Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mecze piłkarskie mają być świętem rodzinnym

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 21 sierpnia 2013 17:08

Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski jeszcze nie podjął decyzji co do meczu Lechii Gdańsk z Górnikiem Zabrze, zaplanowanego na 30 sierpnia na PGE Arena Gdańsk. Nie wpłynął do niego jeszcze wniosek ze strony policji o wyciągnięcie konsekwencji po odpaleniu rac podczas meczu z Cracovią Kraków, który się odbył 10 sierpnia na PGE Arena. Jeśli otrzyma taki wniosek ze strony policji, to będzie kolejne trybuny zamykał. I to skuteczniej niż dotychczas. W taki sposób, aby uniemożliwić wejścia na stadion pseudokibiców.Na mecz z Cracovią zamknięte zostały jedynie sektory tzw. „trybuny zielonej” na dolnym i górnym tarasie. Są to sektory, na których dochodziło w ostatnim czasie do odpalania rac i świec dymnych przez kibiców.


altWojewoda pomorski zwrócił się z pisemną prośbą do klubu Lechia Gdańsk, aby wskazała osobę, która odpaliła racę w sektorze gospodarzy podczas meczu z Cracovią. Klub odmówił wojewodzie wykonania tej prośby. Dla wojewody Stachurskiego, który wyznał to podczas wywiadu 21 sierpnia w Radio Gdańsk, że jest to dla niego sygnał, iż klub nie chce współpracować w sprawie karania ludzi łamiących prawo. W związku z tym będzie korzystał z narzędzia którym dysponuje i może okaże się ono być skutecznym. Póki co, klub Lechia Gdańsk nie wywiązuje się należycie z obowiązków organizatora meczy.


Dotychczasowymi poczynaniami wojewoda Stachurski zachęca organizatorów meczów, aby zaczęli przestrzegać prawa. Nie chciał od razu sięgać po narzędzia ostateczne. Liczył na współpracę, ale klub Lechia Gdańsk tego nie chce. Jego działacze wspierają i finansują Klub Kibiców i tzw. sektorówki, które kosztują od 5 do 7 tys. zł i w których chowają się prowodyrzy zamieszek.


alt


Wojewoda porusza się w granicach kompetencji jakie posiada. Od 1,5 roku walczy na Pomorzu z kibicowskim bandytyzmem. W jego ocenie w miarę skutecznie. Z ostatniego meczu na PGE Arena, kibic z sektora gości został zidentyfikowany przez ochronę i przekazany do policji, która go ukarała. Natomiast kibic z sektora gospodarzy, który odpalił racę, był zamaskowany kominiarką i nie został przez ochronę zidentyfikowany. Policja w tej sytuacji jest bezradna.


To nie znaczy, jak powiedział Stachurski, że nie szukamy stosownych narzędzi. - Chyba je znaleźliśmy, bo umożliwiają nam one na ukaranie organizatora meczów, gdyż nie wywiązuje się on z  obowiązków ustawowych. Możemy też ukarać ochroniarzy, którzy nie dopełniając spoczywających na nich obowiązków, dopuszczają do łamania praw na stadionie piłkarskim. W art. 58 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych jest mowa o tym, że impreza masowa jeśli jest przeprowadzona wbrew pozwoleniu lub z narażeniem bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, to można ukarać zarówno organizatora jak i ochronę.


- W chwili obecnej zlecieliśmy dokonanie ekspertyzy palności sektorów na które kibice wnoszą race. Jak i dokonanie ekspertyzy czy niebezpieczne jest odpalanie racy. Jeśli tak, to będziemy klub karać finansowo. Tylko sankcje takie mogą sprawić, by klub myślał o tym, aby na stadionie było bezpiecznie. Kluby w chwili obecnej kryją przestępców. Dla przykładu Lechia Gdańsk podczas meczu z Lechem Poznań kilka miesięcy temu wyłączyła monitoring tylko po to, aby umożliwić bandytom odpalenie rac i petard w sektorze gości i gospodarzy.


alt- Ja mówię, że na stadionie PGE w Gdańsku musi być bezpiecznie. Mimo, że na mecz przychodzi tylko 12 tys. widzów, a nie 25 tys. jak powinno być. Jak zaczniemy przestrzegać prawa konsekwentnie i stanowczo, to nie oznacza podjęcie jakieś wojny. Według Stachurskiego sądy, prokuratura, policja i kościół, też powinny dbać o zachowanie bezpieczeństwa na stadionach. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź jest kibicem piłkarskim i jakoś, jak dotychczas, nie zajął w tej sprawie publicznie głosu. Nie zaapelował do wiernych, aby w spokoju, przyjaźni i miłości ludzie chodzili na mecze i kibicowali swoim pupilom.


- Myślę - powiedział wojewoda - że wszyscy włączą się w ten nurt, aby zrobić porządek i aby mecz piłkarski był świętem. Aby można było z całą rodziną pójść i spokojnie obejrzeć mecz piłkarski. Tym bardziej, że Lechia gra coraz lepiej. A mi się stawia zarzuty, że w ogóle w tym zakresie działam. Moim zadaniem będzie doprowadzenie do zachowania ładu na stadionach również w innych miastach Pomorza, bo zadymy przenoszą się na stadiony, które nie mają tysiąca widzów i nie obowiązuje je ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Mam nadzieję, że 30 sierpnia mecz z Górnikiem Zabrze odbędzie się i że Lechia Gdańsk go wygra. W chwili obecnej nie mam wniosku ze strony policji, co do zamknięcia stadionu, chociaż do meczu pozostało niespełna dwa tygodnie. 


Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zapowiedział, że wybiera się na ten mecz Lechii z Górnikiem Zabrze. 

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież