"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Poseł Płażyński pyta marszałka Struka

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 lutego 2023 13:18

Wobec faktu, że Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk mimo deklaracji nie odniósł się do publicznie postawionych 9 lutego pytań dotyczących akcji "Pomorskie Russian Friendly", którą realizował w trakcie rosyjskiej napaści na Ukrainę poseł Kacper Płażyński wystosował pismo do Marszałka Struka oraz dyrektora Pomorskiej Regionalnej Organizacji turystycznej.


Szanowny Pan
Mieczysław Struk

dziewiątego lutego 2023 roku na zwołanej przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego konferencji prasowej poprosiłem Pana publicznie o wyjaśnienie okoliczności prowadzonego pod Pana patronatem programu "Pomorskie Russian Friendly". Za skandaliczne uważam Pana działania, których efektem było kontynuowanie tegoż programu po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę w 2014 roku i porównywanie tejże wojny do prowadzenia przez Federację Rosyjską
polityki zagranicznej, która nie powinna zaszkodzić naszym polsko-rosyjskim dobrosąsiedzkim relacjom.

Wobec tego, że mimo deklaracji wygłoszonych przez rzecznika prasowego Pańskiego urzędu Michała Piotrowskiego, nie udzielił Pan w tej sprawie komentarza, proszę o przekazanie odpowiedzi i przesłanie dokumentów w odpowiedzi na niniejsze pismo, które składam w trybie interwencji poselskiej na podstawie art. 19 i 20 ustawy o wykonywaniu mandatu posta i senatora:

1. Od kiedy do kiedy trwał lub trwa objęty Pana patronatem honorowym program "Pomorskie Russian Friendly" oraz "Russian Friendly Weekend"? Proszę o przesłanie dokumentów potwierdzających rozpoczęcie i zakończenie tychże projektów, informacji jak zostały ocenione, korespondencję prowadzoną z podmiotami rosyjskimi dotyczącą realizacji tych projektów.

2. Czy w dalszym ciągu podziela Pan wyrażoną w 2014 roku opinię, że rozpoczęta przez Rosję wojna na Ukrainie nie powinna utrudniać dobrosąsiedzkich relacji pomiędzy Polską a Rosją?

3. Czy podziela Pan stanowisko przedstawione w dniu 9 lutego 2023 roku przez pańskiego rzecznika prasowego Michała Piotrowskiego, który wskazał, że rosyjskie działania wojenne na Ukrainie rozpoczęły się w roku 2022?

4. Dlaczego Pański urząd nie zerwał współpracy z podmiotami rosyjskimi, w tym władzami Rosji na szczeblu centralnym i lokalnym, po inwazji Rosji na Ukrainę w 2014 roku?

5. Proszę o przestanie listy firm, które wzięły udział w programie "Pomorskie Russian Friendly" oraz "Russian Friendly Weekend".

6. Kto i w jaki sposób kontrolował firmy, które zdecydowały się przystąpić do programów "Pomorskie Russian Friendly" oraz "Russian Friendly Weekend", z wykonywania przez nie wymogów uczestnictwa w tych programach?

7. Po napaści Rosji na Ukrainę 20 lutego 2014 roku Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna wydała komunikat, że zawiesza program "Russian Friendly Weekend", następnie poinformował Pan opinię publiczną, że ta decyzja PROT była "samodzielna i przedwczesna", czy decyzja o wznowieniu akcji była Pana samodzielną decyzją czy podjął ją cały Zarząd Województwa Pomorskiego? Proszę o przekazanie w jaki sposób zdecydował Pan lub Zarząd o tym, by wznowić program wraz z korespondencją przesłaną w tej sprawie do PROT.

8. Jakie inne projekty realizowane wspólnie z podmiotami rosyjskimi realizował Pański urząd od początku 2014 roku?

9. Czy udzielał Pan patronatu honorowego innym projektom współorganizowanym przez podmioty rosyjskie lub też skierowane do Rosjan np. w celu zwiększenia częstotliwości przyjazdu Rosjan do Województwa Pomorskiego? Jakie to były projekty?

10. Przekazanie przesłanych do Pańskiego urzędu i PROT skarg na prowadzenie przez Państwa akcji "Pomorskie Russian Friendly" oraz "Russian Friendly Weekend".

11. Jakie prezenty otrzymał Pan od współpracujących podmiotów rosyjskich od 2014 roku?

Ponadto proszę o:
12. Przestanie rejestru wszystkich umów zawartych przez Pański urząd od początku 2014 roku, ze wskazaniem czego umowa dotyczy, podmiotu z którym jest zawarta oraz wartości przedmiotu umowy.

Kacper Płażyński


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież