ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wyścig centrów handlowych

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 lutego 2014 21:20

Podczas Property Forum Trójmiasto  pod lupę wzięto rynek centrów handlowych. Jako eksperci wypowiadali się Leszek Sikora, dyrektor Zarządzający ECE Projektmanagement Polska, Jan Szczygielski, pełnomocnik inwestora w Centrum Hevelius, Ronan Martin, wiceprezes Carrefour Polska oraz Maciej Kiełbicki, dyrektor zarządzający Mayland Real Estate. Dyskusja dotyczyła nasycenia rynku nowoczesną powierzchnią handlową, budowy nowych obiektów oraz modernizacja już istniejących.Trójmiasto budując nowe centra handlowe rozpoczęło wyścig i obecnie dogania m. in. Wrocław czy Poznań - liderów miejskich na rynku handlowym. Najpierw powstały mniejsze obiekty, pokroju Madison lub Manhattan, po czym kolej przyszła na Galerię Bałtycką i Centrum Riviera. Zapowiada się powstanie jeszcze jednego centrum o powierzchni gdyńskiego kolosa, rozbudowa powierzchni najmu o kolejne 16 tys. m2 (Galeria Bałtycka) oraz otwarcie Galerii Metropolia Browar, wznoszonej przy peronie we Wrzeszczu. Zmian należy oczekiwać również w Centrum Morena, które zostanie wzbogacone o klub fitness i kino.

Budować czy modernizować?
- Jeżeli znajdziemy najemcę, który zechce podpisać z nami umowę na 10 lat to centrum wybudujemy nawet na Księżycu - z uśmiechem powiedział Leszek Sikora.

Podjęcie decyzji o realizacji nowego projektu jest ryzykowne. Po pierwsze większość atrakcyjnych lokalizacji przejęli inni developerzy i to nawet kilka lat temu. Sukces przyniesie taka przestrzeń, która będzie zachęcała do zakupu poprzez swoją atrakcyjność i położenie, dlatego budowanie centrum na obrzeżach miasta może nie przynieść zakładanego efektu.

Po drugie ciężko jest znaleźć odpowiednich najemców, pomimo obszernego rynku lokalnego. Obok małych firm istnieje 350 najemców kluczowych, z czego sama Galeria Bałtycka planuje zawrzeć umowę z 270. Poza tym osoby zainteresowane współpracą często żądają dopłat do sklepów (w konsekwencji czynsz jest bardzo niski lub w ogóle zostaje się z niego zwolnionym) oraz zmian w klauzuli dotyczącej możliwości "wyjścia" po 3 latach. To decyduje o tym, czy inwestycja jest możliwa i opłacalna.

Inaczej przedstawia się sytuacja w wypadku rozbudowy lub modernizacji centrów istniejących, choćby z uwagi na przyzwyczajenia klientów i nabytego już zaufania do marki, miejsca. Większy efekt przyniesie powiększenie powierzchni najmu i wprowadzenie dodatkowych usług. Taką politykę prowadzi m. in. Carrefour Polska.

-  Główną siłą napędową jest hipermarket, natomiast jeżeli chodzi o nasz projekt to mamy wyższość nad innymi. Jesteśmy obecni na rynku 10 lat, więc najemcy znają nasze wyniki i wiedzą, czego mogą się spodziewać - poinformował Ronan Martin.

Dodajmy, że w Centrum Morena powstanie kino oraz centrum fitness. Prace mają się zakończyć na początku 2016 roku.

Podobną politykę prowadzi ECE Projektmanagement Polska, która postanowiła poszerzyć powierzchnię handlową Galerii Bałtyckiej o kolejne 16 tys m2.


alt

Madison był jednym z pierwszych centr handlowych


Centrum obok centrum?
We Wrzeszczu powstaje kolejne centrum handlowe - Metropolia Browar. Wiązało się to z przebudową peronu (będzie możliwość bezpośredniego wejścia do obiektu), modernizacją infrastruktury wodnej przebiegającej pod centrum oraz remontem dróg dojazdowych. Co ciekawe, na poziomie -1 został wmontowany zbiornik retencyjny, a na tzw. drodze czerwonej swoje przeznaczenie znajdzie parking tymczasowy (firma może korzystać z tego terenu do 2037 roku).

Obiekt handlowy można określić "sąsiadującą konkurencją" dla Galerii Bałtyckiej.
- Budowa jednego centrum obok drugiego.. Duży znak zapytanie - wyraził swoją opinię  Maciej Kiełbicki.

Inwestorzy wykazali się pomysłowością i uwzględnili w projekcie usługi, których Bałtycka nie ma - kino oraz hotel (operator jeszcze nie znany). 
- Przystępując do realizacji przedsięwzięcia należy być pewnym, że damy radę to zrealizować, mając za plecami sąsiada. Mieliśmy dwie opcje, pozostawić teren albo wybudować na nim centrum - zapewniał  Jan Szczygielski. - Był tam Browar, więc będziemy też produkować własne piweńko - dodał.

Galerii coraz więcej, a co z popytem?
Zasobnych klientów przybywa, a dodatkowo wzmaga się turystyka handlowa. Choć wzrost jest powolny to Gdańsk umiejscawia się za takimi miastami jak Wrocław i Poznań, co świadczy o dobrym wskaźniku na rynku klienta.

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież