Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam... "Godność" o weryfikacji sędziów! » Oświadczenie Stowarzyszenia "Godność" w sprawie sędziów po spotkaniu Tuska i Bodnara.OświadczenieW d... Homilia bp. W. Szlachetki: słowa, które paść powinny... » Homilia bp. Wiesława Szlachetki wygłoszona 1 września 2024 r. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej ... SDP wybrało J. Wikowskiego - weryfikacje dziennikarzy jak w 1982? » - Takie rzeczy jakie dzieją się w Polsce z demokracją, szykanowanie dziennikarzy o poglądach konserw... Cz. Nowak pyta władze Gdańska: "Potańcówka" w miejscu zbrodni grudniow... » Pani Aleksandra Dulkiewicz, prezydent GdańskaPan Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solida... Stowarzyszenie Godność pisze do Prezydenta Dudy » Stowarzyszenie Godność wystosowało list do Prezydenta Andrzej Dudy, w którym protestuje wobec działa...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Innowacyjność w nauce i biznesie

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 grudnia 2012 20:25

VI edycja konferencji INNOspotkania, odbyła się 3 grudnia w Gdańsku. Jej organizatorem była Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza. Spotkanie pozwoliło uczestnikom, głównie przedsiębiorcom i przedstawicielom wyższych uczelni Trójmiasta, zapoznać się najnowszymi informacjami, co do kierunków nowego budżetu UE na lata 2014-2020. Stworzono możliwość wymiany krytycznych i pozytywnych przykładów w zakresie współpracy nauki, biznesu przy wdrażaniu innowacji.



Joanna Oberbek (na zdjęciu poniżej) z Referatu Przedsiębiorczości i Innowacyjności Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, mówiąc o rozwoju gospodarczym Pomorza wskazała na potrzebę wykorzystania zasobów morza i terenów postoczniowych. Stwierdziła, że są środki unijne na to, aby promować wzrastającą efektywność przedsiębiorstw. Temu najlepiej służy tzw. klastrowość, która na gdańskim Pomorzu jest najlepiej rozwinięta w skali kraju. 


Paweł Orłowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego,wyjaśnił jakie są uwarunkowania strategiczne przy programowaniu dokumentów na perspektywę finansową UE w latach 2014-2020. Ta dokumentacja posłuży marszałkowi woj. pomorskiego, aby mógł odpowiednio rozdysponować przyznane środki unijne. Z planowanych dla Polski 68 mld euro, jedna trzecia z tego będzie przeznaczona na środki rozwojowe. Dlatego z dotychczasowego chaosu decyzyjnego, do wiosny 2013 roku muszą być stworzone na poziomie regionów konkretne programy operacyjne wspierające m.in. małe i średnie przedsiębiorstwa.


Jest już narzuconych osiem wskaźników odnoszących się na przykład do innowacyjności, zatrudnienia, poziomu wykształcenia, poziomu ubóstwa i celów klimatycznych. Jak stwierdził Orłowski, nie można dopuścić do tak wysokiego bezrobocia wśród młodzieży do 25 roku życia, jakie jest w Hiszpanii, wynoszące aż 50 proc. przy naszym wskaźniku równie wysokim, bo 25 procentowym. 


alt


Minister Orłowski stwierdził, że z dotychczasowych 0,74 proc PKB, nakłady na badania naukowe i rozwój polskiej nauki mają wzrosnąć do 2 procent. A to też dlatego, bo nadal więcej technologii kupujemy, niż wytwarzamy sami. Musimy zatem ponosić takie nakłady, aby korelowały się z środkami unijnymi. Z pewnością – jak powiedział Orłowski - będą u nas rosły zarobki, próbując się dorównać do europejskich.


Orłowski wskazał na potrzebę konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez innowacyjność i rozwój badawczy. Temu celowi służy budowa sieci cyfrowej w całym kraju, co ułatwia dostęp do szerokopasmowej sieci internetowej. Z środków unijnych w najbliższych latach dofinansowane będą kluczowe powiązania transportowe, głównie autostrady, a także inwestycje przeciwpowodziowe, kanalizacyjne i z zakresu ochrony środowiska. Wiele funduszy przeznaczonych jest też na kapitał ludzki, w tym na permanentne kształcenie, aż do późnej starości.


Prof. Janusz Rachoń, senator 7 kadencji, Członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, powiedział m.in., że polskie uczelnie w światowym rankingu są plasowane dopiero w szóstej setce. Bierze się to z tego, że u nas na badania przeznacza się niewiele środków finansowych. Dla przykładu, jeśli w Polsce jest 0,74 PKB, to w Finlandii 3,87 proc,, a w Izraelu 4,3 proc. Przy czym w 2010 roku polscy badacze stanowili aż 5 proc. ogółu badaczy w UE. Nie ma u nas nadal korelacji nauki z biznesem. I jeśli w 2009 roku aż 80 proc. firm deklarowało się, że nie chce wprowadzać u siebie innowacji, to już w rok później te 80 proc. firm myślało o przetrwaniu w biznesie i na rynku.


W ocenie Rachonia w naszym kraju bardzo hermetyczne są te dwa światy - nauki i biznesu. Nie ma mechanizmów, aby nastąpił jakiś sojusz, współpraca. Aby to zmienić wprowadza się nowe programy stawiające na innowacyjne społeczeństwo. Można o nie składać aplikację poprzez www.ncbir.pl  

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież