Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Menedżerowie ochrony zdrowia dyskutowali o służbie zdrowia na Pomorzu

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 lutego 2014 21:32

Przekształcenia szpitali, sytuacja finansowa placówek ochrony zdrowia oraz finansowanie świadczeń na Pomorzu były głównymi tematami dyskusji podczas Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia, które w czwartek 20 lutego odbyło się w Gdańsku.


Konferencja, zorganizowana przez wydawcę i redakcję miesięcznika oraz portalu Rynek Zdrowia, zgromadziła 30 prelegentów, wśród których byli szefowie największych szpitali w woj. pomorskim, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, władz samorządowych, dwóch okręgowych izb - lekarskiej i aptekarskiej, a także eksperci rynku medycznego.


alt


Jak poinformowała wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń, do końca 2013 r. samorząd województwa przekształcił 10 szpitali i jednocześnie oddłużył szpitale o kwotę 104 mln zł, z czego 72 mln zł to dotacja Ministerstwa Zdrowia, a dofinansowanie samorządu to ponad 30 mln zł.


W ramach przekształceń dokonano restrukturyzacji szpitalnych placówek. Sięgające 560 mln zł inwestycje w infrastrukturę szpitali, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa, poprawiły warunki pracy personelu medycznego i jednocześnie warunki leczenia pacjentów.
Wicemarszałek Zych-Cisoń nawiązała też do sytuacji lecznic, które mają problemy. - Szpital w Kościerzynie generuje co miesiąc 800 tys. zł strat. Jednak w tym przypadku z pomocą ma przyjść współpraca z Agencją Restrukturyzacji Przemysłu, z którą rozmawiamy o wejściu do szpitala z udziałami. Omawiany jest z załogą plan restrukturyzacji placówki - stwierdziła Hanna Zych-Cisoń.


altRektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Janusz Moryś, zwrócił uwagę na problem zbyt małej ilości specjalistów na Pomorzu. Jednak jak stwierdził, braki dotyczą głównie mniejszych miejscowości. Zdaniem rektora uczelnie medyczne mogłyby kształcić więcej lekarzy. - Resort zdrowia nie ma jednak na to pieniędzy i nie chce płacić za większą liczbę kształconych studentów. A obecnie uczelnie są w stanie przyjąć na studia o 40 procent kandydatów więcej - przekonywał prof. Janusz Moryś.


Dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk, stwierdził, że tegoroczny plan finansowy jaki otrzymał pomorski oddział jest taki sam jak w minionym roku, licząc styczeń do stycznia. W jego ocenie ustawa refundacyjna ocaliła przed drastycznym tąpnięciem wydatki na ochronę zdrowia.


Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku Roman Budziński, w oparciu o dane z najnowszych statystyk izb lekarskich przedstawił trendy dotyczące kształtowania się liczby lekarzy specjalistów w najbliższych sześciu latach.
- Wzrośnie liczba specjalistów chorób wewnętrznych, co wynika z zapowiedzi, że interniści będą włączeni na równych prawach z lekarzami rodzinnymi do pracy w POZ. W statystykach widoczny jest też wzrost w regionie liczby onkologów, jak i szczególnie kardiologów. Jest to wynik wcześniejszego uznania tych specjalizacji za deficytowe - powiedział prezes ORL w Gdańsku.


Jak też powiedział, to niepokojącą tendencją jest natomiast utrzymujący się brak dostatecznego zainteresowania specjalizacją z diabetologii, co biorąc pod uwagę dane epidemiologiczne budzi obawy o poziom dostępności pacjentów do lekarzy tej specjalności.


alt


Prezes zarządu Szpitala Morskiego w Gdyni Tomasz Sławatyniec, poprosił o pilne udzielenie odpowiedzieć na pytanie: - Czy i jak długo chory onkologicznie może czekać w kolejce? Przecież jest to kolejka po życie...


Prezes Sławatyniec przypomniał, że Szpital Morski w Gdyni pilotażowo wprowadził przyjmowanie chorych onkologicznych bez limitów. - Kolejki zmniejszyły się do dwóch tygodni. To jest dobra wiadomość dla pacjentów, ale jesteśmy spółką i musimy stale kontrolować koszty. Odejście od limitów przez szpital ma sprowokować dyskusję na temat kolejek w onkologii - stwierdził prezes Sławatyniec.


Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież