ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jaworski: Układ gdański zostanie rozliczony

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 lutego 2014 20:56

altZ posłem PiS Andrzejem Jaworskim, liderem Prawa i Sprawiedliwości w okręgu gdańskim, rozmawia Artur S. Górski


- Media zdominowała krwawa rewolta na Ukrainie, olimpiada w Soczi oraz  fakt, że przez opieszałość kancelistów premiera jeden ze zwyrodnialców jest na wolności. Wasz program „Zdrowie Praca Rodzina” nie doczekał się więc analizy. Postulaty społeczne są w nim dominujące bo chcecie zjednać wyborców programem dla rodaków, zmagających się z trudami dnia codziennego? Opozycja wyręcza władzę w prezentacji programów?
Andrzej Jaworski: Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało opinii publicznej szczegółowy program, dotyczący wszystkich aspektów życia Polaków, program nastawiony na rozwój Polski i zaspokojenie potrzeb i aspiracji Polaków…


- PO też ma swój program i premier go prezentował, a nawet wygłosił podwójne exposé…
Andrzej Jaworski: Program? Raczej spis niezrealizowanych przez sześć lat obietnic. Donald Tusk wymachiwał jakimiś kartkami dowodząc, że PO ma program rozpisany jakoby ze szczegółami, na poszczególne elementy, na każdy dzień. Nie został on w żaden scalony sposób zaprezentowany opinii publicznej. Był zwykłym blefem.


- PiS ma przywrócić poprzedni wiek emerytalny, wprowadzić ozusowanie umów o dzieło, płacę minimalną ustawić na poziomie 50 proc. średniej krajowej. To postulaty związków zawodowych, w tym NSZZ „S”. Liczycie na ich wsparcie?
Andrzej Jaworski: Kiedy rząd Donalda Tuska postanowił podnieść wiek emerytalny bardzo mocno się temu przeciwstawialiśmy. Tak jak związki zawodowe. I to z dwóch powodów. Jest to rozwiązanie niesprawiedliwe i antyludzkie, a na dodatek powoduje ostry konflikt społeczny na styku pokoleniowym. Nie ma pracy w Polsce. Pod rządami tej ekipy praca jest dobrem luksusowym. Młodym absolwentom nie tworzy się szansy znalezienia się na rynku pracy, a ludziom starszym każe się pracować  do 67 roku.


- Kobietom aż o siedem lat dłużej, zrównując kobiety z mężczyznami przez granicę „67”…
Andrzej Jaworski: Zmaterializował się postulat tzw. feministek, które roszczą sobie prawo do reprezentowania wszystkich kobiet z reguły nie pracując ciężko i nie wychowując dzieci. W tak niesprzyjających warunkach, bez należytej opieki zdrowotnej i troski państwa o rodziny, każe się kobietom pracować ponad siły.  Jestem też pewien, że umowy śmieciowe psują rynek pracy. W Polsce panuje  wyzysk niemal niewolniczy. O godnej pracy wiele osób nie może marzyć. Jeśli nawet praca jest, to za śmieszne stawki, bez zabezpieczeń socjalnych, bez zabezpieczenia na wypadek choroby. 


- Zamierzacie podnieść kwotę wolną od podatku, ale też wprowadzić trzeci próg podatkowy i ulgi inwestycyjne mają napędzić gospodarkę? 
Andrzej Jaworski: Najbogatsi nie płacą podatków proporcjonalnie takich, jak zarabiający dużo mniej. Nie tylko dlatego, że są uzbrojeni w aparat doradców. Większość ciężarów ponoszą rodziny o niskim i średnim uposażeniu. Jaki jest sens łupienia podatkami tych, którzy zarabiają głodowe stawki, a miliardy uciekają z kraju? Musimy uszczelnić system, ale i urealnić stawkę minimalną, od której nie będzie się płaciło podatków. Wprowadzenie trzeciej stawki podatkowej dotyczy osób zarabiających olbrzymie pieniądze, często na granicy prawa. Także w spółkach i instytucjach zasilanych z kasy publicznej.


- Skąd wziąć pieniądze na wasz prorodzinny program? Podatek od obrotu nałożony na hipermarkety nie wystarczy. Obligacje państwa trzeba wykupić, obsłużyć dług publiczny, płacić zobowiązania…
Andrzej Jaworski: Rząd Donalda Tuska łatwą ręką doprowadził do gigantycznego zadłużenia. I to mimo środków unijnych. Sytuacja jest równie niebezpieczna, jak ta z lat 80. Czy przez fakt, że ta ekipa zadłużyła kraj obywatele muszą zaciskać pasa? Na czym mieliby ten pas zaciskać? Niech zaciska pasa Tusk i PO i niech zwraca to, cośmy przez nieudolnych polityków stracili. A hipermarkety i instytucje finansowe opanowały nasz rynek, drenują nasze kieszenie i praktycznie nie płacą podatków. Obecność kapitału zagranicznego jest faktem, ale niechaj i on podlega równym prawom, nie karząc nam płacić za swoje usługi drożej niż w swych ojczyznach.  


alt


- W erze globalizacji i przenikania się kapitału to trudne. Za naszą wschodnia granicą wrze. Ukraińscy przedsiębiorcy są też w Polsce. Ukraina dzisiejsza to dramat ludzi, bunt przeciwko tyranii władzy, radykalizujące się nastroje, a jednocześnie widać bezradność i bierność Unii Europejskiej.  Jak skończy się ten dramat? Ukraina pęknie?   
Andrzej Jaworski: Mam nadzieje, że  dojdzie do zaprzestania eskalacji przemocy i rozlewu krwi oraz do ułożenia w sposób demokratyczny i zgodny z oczekiwaniami Ukraińców ładu w tym wielkim kraju. PiS od lat podnosił znaczenie wschodnich sąsiadów.


- Czy mamy obawiać się nacjonalistycznych, antypolskich żywiołów, które są na Ukrainie?

Andrzej Jaworski: W dramatycznych sytuacjach ujawniają się skrajne siły. Mamy wiedzę, że to jest mniejszość. Zdecydowana większość Ukraińców jest nastawiona proeuropejsko i propolsko. Tym ludziom musimy pomóc! Dlatego Jarosław Kaczyński, jako pierwszy polityk w Europie, zażądał zastosowania sankcji. Nie wobec mieszkańców Ukrainy, ale wobec tamtejszych notabli i oligarchów. Oni trzymają swoje pieniądze w Unii Europejskiej, w USA, w Szwajcarii. Tylko uderzenie w ich finansowe zasoby oraz w ich zaplecze finansowe spowoduje, że na ich głowy spłynie otrzeźwiający kubeł zimnej wody.


- Taki kubeł przydałby się i naszym lokalnym politykom. Załamała się społeczna rola państwa. Prywatyzacja szpitali, zbudowanych i wyposażonych za nasze pieniądze, fuzja Copernicusa ze szpitalem na Zaspie to odpychanie od siebie odpowiedzialności przez suto wynagradzanych ludzi władzy…
Andrzej Jaworski: Koalicja PO-PSL tak w skali kraju, jak i województwa prowadzi do upadku służby zdrowia. Powtarzanym jak mantra sloganem było, że problemy rozwiąże przekształcenie szpitali w spółki. A mamy do czynienia z sytuacją, w której pieniądz nie pacjent jest priorytetem, gdy proponuje się  dodatkowe ubezpieczenia, a nawet pożyczki na koszty leczenia i przeprowadzenie operacji. I takie praktyki uprawia się w szpitalu. To skandal. Na własną nieudolność i ignorancję ludzie tej koalicji nie znajdą recepty. Proponują więc ruchy pozorne, fuzje, łączenia, programy. 


- Czy polityka opozycji zdziwiło, że nowoczesna szkoła, wybudowana za 36 mln zł, został przekazana podmiotowi prywatnemu? 
Andrzej Jaworski: Po politykach Platformy nie spodziewam się niczego pozytywnego. Jestem przekonany, że te osoby, które podejmują tak dziwaczne decyzje poniosą odpowiedzialność za to co robią. Jedna z najnowocześniejszych szkół ma zostać oddana w prywatne ręce w procesie konkursu, ogłoszonego jednym anonsem w prasie lokalnej, na stronie magistratu i w jego witrynie. Ten wielki majątek został potraktowany jak zwykły lokal użytkowy. I jeszcze ze złamaniem procedury. Nie pozostało nam nic innego, jak zawiadomić CBA. Okazuje się, że „układ gdański” nadal działa.


- Do czasu wyborów?
Andrzej Jaworski: Układ gdański zostanie rozliczony nie tylko przy pomocy kartki wyborczej.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #4 Majdan 2014-02-26 13:56
Andrzej szlifuj język. Radio wyśle ciebie do Brukseli. Zastąpisz dawnego towarzysza Jacka, który tak lubi zdjecia (swoje) po bitwie
Cytować
 
 
+1 #3 Mahno 2014-02-23 17:32
Tak jak Ukraińcy pogonili włodarzy dając przykład. Nie negocjuje się z kryminalną władzą. Na ch im był okragły stól!
Cytować
 
 
-3 #2 Miki Mouse 2014-02-22 18:59
Do Mikolja: PKM - o inwestycji Oprotestowanej naciąganej pod specustwę na Euro. Już dwa lata po Euro! Nie było układu Nie było on jest
Cytować
 
 
-1 #1 Mikołaj Sobczak 2014-02-22 16:33
Człowieku! Nie było i nie ma żadnego układu gdańskiego! Poza tym patrz na rzeczy pozytywne, np. budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej !
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież