Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam... "Godność" o weryfikacji sędziów! » Oświadczenie Stowarzyszenia "Godność" w sprawie sędziów po spotkaniu Tuska i Bodnara.OświadczenieW d... Homilia bp. W. Szlachetki: słowa, które paść powinny... » Homilia bp. Wiesława Szlachetki wygłoszona 1 września 2024 r. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej ... SDP wybrało J. Wikowskiego - weryfikacje dziennikarzy jak w 1982? » - Takie rzeczy jakie dzieją się w Polsce z demokracją, szykanowanie dziennikarzy o poglądach konserw... Cz. Nowak pyta władze Gdańska: "Potańcówka" w miejscu zbrodni grudniow... » Pani Aleksandra Dulkiewicz, prezydent GdańskaPan Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solida... Stowarzyszenie Godność pisze do Prezydenta Dudy » Stowarzyszenie Godność wystosowało list do Prezydenta Andrzej Dudy, w którym protestuje wobec działa...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ratujmy Oliwę

Ocena użytkowników: / 35
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 lutego 2014 13:55

Park Oliwski otaczający klasztor, kościół i Pałac Opatów w obecnym stanie powstał w XVIII wieku. Walka  o zachowanie w nienaruszonej przestrzeni  założenia parkowego i okolicy trwa już z górą od stu lat.


Wydaje się , że największe zakusy na pozbawienie go dziewiczego wyglądu miały miejsce już na początku XX wieku. Właśnie wówczas kiedy trwały dyskusje nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego Gdańska i okolicy. Już wtedy zgodzono się na ratowanie terenów zielonych dla ochrony zdrowia mieszkańców naszego miasta, a przy uwzględnianiu parametrów wysokościowych rozbudowy,  brano pod uwagę specyficzne ukształtowanie terenu. Wspomnę, walkę o wydzielenie z części obejmującej park, terenu pod zabudowę w celu uzyskania funduszy na zagospodarowanie Pałacu Opatów, czy przekształcenie parku w ogród botaniczny, służący jako zaplecze naukowa –badawcze dla Politechniki Gdańskiej. Udało się te wszystkie pomysły torpedować. Oliwa wówczas nazywana była miastem ogrodów, a ci którzy niedbali o nie, płacili mandaty.


Lata 20-te ubiegłego wieku dla Oliwy jeżeli chodzi o rozbudowę, były kluczowe. Między innymi poza parkiem chodziło o zachowanie klimatycznego charakteru zabudowy, zaproponowanego pod koniec XIX wieku. Batalia nad jej rozwojem i charakterem miała miejsce również w gdańskiej prasie. Mimo wszystko w pewnym momencie rozpoczęto budowę modernistycznych domów, które wówczas były obiektami szpecącymi krajobraz. Myślę  o domach w okolicy ulicy Jana Husa i Derdowskiego. Dziś uważamy je za najmniejsze zło jakie mogło się wydarzyć. Dopiero po wojnie, definitywnie zdegradowano południowo-zachodnią, przepiękną część Oliwy w obrębie ulic Grottgera, Tetmajera, Derdowskiego.  


alt

Altana herbaciana, Dwór II, ul. Polanki w Oliwie


alt

Teren gdzie stała altana - stan obecny


Dziś walka trwa nadal. Chodzi o utrzymanie, choć w stanie jaki jest teraz, Oliwy Górnej. Jak się dowiaduję trwają zakusy na zabudowę kwartału (czy tylko rozsądną) obok Parku, przy cmentarzu, najpiękniejszej części naszej dzielnicy. Proponuję zatem budować tak jak przy ulicy Grunwaldzkiej szybciej, więcej i wyżej. Niedługo pozostaną do zamurowania jeszcze tylko wejścia do parku. Nawiasem mówiąc skoro jest taka wielka potrzeba na dalszą rozbudowę Oliwy, to może odbudujmy to co zburzyliśmy po wojnie. Na przykład altanę herbacianą przy Dworze II, której pozostałości można jeszcze rozpoznać przy ulicy Polanki. Ciekawe czy znajdzie się chętny do wystartowania w przetargu na taką budowę, a co ważniejsze do jego zorganizowania.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież