O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kwiatkowska-Falkowska: Boimy się o pacjentów, którymi sami prędzej czy później będziemy

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 26 lutego 2014 11:35

Jak pomorska służba zdrowia wygląda od podszewki, ze strony personelu medycznego? Jak pielęgniarki odnoszą się do komercjalizacji? Z Iloną Kwiatkowską-Falkowską, pielęgniarką, członkinią Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, byłą dziewiątką SLD do europarlamentu rozmawiała Alicja Kołbuc


- Kandydowała Pani z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej z dziewiątej pozycji, jednak zrezygnowała Pani. Dlaczego?
Ilona Kwiatkowska-Falkowska: Zrezygnowałam ze względu na funkcję zawodową jaką pełnię. Doszłam do wniosku, że kłóciłoby się to z moimi zawodowymi obowiązkami.


- Komercjalizacja służby zdrowia zdaje się być lekarstwem dzisiejszych władz na poprawę tego sektora. Jak Pani odniesie się do tego zjawiska?
Ilona Kwiatkowska-Falkowska: Prywatyzację oceniałam i oceniam, i nasz Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, jako bardzo negatywne zjawisko. Jesteśmy zdecydowanie przeciwne. Komercjalizacja jest właściwie wstępem do prywatyzacji. Mamy przykłady tego działania w Polsce i obawiamy się, że działania te dopadną też i pomorską służbę zdrowia. Niestety władze Platformy Obywatelskiej i pan marszałek Struk prowadzą do tego. Obawiamy się nie tylko o to, jak niektórzy mówią, o miejsca pracy dla personelu białego, bo miejsc pracy dla pielęgniarek jest za mało, ale boimy się także o pacjentów, którymi poza tym prędzej i później sami będziemy, dlatego dochodzą do tego obawy o nasze rodziny – rodziców i inne osoby. Generalnie jesteśmy przeciwne.


- W poniedziałek radni sejmiku wojewódzkiego podjęto decyzję o połączeniu dwóch gdańskich szpitali – dawnego wojewódzkiego, dzisiaj Copernicusa, i specjalistycznego świętego Wojciecha. Ponoć ma dojść do redukcji kadr. Jak ocenia Pani to przedsięwzięcie?
Ilona Kwiatkowska-Falkowska: Jest to nieprzemyślana decyzja. Zresztą całe władze województwa pomorskiego na czele z panią marszałek okłamywały i załogę, i wszystkich, bo była mowa tylko o przekształceniu w spółkę prawa handlowego. Tej spółce na Zaspie nawet nie dano chwili oddechu, nie zobaczono jak spółka ta działa, a nagle dzieje się połączenie z zupełnie błędnymi założeniami. Na początku jak miała się Zaspa przekształcać, to była mowa, że głównym atutem jest to, że mają własne laboratorium. Zresztą z naszego doświadczenia także uważamy, że własne laboratorium jest o wiele lepsze, dokładniejsze, a wyniki są szybsze niż przy obsłudze korporacji, które weszły w to laboratorium. A teraz przy pokazie, jaki zgotowali nam radni wyszło, że to jest ich minusem. Dane są niespójne, a my jesteśmy przeciwne takiemu postępowaniu. Nie chciałabym, żeby do tego doszło oczywiście, ale wygląda na to, że będzie to kolos na glinianych nogach. Jeżeli chodzi o dyrektora Kostrzewę zarządzającego Copernicusem. Czy dyrektor z Malborka, który miał wcześniej cztery oddzialiki w szpitalu, ma nagle zarządzać takim kolosem w Trójmieście da radę? Jestem zaniepokojona tym. Poprzedni dyrektor Copernicusa, pani dyrektor Dogan, nie miała takiego długu wymagalnego, jak teraz pan dyrektor Kostrzewa po paru miesiącach, czyli 14 milionów złotych. Do jego zdolności menedżerskich nie jesteśmy przekonane.


- Władze często powołują się, próbując usprawiedliwiać poniekąd komercjalizację, że jest to powszechne zjawisko na Zachodzie. Jak wyglądają naprawdę standardy służby zdrowia w Unii Europejskiej?
Ilona Kwiatkowska-Falkowska: Wcale nie jest powszechne. Nie wiem na kim się pan marszałek opiera, bo akurat w większości krajów Unii Europejskiej istnieje sieć szpitali publicznych, a my doprowadzamy do tego, że w pomorskim będą tylko szpitale, które są spółkami. Już 10 placówek z 13 jest spółkami i tutaj, w moim mniemaniu, zagraża to bezpieczeństwu pacjentów, bo przecież spółka może upaść. W Unii Europejskiej, na przykład w Niemczech, istnieje sieć szpitali publicznych, która jest gwarantem podstawowego zabezpieczenia pacjentów na wypadek, gdy spółce się nie powiedzie. Nie jest to do końca tak, jak władze prezentują.


- Rządzący jednak przedstawiają argumenty za komercjalizacją. W poniedziałek marszałek Zych-Cisoń argumentowała połączenie szpitali eliminacją ich wzajemnej rywalizacji o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Czy właśnie NFZ nie jest źródłem złego stanu zdrowia służby zdrowia, a nie źle funkcjonujące szpitale ponoć wymagające połączeń?

Ilona Kwiatkowska-Falkowska: Narodowy Fundusz Zdrowia jest monopolistą. To jest błędne myślenie pani marszałek – nie trzeba było łączyć szpitali. Można było zrobić tak, jak jest w Wielkopolsce, czyli wprowadzić grupy zakupowe na energię, na leki i inne środki dla wszystkich swoich szpitali. Ale oczywiście to jest większe przedsięwzięcie i trochę trzeba napracować się przy tym, a dla nich najprostszą drogą jest połączenie. My obawiamy się, że następnym szpitalem do połączenia będzie szpital Morski w Gdyni ze szpitalem a Paulo, bo takie plany z tego, co my wiemy, też już są. To są szpitale o zupełnie dwóch różnych i zupełnie innych profilach, ale pewnie do tego też dojdzie.


- Co sądzi Pani o praktyce niektórych gdańskich szpitali, które wywieszają cenniki usług komercyjnych proponując pacjentom ominięcie kolejki w zamian za całkowite finansowanie zabiegów?
Ilona Kwiatkowska-Falkowska: Dla nas jest to w ogóle niedopuszczalne. Pacjent, który przyjeżdża do szpitala i słyszy rozpoznanie, a termin jego zabiegu jest bardzo odległy, to w swojej desperacji i przy obecności firm takich jak w Copernicusie, które udzielają pożyczek i instalują się praktycznie w szpitalu za zgodą prezesa i całego zarządu, może podjąć tę decyzję pod wpływem stresu. To jest żerowanie na pacjentach i ich nieszczęściu dla mnie, nic więcej. Kto ma pieniądze, ten wykupi sobie usługę, a my, jako pielęgniarki, się na to nie zgadzamy, by do czegoś takiego dochodziło w naszym kraju. Rozumiem jeszcze jakieś drobne zabiegi, ale zabieg neurochirurgii czy guza mózgu za 40 tysięcy? To już w ogóle przekracza granice etyczności – wycenianie takiej usługi.


- Przeglądając listy kandydatów do Europarlamentu przewijają się dobrze znane, stare nazwiska osób, które już w Europarlamencie były i kandydują ponownie. Jak oceni Pani takie "zasiedzenie" w Brukseli?
Ilona Kwiatkowska-Falkowska: To zależy. Uważam, że trzeba brać pod uwagę to, co ci europosłowie wykonali przez swoją kadencję. Część osób pewnie się sprawdziła, a obywatele powinni śledzić dokonania wybranych przez siebie kandydatów – co tam robili, do czego doszli. Nie jestem przeciwna ponownemu kandydowaniu, ale mam nadzieję, że obywatele sprawdzają, co europosłowie dokonali przez okres ich poprzedniej kadencji, a część europosłów - wiem, bo śledzę, - ich praca mało przekłada się na konkretne efekty i działania.   

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież