Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańskie szpitale połączone

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 lutego 2014 20:39

Decyzją sejmiku wojewódzkiego, które dzisiaj poddało głosowaniu projekt połączenia dwóch gdańskich szpitali – im. Mikołaja Kopernika i św. Wojciecha – w jeden podmiot, w Gdańsku w przyszłości funkcjonować będzie jedna duża spółka operująca dwoma szpitalami. Po zaciętej debacie 21 radnych sejmiku zagłosowało za konsolidacją tych spółek, mimo prób opozycji starającej się o przesunięcie dzisiejszego głosowania.Szpital im. Mikołaja Kopernika zostanie połączony ze specjalistycznym szpitalem św. Wojciecha. Taką decyzję podjął 24 lutego samorząd województwa pomorskiego. Decyzja mimo to została podjęta niejednogłośnie – 21 radnych głosowało za, podczas gdy przeciw opowiedziało się 7 radnych. 4 wstrzymało się od głosu. Do głosowania próbował nie dopuścić Jerzy Barzowski, radny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, który wniósł o wyłączenia głosowania nad połączeniem szpitali z porządku obrad, jednak nie zyskał wymaganego poparcia sejmiku.

Głównym motywem połączenia spółek ma być przewidywana poprawa finansowa obu szpitali, a także wyeliminowanie wzajemnej konkurencji o kontrakty z NFZ i zwiększyć możliwość ich uzyskania. Taki szpitalny gigant, który powstanie na mocy uchwały, ma dysponować 1200 łóżkami oraz oferować kompleksowe wyspecjalizowane usługi. W szpitalu będzie pracować wyspecjalizowana kadra wykorzystująca 100% swoich możliwości, a nie 40% jak w przypadku niepołączenia. Dodatkowo administrowanie połączonymi spółkami pozwoli na bardziej efektywne i łatwiejsze zarządzanie.

Z wyniku głosowania zadowolenie wyraziła Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Jestem zadowolona z powodu przyjęcia uchwały, bo o to mi przecież chodziło. Ale przede wszystkim jestem zadowolona z tego, że możemy przystąpić już do układania w tej spółce współpracy w zakresie medycznym obydwu podmiotów, bo to jest najważniejsze dla pacjenta –  wyznała marszałek. - Opieka, którą będą mogły zapewnić te dwa szpitale po połączeniu, czyli kompleksowa tzw. "opieka koordynowana". Pacjent będzie prowadzony przez system od początku, jak znajdzie się w jednym szpitalu, a nie krążył pomiędzy dwoma. Poza tym szpitale nie będą konkurowały między sobą przed Narodowym Funduszem Zdrowia – najczęściej konkurowały ceną, co oznaczało obniżanie kosztów leczenia pacjenta, a nie o to chodzi – chodzi o to, żeby pacjent miał jak najlepsze leczenie.


alt

Marszałek Hanna Zych-Cisoń była zadowolona z podjętej decyzji


Uchwała wywołała niemałe poruszenie na sali obrad sejmiku wojewódzkiego. Opozycja opowiadała się zdecydowanie przeciw połączeniu obu spółek argumentując to niewystarczającą ilością analiz działania takiego dużego podmiotu, a także nikłymi korzyściami z połączenia. Wyrażono przekonanie, że połączenie wcale nie zagwarantuje szpitalom uzyskania nowych kontraktów z Narodowego Funduszu Zdrowia, a planowane zwolnienia kadry w sektorze administracyjnym dodatkowo wzmagają przeciw przeciwko konsolidacji.

- To jest skandal, że w taki sposób i tak szybko próbuje połączyć się dwa szpitale, które są dopiero co zostały przekształcone – skomentował Jerzy Barzowski. - Nie mają jeszcze analizy finansowej zakończenia roku, związki zawodowe wypowiadają się negatywnie, a radnym sejmiku nie daje się możliwości zapoznania ze wszystkimi dokumentami.  Myśmy jako radni, jako członkowie Komisji Zdrowia, dokument o konsolidacji tych dwóch szpitali dostali na posiedzeniu komisji, czyli w środę 19 lutego na posiedzeniu Komisji. To jest skandal tym bardziej, że wiemy o braku kontraktów Narodowego Funduszu Zdrowia w tym roku dla szpitali. Musi to więc budzić wątpliwości co do idei połączenia czy intencji Marszałka oraz Zarządu. Nieprawdopodobne, dlaczego im się tak spieszy. Będziemy próbowali różnymi sposobami dopytywać, ale uchwała dzisiaj została podjęta, więc pozostaje tylko to śledzić i analizować na najbliższej marcowej sesji, która w dużym stopniu będzie poświęcona służbie zdrowia.

Mimo niejednomyślności radnych sejmiku co do połączenia spółek, decyzja została podjęta, a jej wyniki odczują przede wszystkim pacjenci obu szpitali. Po głosowaniu przewodniczący obradom Jerzy Kleinszmidt życzył tylko Dariuszowi Kostrzewie, prezesowi podmiotu leczniczego COPERNCUS, powodzenia w prowadzeniu połączonych spółek.

Alicja Kołbuc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież