"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jaworski: Układ gdański zostanie rozliczony

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 lutego 2014 20:56

altZ posłem PiS Andrzejem Jaworskim, liderem Prawa i Sprawiedliwości w okręgu gdańskim, rozmawia Artur S. Górski


- Media zdominowała krwawa rewolta na Ukrainie, olimpiada w Soczi oraz  fakt, że przez opieszałość kancelistów premiera jeden ze zwyrodnialców jest na wolności. Wasz program „Zdrowie Praca Rodzina” nie doczekał się więc analizy. Postulaty społeczne są w nim dominujące bo chcecie zjednać wyborców programem dla rodaków, zmagających się z trudami dnia codziennego? Opozycja wyręcza władzę w prezentacji programów?
Andrzej Jaworski: Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało opinii publicznej szczegółowy program, dotyczący wszystkich aspektów życia Polaków, program nastawiony na rozwój Polski i zaspokojenie potrzeb i aspiracji Polaków…


- PO też ma swój program i premier go prezentował, a nawet wygłosił podwójne exposé…
Andrzej Jaworski: Program? Raczej spis niezrealizowanych przez sześć lat obietnic. Donald Tusk wymachiwał jakimiś kartkami dowodząc, że PO ma program rozpisany jakoby ze szczegółami, na poszczególne elementy, na każdy dzień. Nie został on w żaden scalony sposób zaprezentowany opinii publicznej. Był zwykłym blefem.


- PiS ma przywrócić poprzedni wiek emerytalny, wprowadzić ozusowanie umów o dzieło, płacę minimalną ustawić na poziomie 50 proc. średniej krajowej. To postulaty związków zawodowych, w tym NSZZ „S”. Liczycie na ich wsparcie?
Andrzej Jaworski: Kiedy rząd Donalda Tuska postanowił podnieść wiek emerytalny bardzo mocno się temu przeciwstawialiśmy. Tak jak związki zawodowe. I to z dwóch powodów. Jest to rozwiązanie niesprawiedliwe i antyludzkie, a na dodatek powoduje ostry konflikt społeczny na styku pokoleniowym. Nie ma pracy w Polsce. Pod rządami tej ekipy praca jest dobrem luksusowym. Młodym absolwentom nie tworzy się szansy znalezienia się na rynku pracy, a ludziom starszym każe się pracować  do 67 roku.


- Kobietom aż o siedem lat dłużej, zrównując kobiety z mężczyznami przez granicę „67”…
Andrzej Jaworski: Zmaterializował się postulat tzw. feministek, które roszczą sobie prawo do reprezentowania wszystkich kobiet z reguły nie pracując ciężko i nie wychowując dzieci. W tak niesprzyjających warunkach, bez należytej opieki zdrowotnej i troski państwa o rodziny, każe się kobietom pracować ponad siły.  Jestem też pewien, że umowy śmieciowe psują rynek pracy. W Polsce panuje  wyzysk niemal niewolniczy. O godnej pracy wiele osób nie może marzyć. Jeśli nawet praca jest, to za śmieszne stawki, bez zabezpieczeń socjalnych, bez zabezpieczenia na wypadek choroby. 


- Zamierzacie podnieść kwotę wolną od podatku, ale też wprowadzić trzeci próg podatkowy i ulgi inwestycyjne mają napędzić gospodarkę? 
Andrzej Jaworski: Najbogatsi nie płacą podatków proporcjonalnie takich, jak zarabiający dużo mniej. Nie tylko dlatego, że są uzbrojeni w aparat doradców. Większość ciężarów ponoszą rodziny o niskim i średnim uposażeniu. Jaki jest sens łupienia podatkami tych, którzy zarabiają głodowe stawki, a miliardy uciekają z kraju? Musimy uszczelnić system, ale i urealnić stawkę minimalną, od której nie będzie się płaciło podatków. Wprowadzenie trzeciej stawki podatkowej dotyczy osób zarabiających olbrzymie pieniądze, często na granicy prawa. Także w spółkach i instytucjach zasilanych z kasy publicznej.


- Skąd wziąć pieniądze na wasz prorodzinny program? Podatek od obrotu nałożony na hipermarkety nie wystarczy. Obligacje państwa trzeba wykupić, obsłużyć dług publiczny, płacić zobowiązania…
Andrzej Jaworski: Rząd Donalda Tuska łatwą ręką doprowadził do gigantycznego zadłużenia. I to mimo środków unijnych. Sytuacja jest równie niebezpieczna, jak ta z lat 80. Czy przez fakt, że ta ekipa zadłużyła kraj obywatele muszą zaciskać pasa? Na czym mieliby ten pas zaciskać? Niech zaciska pasa Tusk i PO i niech zwraca to, cośmy przez nieudolnych polityków stracili. A hipermarkety i instytucje finansowe opanowały nasz rynek, drenują nasze kieszenie i praktycznie nie płacą podatków. Obecność kapitału zagranicznego jest faktem, ale niechaj i on podlega równym prawom, nie karząc nam płacić za swoje usługi drożej niż w swych ojczyznach.  


alt


- W erze globalizacji i przenikania się kapitału to trudne. Za naszą wschodnia granicą wrze. Ukraińscy przedsiębiorcy są też w Polsce. Ukraina dzisiejsza to dramat ludzi, bunt przeciwko tyranii władzy, radykalizujące się nastroje, a jednocześnie widać bezradność i bierność Unii Europejskiej.  Jak skończy się ten dramat? Ukraina pęknie?   
Andrzej Jaworski: Mam nadzieje, że  dojdzie do zaprzestania eskalacji przemocy i rozlewu krwi oraz do ułożenia w sposób demokratyczny i zgodny z oczekiwaniami Ukraińców ładu w tym wielkim kraju. PiS od lat podnosił znaczenie wschodnich sąsiadów.


- Czy mamy obawiać się nacjonalistycznych, antypolskich żywiołów, które są na Ukrainie?

Andrzej Jaworski: W dramatycznych sytuacjach ujawniają się skrajne siły. Mamy wiedzę, że to jest mniejszość. Zdecydowana większość Ukraińców jest nastawiona proeuropejsko i propolsko. Tym ludziom musimy pomóc! Dlatego Jarosław Kaczyński, jako pierwszy polityk w Europie, zażądał zastosowania sankcji. Nie wobec mieszkańców Ukrainy, ale wobec tamtejszych notabli i oligarchów. Oni trzymają swoje pieniądze w Unii Europejskiej, w USA, w Szwajcarii. Tylko uderzenie w ich finansowe zasoby oraz w ich zaplecze finansowe spowoduje, że na ich głowy spłynie otrzeźwiający kubeł zimnej wody.


- Taki kubeł przydałby się i naszym lokalnym politykom. Załamała się społeczna rola państwa. Prywatyzacja szpitali, zbudowanych i wyposażonych za nasze pieniądze, fuzja Copernicusa ze szpitalem na Zaspie to odpychanie od siebie odpowiedzialności przez suto wynagradzanych ludzi władzy…
Andrzej Jaworski: Koalicja PO-PSL tak w skali kraju, jak i województwa prowadzi do upadku służby zdrowia. Powtarzanym jak mantra sloganem było, że problemy rozwiąże przekształcenie szpitali w spółki. A mamy do czynienia z sytuacją, w której pieniądz nie pacjent jest priorytetem, gdy proponuje się  dodatkowe ubezpieczenia, a nawet pożyczki na koszty leczenia i przeprowadzenie operacji. I takie praktyki uprawia się w szpitalu. To skandal. Na własną nieudolność i ignorancję ludzie tej koalicji nie znajdą recepty. Proponują więc ruchy pozorne, fuzje, łączenia, programy. 


- Czy polityka opozycji zdziwiło, że nowoczesna szkoła, wybudowana za 36 mln zł, został przekazana podmiotowi prywatnemu? 
Andrzej Jaworski: Po politykach Platformy nie spodziewam się niczego pozytywnego. Jestem przekonany, że te osoby, które podejmują tak dziwaczne decyzje poniosą odpowiedzialność za to co robią. Jedna z najnowocześniejszych szkół ma zostać oddana w prywatne ręce w procesie konkursu, ogłoszonego jednym anonsem w prasie lokalnej, na stronie magistratu i w jego witrynie. Ten wielki majątek został potraktowany jak zwykły lokal użytkowy. I jeszcze ze złamaniem procedury. Nie pozostało nam nic innego, jak zawiadomić CBA. Okazuje się, że „układ gdański” nadal działa.


- Do czasu wyborów?
Andrzej Jaworski: Układ gdański zostanie rozliczony nie tylko przy pomocy kartki wyborczej.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież