Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańskie szpitale połączone

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 lutego 2014 20:39

Decyzją sejmiku wojewódzkiego, które dzisiaj poddało głosowaniu projekt połączenia dwóch gdańskich szpitali – im. Mikołaja Kopernika i św. Wojciecha – w jeden podmiot, w Gdańsku w przyszłości funkcjonować będzie jedna duża spółka operująca dwoma szpitalami. Po zaciętej debacie 21 radnych sejmiku zagłosowało za konsolidacją tych spółek, mimo prób opozycji starającej się o przesunięcie dzisiejszego głosowania.Szpital im. Mikołaja Kopernika zostanie połączony ze specjalistycznym szpitalem św. Wojciecha. Taką decyzję podjął 24 lutego samorząd województwa pomorskiego. Decyzja mimo to została podjęta niejednogłośnie – 21 radnych głosowało za, podczas gdy przeciw opowiedziało się 7 radnych. 4 wstrzymało się od głosu. Do głosowania próbował nie dopuścić Jerzy Barzowski, radny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, który wniósł o wyłączenia głosowania nad połączeniem szpitali z porządku obrad, jednak nie zyskał wymaganego poparcia sejmiku.

Głównym motywem połączenia spółek ma być przewidywana poprawa finansowa obu szpitali, a także wyeliminowanie wzajemnej konkurencji o kontrakty z NFZ i zwiększyć możliwość ich uzyskania. Taki szpitalny gigant, który powstanie na mocy uchwały, ma dysponować 1200 łóżkami oraz oferować kompleksowe wyspecjalizowane usługi. W szpitalu będzie pracować wyspecjalizowana kadra wykorzystująca 100% swoich możliwości, a nie 40% jak w przypadku niepołączenia. Dodatkowo administrowanie połączonymi spółkami pozwoli na bardziej efektywne i łatwiejsze zarządzanie.

Z wyniku głosowania zadowolenie wyraziła Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Jestem zadowolona z powodu przyjęcia uchwały, bo o to mi przecież chodziło. Ale przede wszystkim jestem zadowolona z tego, że możemy przystąpić już do układania w tej spółce współpracy w zakresie medycznym obydwu podmiotów, bo to jest najważniejsze dla pacjenta –  wyznała marszałek. - Opieka, którą będą mogły zapewnić te dwa szpitale po połączeniu, czyli kompleksowa tzw. "opieka koordynowana". Pacjent będzie prowadzony przez system od początku, jak znajdzie się w jednym szpitalu, a nie krążył pomiędzy dwoma. Poza tym szpitale nie będą konkurowały między sobą przed Narodowym Funduszem Zdrowia – najczęściej konkurowały ceną, co oznaczało obniżanie kosztów leczenia pacjenta, a nie o to chodzi – chodzi o to, żeby pacjent miał jak najlepsze leczenie.


alt

Marszałek Hanna Zych-Cisoń była zadowolona z podjętej decyzji


Uchwała wywołała niemałe poruszenie na sali obrad sejmiku wojewódzkiego. Opozycja opowiadała się zdecydowanie przeciw połączeniu obu spółek argumentując to niewystarczającą ilością analiz działania takiego dużego podmiotu, a także nikłymi korzyściami z połączenia. Wyrażono przekonanie, że połączenie wcale nie zagwarantuje szpitalom uzyskania nowych kontraktów z Narodowego Funduszu Zdrowia, a planowane zwolnienia kadry w sektorze administracyjnym dodatkowo wzmagają przeciw przeciwko konsolidacji.

- To jest skandal, że w taki sposób i tak szybko próbuje połączyć się dwa szpitale, które są dopiero co zostały przekształcone – skomentował Jerzy Barzowski. - Nie mają jeszcze analizy finansowej zakończenia roku, związki zawodowe wypowiadają się negatywnie, a radnym sejmiku nie daje się możliwości zapoznania ze wszystkimi dokumentami.  Myśmy jako radni, jako członkowie Komisji Zdrowia, dokument o konsolidacji tych dwóch szpitali dostali na posiedzeniu komisji, czyli w środę 19 lutego na posiedzeniu Komisji. To jest skandal tym bardziej, że wiemy o braku kontraktów Narodowego Funduszu Zdrowia w tym roku dla szpitali. Musi to więc budzić wątpliwości co do idei połączenia czy intencji Marszałka oraz Zarządu. Nieprawdopodobne, dlaczego im się tak spieszy. Będziemy próbowali różnymi sposobami dopytywać, ale uchwała dzisiaj została podjęta, więc pozostaje tylko to śledzić i analizować na najbliższej marcowej sesji, która w dużym stopniu będzie poświęcona służbie zdrowia.

Mimo niejednomyślności radnych sejmiku co do połączenia spółek, decyzja została podjęta, a jej wyniki odczują przede wszystkim pacjenci obu szpitali. Po głosowaniu przewodniczący obradom Jerzy Kleinszmidt życzył tylko Dariuszowi Kostrzewie, prezesowi podmiotu leczniczego COPERNCUS, powodzenia w prowadzeniu połączonych spółek.

Alicja Kołbuc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież