Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Innowacyjność w nauce i biznesie

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 grudnia 2012 20:25

VI edycja konferencji INNOspotkania, odbyła się 3 grudnia w Gdańsku. Jej organizatorem była Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza. Spotkanie pozwoliło uczestnikom, głównie przedsiębiorcom i przedstawicielom wyższych uczelni Trójmiasta, zapoznać się najnowszymi informacjami, co do kierunków nowego budżetu UE na lata 2014-2020. Stworzono możliwość wymiany krytycznych i pozytywnych przykładów w zakresie współpracy nauki, biznesu przy wdrażaniu innowacji.Joanna Oberbek (na zdjęciu poniżej) z Referatu Przedsiębiorczości i Innowacyjności Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, mówiąc o rozwoju gospodarczym Pomorza wskazała na potrzebę wykorzystania zasobów morza i terenów postoczniowych. Stwierdziła, że są środki unijne na to, aby promować wzrastającą efektywność przedsiębiorstw. Temu najlepiej służy tzw. klastrowość, która na gdańskim Pomorzu jest najlepiej rozwinięta w skali kraju. 


Paweł Orłowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego,wyjaśnił jakie są uwarunkowania strategiczne przy programowaniu dokumentów na perspektywę finansową UE w latach 2014-2020. Ta dokumentacja posłuży marszałkowi woj. pomorskiego, aby mógł odpowiednio rozdysponować przyznane środki unijne. Z planowanych dla Polski 68 mld euro, jedna trzecia z tego będzie przeznaczona na środki rozwojowe. Dlatego z dotychczasowego chaosu decyzyjnego, do wiosny 2013 roku muszą być stworzone na poziomie regionów konkretne programy operacyjne wspierające m.in. małe i średnie przedsiębiorstwa.


Jest już narzuconych osiem wskaźników odnoszących się na przykład do innowacyjności, zatrudnienia, poziomu wykształcenia, poziomu ubóstwa i celów klimatycznych. Jak stwierdził Orłowski, nie można dopuścić do tak wysokiego bezrobocia wśród młodzieży do 25 roku życia, jakie jest w Hiszpanii, wynoszące aż 50 proc. przy naszym wskaźniku równie wysokim, bo 25 procentowym. 


alt


Minister Orłowski stwierdził, że z dotychczasowych 0,74 proc PKB, nakłady na badania naukowe i rozwój polskiej nauki mają wzrosnąć do 2 procent. A to też dlatego, bo nadal więcej technologii kupujemy, niż wytwarzamy sami. Musimy zatem ponosić takie nakłady, aby korelowały się z środkami unijnymi. Z pewnością – jak powiedział Orłowski - będą u nas rosły zarobki, próbując się dorównać do europejskich.


Orłowski wskazał na potrzebę konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez innowacyjność i rozwój badawczy. Temu celowi służy budowa sieci cyfrowej w całym kraju, co ułatwia dostęp do szerokopasmowej sieci internetowej. Z środków unijnych w najbliższych latach dofinansowane będą kluczowe powiązania transportowe, głównie autostrady, a także inwestycje przeciwpowodziowe, kanalizacyjne i z zakresu ochrony środowiska. Wiele funduszy przeznaczonych jest też na kapitał ludzki, w tym na permanentne kształcenie, aż do późnej starości.


Prof. Janusz Rachoń, senator 7 kadencji, Członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, powiedział m.in., że polskie uczelnie w światowym rankingu są plasowane dopiero w szóstej setce. Bierze się to z tego, że u nas na badania przeznacza się niewiele środków finansowych. Dla przykładu, jeśli w Polsce jest 0,74 PKB, to w Finlandii 3,87 proc,, a w Izraelu 4,3 proc. Przy czym w 2010 roku polscy badacze stanowili aż 5 proc. ogółu badaczy w UE. Nie ma u nas nadal korelacji nauki z biznesem. I jeśli w 2009 roku aż 80 proc. firm deklarowało się, że nie chce wprowadzać u siebie innowacji, to już w rok później te 80 proc. firm myślało o przetrwaniu w biznesie i na rynku.


W ocenie Rachonia w naszym kraju bardzo hermetyczne są te dwa światy - nauki i biznesu. Nie ma mechanizmów, aby nastąpił jakiś sojusz, współpraca. Aby to zmienić wprowadza się nowe programy stawiające na innowacyjne społeczeństwo. Można o nie składać aplikację poprzez www.ncbir.pl  

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież