100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Borowczak z wizytą u nowego konserwatora zabytków

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 28 listopada 2012 19:54

Jerzy Borowczak odwiedził nowego pomorskiego konserwatora zabytków, Dariusza Chmielewskiego. Była więc okazja do pogratulowania nowemu konserwatorowi jego nominacji i zapewnienia, że urząd konserwatorski może liczyć na poselską pomoc przy ratowaniu pomorskich zabytków.Przypomnijmy, iż to na wniosek Jerzego Borowczaka doszło do ministerialnej kontroli w siedzibie PWKZ. W efekcie ze stanowiskiem pożegnał się poprzedni, mocno krytykowany przez posła konserwator, Marian Kwapiński.
- Pan Chmielewski zrobił na mnie świetne wrażenie - mówił po spotkaniu Jerzy Borowczak. - Widać, że jest to facet, który wie co robi. Jest świetnie przygotowany merytorycznie i ma wiele zapału, który mam nadzieję, w nim nie stopnieje. Wierzę, że będzie nam się dobrze współpracować z korzyścią dla pomorskich zabytków. Pan Chmielewski zawsze może liczyć na moją pomoc.


Na spotkaniu poruszono kilka niezwykle ważnych zagadnień. Rozmawiano między innymi o sytuacji kościółka szachulcowego w Gnojewie, w walce o którego odrestaurowanie mocno zaangażował się poseł PO. Mimo zapewnień jeszcze w lutym br. o przyznanej dotacji z MKiDN na ratowanie tego unikatowego zabytku, jak dotąd obiecane środki nie wpłynęły na konta konserwatorów i prace nie posunęły się do przodu. Okazało się, że ministerialni urzędnicy zaczęli piętrzyć kolejne przeszkody formalne, które drastycznie opóźniły prace w Gnojewie. Wszystko wskazuje na to, że mimo starań Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i samego Borowczaka, który walczy o uruchomienie dotacji, prac nie uda się rozpocząć w tym roku. Teraz posła czeka więc kolejna batalia, o to, aby obiecane z ministerstwa środki nie przepadły.


Inne poruszane problemy to kwestia Karwieńskich Błot, o których wcześniej informowaliśmy. Nowy konserwator zapowiedział zainteresowanie tą sprawą. Może więc w niedługim czasie uda się znaleźć rozwiązanie także w tej sprawie.
- W chwili obecnej nawał spraw, z którymi muszę się zmierzyć, jest przerażający - śmieje się Dariusz Chmielewski. ? Nie wszystkie sprawy są mi znane, dlatego pilnie studiuję dokumentację. Nie ukrywam, że różnorakich tematów jest zresztą sporo. Do tego muszę się przygotować do niezbędnej reorganizacji i usprawnienia działania urzędu. Na brak pracy nie mogę więc narzekać.


Poruszono również kwestię niedostatecznych możliwości egzekucji prawa przez urząd konserwatorski. Jerzy Borowczak obiecał swoją pomoc przy pracach nad zwiększeniem uprawnień Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, tak aby nie dochodziło do kompromitujących zarówno urząd, jak i miasto zdarzeń, jak z niedawnym zamieszaniem o nielegalne umieszczenie reklam jednego z klubów nocnych w centrum Głównego Miasta, czy spraw Młyna Emaus lub zajezdni tramwajów konnych w Oliwie.
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież