Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wyścig centrów handlowych

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 lutego 2014 21:20

Podczas Property Forum Trójmiasto  pod lupę wzięto rynek centrów handlowych. Jako eksperci wypowiadali się Leszek Sikora, dyrektor Zarządzający ECE Projektmanagement Polska, Jan Szczygielski, pełnomocnik inwestora w Centrum Hevelius, Ronan Martin, wiceprezes Carrefour Polska oraz Maciej Kiełbicki, dyrektor zarządzający Mayland Real Estate. Dyskusja dotyczyła nasycenia rynku nowoczesną powierzchnią handlową, budowy nowych obiektów oraz modernizacja już istniejących.Trójmiasto budując nowe centra handlowe rozpoczęło wyścig i obecnie dogania m. in. Wrocław czy Poznań - liderów miejskich na rynku handlowym. Najpierw powstały mniejsze obiekty, pokroju Madison lub Manhattan, po czym kolej przyszła na Galerię Bałtycką i Centrum Riviera. Zapowiada się powstanie jeszcze jednego centrum o powierzchni gdyńskiego kolosa, rozbudowa powierzchni najmu o kolejne 16 tys. m2 (Galeria Bałtycka) oraz otwarcie Galerii Metropolia Browar, wznoszonej przy peronie we Wrzeszczu. Zmian należy oczekiwać również w Centrum Morena, które zostanie wzbogacone o klub fitness i kino.

Budować czy modernizować?
- Jeżeli znajdziemy najemcę, który zechce podpisać z nami umowę na 10 lat to centrum wybudujemy nawet na Księżycu - z uśmiechem powiedział Leszek Sikora.

Podjęcie decyzji o realizacji nowego projektu jest ryzykowne. Po pierwsze większość atrakcyjnych lokalizacji przejęli inni developerzy i to nawet kilka lat temu. Sukces przyniesie taka przestrzeń, która będzie zachęcała do zakupu poprzez swoją atrakcyjność i położenie, dlatego budowanie centrum na obrzeżach miasta może nie przynieść zakładanego efektu.

Po drugie ciężko jest znaleźć odpowiednich najemców, pomimo obszernego rynku lokalnego. Obok małych firm istnieje 350 najemców kluczowych, z czego sama Galeria Bałtycka planuje zawrzeć umowę z 270. Poza tym osoby zainteresowane współpracą często żądają dopłat do sklepów (w konsekwencji czynsz jest bardzo niski lub w ogóle zostaje się z niego zwolnionym) oraz zmian w klauzuli dotyczącej możliwości "wyjścia" po 3 latach. To decyduje o tym, czy inwestycja jest możliwa i opłacalna.

Inaczej przedstawia się sytuacja w wypadku rozbudowy lub modernizacji centrów istniejących, choćby z uwagi na przyzwyczajenia klientów i nabytego już zaufania do marki, miejsca. Większy efekt przyniesie powiększenie powierzchni najmu i wprowadzenie dodatkowych usług. Taką politykę prowadzi m. in. Carrefour Polska.

-  Główną siłą napędową jest hipermarket, natomiast jeżeli chodzi o nasz projekt to mamy wyższość nad innymi. Jesteśmy obecni na rynku 10 lat, więc najemcy znają nasze wyniki i wiedzą, czego mogą się spodziewać - poinformował Ronan Martin.

Dodajmy, że w Centrum Morena powstanie kino oraz centrum fitness. Prace mają się zakończyć na początku 2016 roku.

Podobną politykę prowadzi ECE Projektmanagement Polska, która postanowiła poszerzyć powierzchnię handlową Galerii Bałtyckiej o kolejne 16 tys m2.


alt

Madison był jednym z pierwszych centr handlowych


Centrum obok centrum?
We Wrzeszczu powstaje kolejne centrum handlowe - Metropolia Browar. Wiązało się to z przebudową peronu (będzie możliwość bezpośredniego wejścia do obiektu), modernizacją infrastruktury wodnej przebiegającej pod centrum oraz remontem dróg dojazdowych. Co ciekawe, na poziomie -1 został wmontowany zbiornik retencyjny, a na tzw. drodze czerwonej swoje przeznaczenie znajdzie parking tymczasowy (firma może korzystać z tego terenu do 2037 roku).

Obiekt handlowy można określić "sąsiadującą konkurencją" dla Galerii Bałtyckiej.
- Budowa jednego centrum obok drugiego.. Duży znak zapytanie - wyraził swoją opinię  Maciej Kiełbicki.

Inwestorzy wykazali się pomysłowością i uwzględnili w projekcie usługi, których Bałtycka nie ma - kino oraz hotel (operator jeszcze nie znany). 
- Przystępując do realizacji przedsięwzięcia należy być pewnym, że damy radę to zrealizować, mając za plecami sąsiada. Mieliśmy dwie opcje, pozostawić teren albo wybudować na nim centrum - zapewniał  Jan Szczygielski. - Był tam Browar, więc będziemy też produkować własne piweńko - dodał.

Galerii coraz więcej, a co z popytem?
Zasobnych klientów przybywa, a dodatkowo wzmaga się turystyka handlowa. Choć wzrost jest powolny to Gdańsk umiejscawia się za takimi miastami jak Wrocław i Poznań, co świadczy o dobrym wskaźniku na rynku klienta.

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież