Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Reklama
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Poseł Płażyński pyta marszałka Struka

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 lutego 2023 13:18

Wobec faktu, że Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk mimo deklaracji nie odniósł się do publicznie postawionych 9 lutego pytań dotyczących akcji "Pomorskie Russian Friendly", którą realizował w trakcie rosyjskiej napaści na Ukrainę poseł Kacper Płażyński wystosował pismo do Marszałka Struka oraz dyrektora Pomorskiej Regionalnej Organizacji turystycznej.


Szanowny Pan
Mieczysław Struk

dziewiątego lutego 2023 roku na zwołanej przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego konferencji prasowej poprosiłem Pana publicznie o wyjaśnienie okoliczności prowadzonego pod Pana patronatem programu "Pomorskie Russian Friendly". Za skandaliczne uważam Pana działania, których efektem było kontynuowanie tegoż programu po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę w 2014 roku i porównywanie tejże wojny do prowadzenia przez Federację Rosyjską
polityki zagranicznej, która nie powinna zaszkodzić naszym polsko-rosyjskim dobrosąsiedzkim relacjom.

Wobec tego, że mimo deklaracji wygłoszonych przez rzecznika prasowego Pańskiego urzędu Michała Piotrowskiego, nie udzielił Pan w tej sprawie komentarza, proszę o przekazanie odpowiedzi i przesłanie dokumentów w odpowiedzi na niniejsze pismo, które składam w trybie interwencji poselskiej na podstawie art. 19 i 20 ustawy o wykonywaniu mandatu posta i senatora:

1. Od kiedy do kiedy trwał lub trwa objęty Pana patronatem honorowym program "Pomorskie Russian Friendly" oraz "Russian Friendly Weekend"? Proszę o przesłanie dokumentów potwierdzających rozpoczęcie i zakończenie tychże projektów, informacji jak zostały ocenione, korespondencję prowadzoną z podmiotami rosyjskimi dotyczącą realizacji tych projektów.

2. Czy w dalszym ciągu podziela Pan wyrażoną w 2014 roku opinię, że rozpoczęta przez Rosję wojna na Ukrainie nie powinna utrudniać dobrosąsiedzkich relacji pomiędzy Polską a Rosją?

3. Czy podziela Pan stanowisko przedstawione w dniu 9 lutego 2023 roku przez pańskiego rzecznika prasowego Michała Piotrowskiego, który wskazał, że rosyjskie działania wojenne na Ukrainie rozpoczęły się w roku 2022?

4. Dlaczego Pański urząd nie zerwał współpracy z podmiotami rosyjskimi, w tym władzami Rosji na szczeblu centralnym i lokalnym, po inwazji Rosji na Ukrainę w 2014 roku?

5. Proszę o przestanie listy firm, które wzięły udział w programie "Pomorskie Russian Friendly" oraz "Russian Friendly Weekend".

6. Kto i w jaki sposób kontrolował firmy, które zdecydowały się przystąpić do programów "Pomorskie Russian Friendly" oraz "Russian Friendly Weekend", z wykonywania przez nie wymogów uczestnictwa w tych programach?

7. Po napaści Rosji na Ukrainę 20 lutego 2014 roku Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna wydała komunikat, że zawiesza program "Russian Friendly Weekend", następnie poinformował Pan opinię publiczną, że ta decyzja PROT była "samodzielna i przedwczesna", czy decyzja o wznowieniu akcji była Pana samodzielną decyzją czy podjął ją cały Zarząd Województwa Pomorskiego? Proszę o przekazanie w jaki sposób zdecydował Pan lub Zarząd o tym, by wznowić program wraz z korespondencją przesłaną w tej sprawie do PROT.

8. Jakie inne projekty realizowane wspólnie z podmiotami rosyjskimi realizował Pański urząd od początku 2014 roku?

9. Czy udzielał Pan patronatu honorowego innym projektom współorganizowanym przez podmioty rosyjskie lub też skierowane do Rosjan np. w celu zwiększenia częstotliwości przyjazdu Rosjan do Województwa Pomorskiego? Jakie to były projekty?

10. Przekazanie przesłanych do Pańskiego urzędu i PROT skarg na prowadzenie przez Państwa akcji "Pomorskie Russian Friendly" oraz "Russian Friendly Weekend".

11. Jakie prezenty otrzymał Pan od współpracujących podmiotów rosyjskich od 2014 roku?

Ponadto proszę o:
12. Przestanie rejestru wszystkich umów zawartych przez Pański urząd od początku 2014 roku, ze wskazaniem czego umowa dotyczy, podmiotu z którym jest zawarta oraz wartości przedmiotu umowy.

Kacper Płażyński


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież