W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
środa, 27 września 2023 18:57

Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna, którą kieruje, powstała 10 lat temu na mocy przepisów o komercjalizacji placówek medycznych, którą rząd Tuska i Kopacz wprowadził, przekonując, że szpital w rejestrze handlowym jest lepszy niż szpital w zasobie publicznym.


Prezes D. Kostrzewa chwalił publicznie marszałka Mieczysława Emila Struka, b. "towarzysza naczelnika Jastarni", który jak robot da Vinci nawigował tą pierwszą pionierską operacją zamiany leczenia w sprzedaż "asortymentu usług" medycznych, jak to ujął lider liberałów Donald Tusk. Prezes Kostrzewa tym i tamtym malkontentom wytknął ignorancję, bo komercjalizacji nie odróżniali od prywatyzacji. Nie brak było tez niegodziwców, którzy głosili, że za leczenie trzeba będzie płacić.


Z cennika "usług", który prezes wywiesza wynika, że za adenotomię, usunięcie migdałka u dziecka, a dzieci są pod szczególną ochroną Konstytucji RP, art. 68, p. 3, ma kosztować 6 tys. złotych .Siedem takich zabiegów "sprzedanych" w miesiącu prawie pozwala wypłacić prezesowi Kostrzewie 37 835 złotych wynagrodzenia. Lub 2 wycięcia ślinianki i jedna adenotomia. Mogą być też dwie resekcję guza wątroby u dziecka plus jakaś laparoskopia, np. przepukliny. Gdy uda się sprzedać reperację skoliozy, rachunek może opiewać na 55 tys. złotych, co przy okazji wystarczy na pensje 4 członków rady nadzorczej. Wśród nich poprzednik M. Struka, b. marszałek Jan Zarębski, przedsiębiorca pozamedyczny.


Dziś prezes mówi, że spółka marszałka jest na plusie, choć plus byłby lepszy, gdyby nie konkurencja medyków z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i liche wyceny "sprzedaży usług" kontraktowanych z pieniędzy podatników przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mimo tych trudności prezes na pracę i płacę nie może narzekać - jest na grubym plusie.


W ciągu drugiej 5.latki "Copernicusa" pokwitował 1,98 mln złotych - od 357 tys. zł w 2018 do 454 024 w 2022. A wcześniej też biedy nie było, bo w dwóch latach wcześniejszych zainkasował łącznie 0,55 mln zł.


Zaaplikowana pacjentom przez Jolantę Sobierańską-Grendę szefową departamentu zdrowia u marszałka Struka, kuracja rynkowa niektórym niczego więc nie odejmuje od ust. Gdy w roku wyborczym 2019, autorka reformy, wytransferowana z urzędu do gdyńskiego koncernu medycznego, skarżyła się publicznie, że "mamy koszty, więc mamy straty", i domagała się wsparcia państwowego, jej osobisty wkład w gorszy wynik finansowy spółki rada nadzorcza wyceniła na 408 tys. złotych.


Urządzić Polskę na modłę pomorską, to marzenie, z którym Donald Tusk wędruje po wsiach i miasteczkach. Niepotrzebnie tylko tai liberalne sukcesy w najbliższej mu okolicy. Należy oczekiwać, że pielgrzymujące po gdańskich zaułkach kandydatki do parlamentu, Barbara Nowacka i Agnieszka Pomaska, kolejne konferencje prasowe będą wystawiać w towarzystwie człowieka sukcesu polityki Tuska i Kopacz, milionera samorządowego, Dariusza Kostrzewy. W końcu w 21 tezach samorządowych ogłoszono przejęcie przez samorządy ochrony zdrowia.


Będzie wtedy prawdziwa "kultura zachodu"...

Marek Formela

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież