Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

VII Forum Energetyczne

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 01 grudnia 2012 18:52

W Sopocie przez trzy dni, do 1 grudnia odbywała się międzynarodowa konferencja w całości poświęcona zagadnieniom energetycznym. Uczestniczyło w niej ponad 500 osób, w tym wielu zaproszonych prelegentów, specjalnych gości i akredytowanych dziennikarzy. Znaczący był także udział przedstawicieli firm i instytucji zagranicznych sektora energetycznego, co czyni sopockie Forum Energetyczne bardzo unikalnym pod tym względem i jednocześnie jednym z najważniejszych spotkań tego typu w Europie Środkowej.


Konferencję otworzył Jerzy Buzek, były przewodniczący, a obecnie poseł Parlamentu Europejskiego. – Warto sobie uświadomić, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej wzięła górę nad jej polityką energetyczną i zastanawiające jak do tego doszło? Na ile jest to według nas działalność właściwa? Pytał Jerzy Buzek we wprowadzeniu do debat, paneli i licznych warsztatów Forum. Przedstawił kolejne etapy polityki energetycznej i klimatycznej UE z 2007 r., przez wprowadzenie pakietu 3x20, po debaty na temat ścieżki dochodzenia do gospodarki bezemisyjnej w 2050 r.
Jerzy Buzek przedstawił bieżącą sytuację UE w szerszym kontekście twierdząc, że rozwija się ona od kryzysu do kryzysu. - Widzimy to zwłaszcza teraz, bo przecież kilka lat temu nie było mowy o unii bankowej, fiskalnej, wspólnym przeglądaniu budżetu czy wspólnym nadzorze finansowym. To właśnie kryzys zmusza kraje Wspólnoty do wzmożonego działania.


alt


Unia, jak stwierdził Buzek, ma obecnie dwie prędkości i trzeba się do tego przyznać. Tyle tylko, że nie ma już podziału na stare i nowe kraje UE, tylko na te, które sobie dobrze i źle radzą w czasie kryzysu. - Liczę, że ten tak znamienny podział zaniknie gdzieś za dwa trzy lata, kiedy kryzys minie, mówił Buzek. Jego zdaniem istnieje również drugi podział i będzie się on powiększać między tymi, którzy należą do wspólnoty euro, i są poza nią.


Dlatego Polska według Jerzego Buzka powinna się starać o to, by przystąpić do strefy euro jak najszybciej, kiedy tylko sytuacja w niej ulegnie poprawie. Będąc członkiem eurostrefy, nasz kraj mógłby mieć wpływ na kierunki rozwoju UE.


alt


Przy ogromnym zainteresowaniu uczestników Forum, mówca nawiązał także do branży energetycznej, bez której w obecnych czasach nic nie da się zrobić. - Wszystko dzisiaj zależy od energii. A jeśli tak, to mamy trzy cele jeśli chodzi o energetykę. Pierwszym z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw, drugim – realizacja zamierzeń ekologicznych, czyli troska o zdrowe środowisko. Trzecim celem są stabilne ceny, wyjaśnił Buzek. Zaznaczył, że czasem cele te są sprzeczne, np. gdy za bezpieczeństwo dostaw trzeba drożej zapłacić. Postawił również pytanie, na ile można poświęcić inne priorytety, by realizować cele pakietu klimatycznego?


Forsowane przez komisje europejskie rozwiązania mają zapewnić obniżenie emisji CO2 przez kraje wspólnoty o 80 proc. Unia chce zrealizować ten zamiar, promując efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii, oszczędności i nowoczesne inwestycje. Problem tylko, że wymaga to ponoszenia dodatkowych nakładów. To z kolei ma wpływ na ceny energii w Europie. Jednym z często podnoszonych postulatów w dobie kryzysu jest zapewnienie umiarkowanych cen dla firm przemysłowych, by mogły stabilnie działać w okresie spowolnienia gospodarczego, a tym samym napędzać gospodarkę.


Buzek odnosząc się do Polski stwierdził, że w kryzysie powinniśmy wykazać się większą aktywnością. Musimy zmieniać polską energetykę, prywatyzując ją i restrukturyzując, z uwzględnieniem dobrych rokowań co do gazu łupkowego, bo od tego zależy przyszłość naszej gospodarki.


alt


O dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego jako warunku bezpieczeństwa energetycznego mówił prof. Piotr Gliński z Polskiej Akademii Nauk. Wspomniał, że 100 proc. gazu importowanego do Polski pochodzi z Rosji. Układ gazociągów nadal pozostaje równoleżnikowy ze Wschodu na Zachód. Taka monopolistyczna pozycja Rosji, powoduje, że Polska płaci najwyższą cenę za gaz w UE. W tej sytuacji dywersyfikacja dostaw gazu, w tym zwiększenie jego wydobycia, automatycznie obniży jego cenę.


W opinii Glińskiego o cenie gazu ciągle decyduje polityka. Polski rząd zawarł w 2010 roku kolejny aneks, który jest dla naszego kraju skrajnie niekorzystny. Większość krajów unii negocjuje na poziomie koncernów energetycznych, w Polsce umowa biznesowa poprzedzana jest porozumieniem politycznym, co koniecznie musi ulec zmianie. – Być może ostatnie porozumienie podpisane przez PGNiG, o obniżce ceny gazu, jest pozytywnym tego sygnałem, powiedział profesor Gliński.


Za błędy naszej polityki uznał formułowanie ceny w umowie jamalskiej przez monopolistę oraz  to, że Polska nie zarabia na przesyle gazu do Europy Zachodniej. Opóźnienie budowy gazoportu w Świnoujściu i rezygnacja z budowy gazociągu Baltic Pipe, to kolejne błędy w sferze polityki dywersyfikacyjnej.


Profesor Gliński dostrzega jednak szansę poprawy, czym jest objęcie specjalnym nadzorem budowy gazoportu w Świnoujściu, powołanie ministerstwa ds. energetyki, skupiającego wszystkie kompetencje dotyczące problematyki energetycznej, a także budowa Baltic Pipe.
Wykorzystanie tych szans spowoduje, że w 2022 roku możliwa będzie całkowita zmiana kierunków importu gazu. Potrzebne jest do tego jednak ponadpartyjne porozumienie polityczne. W opinii profesora Piotra Glińskiego ten scenariusz może zostać zdezaktualizowany w wypadku nagłej zmiany technologicznej, lub diametralnej przemiany europejskiego rynku energii. Póki co może się spełnić teza, że w Polsce w latach 2016–2017 może zabraknąć energii elektrycznej. Czy ryzyko to ostatecznie się zrealizuje, zależy od tempa wzrostu popytu na prąd oraz od tego, czy nowe bloki energetyczne obecnie budowane w Polsce, będą terminowo oddawane do użytku.


altDyskusje na VII Forum Energetycznym odbywały się wokół  kilku zasadniczych tematów, jak np.: finansowanie wielkich projektów energetycznych, przyszłość węgla w Polsce, energetyka jądrowa konkurencja czy współpraca, zielona energia a efektywność gospodarcza, gaz naturalny, ciekły i łupkowy z jakiego będzie żyła Europa?


Do tych tematów będziemy powracać na naszych łamach. Zdaniem uczestników Forum, Polska powinna walczyć o bezpieczeństwo i zróżnicowanie dostaw, ekologię oraz stabilne ceny.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież