100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jaworski: Układ gdański zostanie rozliczony

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 lutego 2014 20:56

altZ posłem PiS Andrzejem Jaworskim, liderem Prawa i Sprawiedliwości w okręgu gdańskim, rozmawia Artur S. Górski


- Media zdominowała krwawa rewolta na Ukrainie, olimpiada w Soczi oraz  fakt, że przez opieszałość kancelistów premiera jeden ze zwyrodnialców jest na wolności. Wasz program „Zdrowie Praca Rodzina” nie doczekał się więc analizy. Postulaty społeczne są w nim dominujące bo chcecie zjednać wyborców programem dla rodaków, zmagających się z trudami dnia codziennego? Opozycja wyręcza władzę w prezentacji programów?
Andrzej Jaworski: Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało opinii publicznej szczegółowy program, dotyczący wszystkich aspektów życia Polaków, program nastawiony na rozwój Polski i zaspokojenie potrzeb i aspiracji Polaków…


- PO też ma swój program i premier go prezentował, a nawet wygłosił podwójne exposé…
Andrzej Jaworski: Program? Raczej spis niezrealizowanych przez sześć lat obietnic. Donald Tusk wymachiwał jakimiś kartkami dowodząc, że PO ma program rozpisany jakoby ze szczegółami, na poszczególne elementy, na każdy dzień. Nie został on w żaden scalony sposób zaprezentowany opinii publicznej. Był zwykłym blefem.


- PiS ma przywrócić poprzedni wiek emerytalny, wprowadzić ozusowanie umów o dzieło, płacę minimalną ustawić na poziomie 50 proc. średniej krajowej. To postulaty związków zawodowych, w tym NSZZ „S”. Liczycie na ich wsparcie?
Andrzej Jaworski: Kiedy rząd Donalda Tuska postanowił podnieść wiek emerytalny bardzo mocno się temu przeciwstawialiśmy. Tak jak związki zawodowe. I to z dwóch powodów. Jest to rozwiązanie niesprawiedliwe i antyludzkie, a na dodatek powoduje ostry konflikt społeczny na styku pokoleniowym. Nie ma pracy w Polsce. Pod rządami tej ekipy praca jest dobrem luksusowym. Młodym absolwentom nie tworzy się szansy znalezienia się na rynku pracy, a ludziom starszym każe się pracować  do 67 roku.


- Kobietom aż o siedem lat dłużej, zrównując kobiety z mężczyznami przez granicę „67”…
Andrzej Jaworski: Zmaterializował się postulat tzw. feministek, które roszczą sobie prawo do reprezentowania wszystkich kobiet z reguły nie pracując ciężko i nie wychowując dzieci. W tak niesprzyjających warunkach, bez należytej opieki zdrowotnej i troski państwa o rodziny, każe się kobietom pracować ponad siły.  Jestem też pewien, że umowy śmieciowe psują rynek pracy. W Polsce panuje  wyzysk niemal niewolniczy. O godnej pracy wiele osób nie może marzyć. Jeśli nawet praca jest, to za śmieszne stawki, bez zabezpieczeń socjalnych, bez zabezpieczenia na wypadek choroby. 


- Zamierzacie podnieść kwotę wolną od podatku, ale też wprowadzić trzeci próg podatkowy i ulgi inwestycyjne mają napędzić gospodarkę? 
Andrzej Jaworski: Najbogatsi nie płacą podatków proporcjonalnie takich, jak zarabiający dużo mniej. Nie tylko dlatego, że są uzbrojeni w aparat doradców. Większość ciężarów ponoszą rodziny o niskim i średnim uposażeniu. Jaki jest sens łupienia podatkami tych, którzy zarabiają głodowe stawki, a miliardy uciekają z kraju? Musimy uszczelnić system, ale i urealnić stawkę minimalną, od której nie będzie się płaciło podatków. Wprowadzenie trzeciej stawki podatkowej dotyczy osób zarabiających olbrzymie pieniądze, często na granicy prawa. Także w spółkach i instytucjach zasilanych z kasy publicznej.


- Skąd wziąć pieniądze na wasz prorodzinny program? Podatek od obrotu nałożony na hipermarkety nie wystarczy. Obligacje państwa trzeba wykupić, obsłużyć dług publiczny, płacić zobowiązania…
Andrzej Jaworski: Rząd Donalda Tuska łatwą ręką doprowadził do gigantycznego zadłużenia. I to mimo środków unijnych. Sytuacja jest równie niebezpieczna, jak ta z lat 80. Czy przez fakt, że ta ekipa zadłużyła kraj obywatele muszą zaciskać pasa? Na czym mieliby ten pas zaciskać? Niech zaciska pasa Tusk i PO i niech zwraca to, cośmy przez nieudolnych polityków stracili. A hipermarkety i instytucje finansowe opanowały nasz rynek, drenują nasze kieszenie i praktycznie nie płacą podatków. Obecność kapitału zagranicznego jest faktem, ale niechaj i on podlega równym prawom, nie karząc nam płacić za swoje usługi drożej niż w swych ojczyznach.  


alt


- W erze globalizacji i przenikania się kapitału to trudne. Za naszą wschodnia granicą wrze. Ukraińscy przedsiębiorcy są też w Polsce. Ukraina dzisiejsza to dramat ludzi, bunt przeciwko tyranii władzy, radykalizujące się nastroje, a jednocześnie widać bezradność i bierność Unii Europejskiej.  Jak skończy się ten dramat? Ukraina pęknie?   
Andrzej Jaworski: Mam nadzieje, że  dojdzie do zaprzestania eskalacji przemocy i rozlewu krwi oraz do ułożenia w sposób demokratyczny i zgodny z oczekiwaniami Ukraińców ładu w tym wielkim kraju. PiS od lat podnosił znaczenie wschodnich sąsiadów.


- Czy mamy obawiać się nacjonalistycznych, antypolskich żywiołów, które są na Ukrainie?

Andrzej Jaworski: W dramatycznych sytuacjach ujawniają się skrajne siły. Mamy wiedzę, że to jest mniejszość. Zdecydowana większość Ukraińców jest nastawiona proeuropejsko i propolsko. Tym ludziom musimy pomóc! Dlatego Jarosław Kaczyński, jako pierwszy polityk w Europie, zażądał zastosowania sankcji. Nie wobec mieszkańców Ukrainy, ale wobec tamtejszych notabli i oligarchów. Oni trzymają swoje pieniądze w Unii Europejskiej, w USA, w Szwajcarii. Tylko uderzenie w ich finansowe zasoby oraz w ich zaplecze finansowe spowoduje, że na ich głowy spłynie otrzeźwiający kubeł zimnej wody.


- Taki kubeł przydałby się i naszym lokalnym politykom. Załamała się społeczna rola państwa. Prywatyzacja szpitali, zbudowanych i wyposażonych za nasze pieniądze, fuzja Copernicusa ze szpitalem na Zaspie to odpychanie od siebie odpowiedzialności przez suto wynagradzanych ludzi władzy…
Andrzej Jaworski: Koalicja PO-PSL tak w skali kraju, jak i województwa prowadzi do upadku służby zdrowia. Powtarzanym jak mantra sloganem było, że problemy rozwiąże przekształcenie szpitali w spółki. A mamy do czynienia z sytuacją, w której pieniądz nie pacjent jest priorytetem, gdy proponuje się  dodatkowe ubezpieczenia, a nawet pożyczki na koszty leczenia i przeprowadzenie operacji. I takie praktyki uprawia się w szpitalu. To skandal. Na własną nieudolność i ignorancję ludzie tej koalicji nie znajdą recepty. Proponują więc ruchy pozorne, fuzje, łączenia, programy. 


- Czy polityka opozycji zdziwiło, że nowoczesna szkoła, wybudowana za 36 mln zł, został przekazana podmiotowi prywatnemu? 
Andrzej Jaworski: Po politykach Platformy nie spodziewam się niczego pozytywnego. Jestem przekonany, że te osoby, które podejmują tak dziwaczne decyzje poniosą odpowiedzialność za to co robią. Jedna z najnowocześniejszych szkół ma zostać oddana w prywatne ręce w procesie konkursu, ogłoszonego jednym anonsem w prasie lokalnej, na stronie magistratu i w jego witrynie. Ten wielki majątek został potraktowany jak zwykły lokal użytkowy. I jeszcze ze złamaniem procedury. Nie pozostało nam nic innego, jak zawiadomić CBA. Okazuje się, że „układ gdański” nadal działa.


- Do czasu wyborów?
Andrzej Jaworski: Układ gdański zostanie rozliczony nie tylko przy pomocy kartki wyborczej.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież