej kryją przestępców. Dla przykładu Lechia Gdańsk podczas meczu z Lechem Poznań kilka miesięcy temu wyłączyła monitoring tylko po to, aby umożliwić bandytom odpalenie rac i petard w sektorze gości i gospodarzy.


alt- Ja mówię, że na stadionie PGE w Gdańsku musi być bezpiecznie. Mimo, że na mecz przychodzi tylko 12 tys. widzów, a nie 25 tys. jak powinno być. Jak zaczniemy przestrzegać prawa konsekwentnie i stanowczo, to nie oznacza podjęcie jakieś wojny. Według Stachurskiego sądy, prokuratura, policja i kościół, też powinny dbać o zachowanie bezpieczeństwa na stadionach. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź jest kibicem piłkarskim i jakoś, jak dotychczas, nie zajął w tej sprawie publicznie głosu. Nie zaapelował do wiernych, aby w spokoju, przyjaźni i miłości ludzie chodzili na mecze i kibicowali swoim pupilom.


- Myślę - powiedział wojewoda - że wszyscy włączą się w ten nurt, aby zrobić porządek i aby mecz piłkarski był świętem. Aby można było z całą rodziną pójść i spokojnie obejrzeć mecz piłkarski. Tym bardziej, że Lechia gra coraz lepiej. A mi się stawia zarzuty, że w ogóle w tym zakresie działam. Moim zadaniem będzie doprowadzenie do zachowania ładu na stadionach również w innych miastach Pomorza, bo zadymy przenoszą się na stadiony, które nie mają tysiąca widzów i nie obowiązuje je ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Mam nadzieję, że 30 sierpnia mecz z Górnikiem Zabrze odbędzie się i że Lechia Gdańsk go wygra. W chwili obecnej nie mam wniosku ze strony policji, co do zamknięcia stadionu, chociaż do meczu pozostało niespełna dwa tygodnie. 


Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zapowiedział, że wybiera się na ten mecz Lechii z Górnikiem Zabrze. 

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież