Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańskie szpitale połączone

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 lutego 2014 20:39

Decyzją sejmiku wojewódzkiego, które dzisiaj poddało głosowaniu projekt połączenia dwóch gdańskich szpitali – im. Mikołaja Kopernika i św. Wojciecha – w jeden podmiot, w Gdańsku w przyszłości funkcjonować będzie jedna duża spółka operująca dwoma szpitalami. Po zaciętej debacie 21 radnych sejmiku zagłosowało za konsolidacją tych spółek, mimo prób opozycji starającej się o przesunięcie dzisiejszego głosowania.Szpital im. Mikołaja Kopernika zostanie połączony ze specjalistycznym szpitalem św. Wojciecha. Taką decyzję podjął 24 lutego samorząd województwa pomorskiego. Decyzja mimo to została podjęta niejednogłośnie – 21 radnych głosowało za, podczas gdy przeciw opowiedziało się 7 radnych. 4 wstrzymało się od głosu. Do głosowania próbował nie dopuścić Jerzy Barzowski, radny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, który wniósł o wyłączenia głosowania nad połączeniem szpitali z porządku obrad, jednak nie zyskał wymaganego poparcia sejmiku.

Głównym motywem połączenia spółek ma być przewidywana poprawa finansowa obu szpitali, a także wyeliminowanie wzajemnej konkurencji o kontrakty z NFZ i zwiększyć możliwość ich uzyskania. Taki szpitalny gigant, który powstanie na mocy uchwały, ma dysponować 1200 łóżkami oraz oferować kompleksowe wyspecjalizowane usługi. W szpitalu będzie pracować wyspecjalizowana kadra wykorzystująca 100% swoich możliwości, a nie 40% jak w przypadku niepołączenia. Dodatkowo administrowanie połączonymi spółkami pozwoli na bardziej efektywne i łatwiejsze zarządzanie.

Z wyniku głosowania zadowolenie wyraziła Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Jestem zadowolona z powodu przyjęcia uchwały, bo o to mi przecież chodziło. Ale przede wszystkim jestem zadowolona z tego, że możemy przystąpić już do układania w tej spółce współpracy w zakresie medycznym obydwu podmiotów, bo to jest najważniejsze dla pacjenta –  wyznała marszałek. - Opieka, którą będą mogły zapewnić te dwa szpitale po połączeniu, czyli kompleksowa tzw. "opieka koordynowana". Pacjent będzie prowadzony przez system od początku, jak znajdzie się w jednym szpitalu, a nie krążył pomiędzy dwoma. Poza tym szpitale nie będą konkurowały między sobą przed Narodowym Funduszem Zdrowia – najczęściej konkurowały ceną, co oznaczało obniżanie kosztów leczenia pacjenta, a nie o to chodzi – chodzi o to, żeby pacjent miał jak najlepsze leczenie.


alt

Marszałek Hanna Zych-Cisoń była zadowolona z podjętej decyzji


Uchwała wywołała niemałe poruszenie na sali obrad sejmiku wojewódzkiego. Opozycja opowiadała się zdecydowanie przeciw połączeniu obu spółek argumentując to niewystarczającą ilością analiz działania takiego dużego podmiotu, a także nikłymi korzyściami z połączenia. Wyrażono przekonanie, że połączenie wcale nie zagwarantuje szpitalom uzyskania nowych kontraktów z Narodowego Funduszu Zdrowia, a planowane zwolnienia kadry w sektorze administracyjnym dodatkowo wzmagają przeciw przeciwko konsolidacji.

- To jest skandal, że w taki sposób i tak szybko próbuje połączyć się dwa szpitale, które są dopiero co zostały przekształcone – skomentował Jerzy Barzowski. - Nie mają jeszcze analizy finansowej zakończenia roku, związki zawodowe wypowiadają się negatywnie, a radnym sejmiku nie daje się możliwości zapoznania ze wszystkimi dokumentami.  Myśmy jako radni, jako członkowie Komisji Zdrowia, dokument o konsolidacji tych dwóch szpitali dostali na posiedzeniu komisji, czyli w środę 19 lutego na posiedzeniu Komisji. To jest skandal tym bardziej, że wiemy o braku kontraktów Narodowego Funduszu Zdrowia w tym roku dla szpitali. Musi to więc budzić wątpliwości co do idei połączenia czy intencji Marszałka oraz Zarządu. Nieprawdopodobne, dlaczego im się tak spieszy. Będziemy próbowali różnymi sposobami dopytywać, ale uchwała dzisiaj została podjęta, więc pozostaje tylko to śledzić i analizować na najbliższej marcowej sesji, która w dużym stopniu będzie poświęcona służbie zdrowia.

Mimo niejednomyślności radnych sejmiku co do połączenia spółek, decyzja została podjęta, a jej wyniki odczują przede wszystkim pacjenci obu szpitali. Po głosowaniu przewodniczący obradom Jerzy Kleinszmidt życzył tylko Dariuszowi Kostrzewie, prezesowi podmiotu leczniczego COPERNCUS, powodzenia w prowadzeniu połączonych spółek.

Alicja Kołbuc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież