Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Strefy płatnego parkowania zmorą gdańszczan

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 30 listopada 2012 13:27

Przyjęcie uchwały w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie Miasta Gdańska, ustalenie stawek za parkowanie pojazdów samochodowych w tej strefie oraz ustalenie sposobu pobierania opłat, to najistotniejsza dla mieszkańców uchwała XXXII sesji Rady Miasta Gdańska, jaka odbyła się 29 listopada.Na Siedlcach strefa obejmie ulice: Bema (do Powstańców Warszawskich),  Kartuska (do Ciasnej), Nowe Ogrody, Pohulanka (do Armii Krajowej), Powstańców Warszawskich (do Bema), Rogaczewskiego (od Pohulanki), Strzelecka (do Kurkowej),  Zakopiańska (do Wyczółkowskiego).

W dzielnicy Aniołki na obszarze ulic: Aleja Zwycięstwa, Dębinki, Dębowa, Orzeszkowej, Smoluchowskiego (do Jarowej).

Na Przymorzu: Kołobrzeska, Szczecińska, Śląska z włączeniem tych ulic oraz terenem należącym do Polskich Linii Kolejowych pomiędzy ulicami Śląską a Kołobrzeską.

We Wrzeszczu: Biała, Danusi, Waryńskiego, Wyspiańskiego.


altUchwała zakłada m.in. wydłużenie godzin płatnego parkowania, podwyżkę miesięcznego abonamentu do 500 zł (obecnie 160-320 zł), a także wprowadzenie abonamentów w wysokości 30 zł miesięcznie dla mieszkańców ulic tych trzech dzielnic, przy których staną parkometry.


W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in. "Strefę płatnego parkowania wprowadza się na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu, a także w celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów samochodowych lub realizacji lokalnej polityki transportowej, w szczególności w celu ograniczenia dostępności tego obszaru dla pojazdów samochodowych lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej."


Przed uchwaleniem tej uchwały na nic zdały się wcześniejsze i zgłaszane podczas sesji protesty.


Do ostatniej chwili protestowali też mieszkańcy Siedlec. Jeszcze na dzień przed sesją w Biurze Rady Miasta Gdańska petycję przeciwko ustanowieniu strefy złożyła Rada Osiedla Siedlce.  Podpisało się pod nią 780 osób zamieszkałych na terenie planowanej strefy. Większość zainteresowanych wyraziła sprzeciw wobec tej uchwały, przekonywał radnych Jędrzej Włodarczyk z Rady Osiedla Siedlce. Ale ten głos niestety nie został uwzględniony.


altOd października 2013 roku chcąc zaparkować pod swoim domem mieszkańcy będą musieli płacić abonamenty, a co radni opozycji uznali jako wielki skandal. Zgłaszali swoje krytyczne uwagi pod adresem wiceprezydenta Macieja Lisickiego, odpowiedzialnego za sprawy komunalne w mieście, który przeforsował tą uchwałę. Odpierał ataki twierdząc: - Oliwa i Siedlce najbardziej protestowały, ale w każdej z tych dzielnic były inne przesłanki za wprowadzeniem tam stref płatnego parkowania. Jeśli ktoś ma trochę rozumu w głowie, to dokładnie to widzi. W Oliwie chcieliśmy uchronić tę historyczną dzielnicę przed zalewem samochodów. Tam strefa miała powstać jedynie pod budynkiem V LO, przy przychodni i przy poczcie. To się spotkało z dużym sprzeciwem, więc uznałem, że dla tych 20 miejsc nie będę burzyć całej uchwały. Dla mnie ważniejsze jest wprowadzenie stref wokół instytucji publicznych w Śródmieściu i w konsekwencji dla części Siedlec, wokół budynku urzędu miejskiego, policji, sądów i szpitali, jak również dla Wrzeszcza w dni rynkowe i na Przymorzu, w okolicy ulicy Arkońskiej, gdzie okoliczni pracownicy mogliby korzystać z placu pobliskiej kolei. Ale skoro mieszkańcy Oliwy nie chcieli wprowadzić strefy, to trudno. I nie jest to skok na kasę, jak twierdzą niektórzy radni, bo gdybyśmy chcieli skoczyć, to byśmy abonamentów 30 zł nie wprowadzali, tylko 200 zł za wjazd na swoje. Na litość boską o czym my tutaj mówimy, roczne wpływy ze stref to około 3 miliony złotych, a budżet miasta liczy miliardy - twierdził Lisicki, podenerwowany wcześniejszymi pretensjami radnej SLD Jolanty Banach, której pomysł poszerzenia płatnych stref w mieście bardzo się nie podoba.


alt- Proszę na mnie nie krzyczeć - zwróciła się do Lisickiego Jolanta Banach (na zdjęciu wraz z Piotrem Gierszewskim, radnym PiS), ale lewa strona sali zajmowana przez radnych PO w ogóle jej w tym momencie nie słuchała, gdyż poruszona była niespodziewanym wybuchem prawdopodobnie laptopa należącego do radnej Beaty Wierzby.


- Oliwa ma wpływowych radnych w PO, dlatego została wycofana z systemu parkowania - przekonywał Grzegorz Strzelczyk, przewodniczący radnych PiS.
- Na mieszkańców właściwie nakłada się nowy podatek, bo za parkowanie pod swoim domem będą musieli płacić 30 złotych miesięcznie. Ponadto sposób ustalania tych stref, to jest skandal. Tu nie powinny decydować takie porozumienia, do jakich doszło w Oliwie, ale tylko przesłanki merytoryczne - powiedziała Jolanta Banach.


Szymon Moś odparł:.- Mówiłem o tym, że strefa w Oliwie nie jest potrzebna, jeszcze zanim temat stref parkowania stał się modny.
- Uważam, że władza powinna ponieść takie same obciążenia, jakie proponuje mieszkańcom. Jeżeli na przykład we Wrzeszczu pracujący na targowisku, muszą płacić abonament za to, że zostawią tam auto, to niech zapłacą również radni za parkowanie pod ratuszem i urzędnicy za parkowanie pod magistratem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pracodawca, czyli pan prezydent wykupił swoim pracownikom te abonamenty - zaproponował radny PiS Wiesław Kamiński.


- Mieszkańcy są sankcjonowani, a nie powinni, nawet tymi 30 zł. Chce się ich po prostu stamtąd wykurzyć - stwierdził radny PiS Kazimierz Koralewski.


Radni długo debatowali na ten temat, ale i tak ostatecznie uchwałę (druk nr 704 wraz z autopoprawką) o poszerzeniu strefy parkowania większością głosów przegłosowali.


Podczas tej sesji kilkakrotnie dochodziło do awarii technicznych. Kilka razy przewodniczący Bogdan Oleszek zarządzał tzw. przerwy techniczne z powodu awarii aparatury obliczeniowej głosów radnych podczas elektronicznego głosowania nad każdą z uchwał. 


Jak już informowaliśmy, z listopadowej sesji na grudniową przesunięto kontrowersyjną uchwałę dotyczącą nowych stawek za odbiór odpadów komunalnych. Przegłosowano natomiast te dotyczące podziału miasta na sześć sektorów, o odbiorze śmieci z nieruchomości niezamieszkałych oraz regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta.


Dzielnicowy podział na sześć sektorów jest następujący.
Sektor I: Wyspa Sobieszewska, Krakowiec-Górki Zachodnie, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św.Wojciech-Lipce, Chełm, Wzgórze Mickiewicza.
Sektor II: Stogi, Przeróbka, Nowy Port, Letnica, Młyniska, Śródmieście.
Sektor III: Brzeźno, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Aniołki, Strzyża.
Sektor IV: Przymorze Wielkie, Przymorze Małe, Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje.
Sektor V: Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, Osowa, Matarnia, Kokoszki, Jasień.
Sektor VI: VII Dwór, Brętowo, Piecki-Migowo, Suchanino,  Siedlce, Ujeścisko-Łostowice.
Niezwykle gorąca sesja czeka nas 17 grudnia, podczas której radni będą głosować pozostałe uchwały, budżetową, tzw „śmieciową”, tj. wybór jednej propozycji z czterech proponowanych (woda, osoby, metraż, ryczałt) oraz nowe stawki za wodę i ścieki na 2013 rok, które brutto z 8 proc. podatkiem VAT, wyniosą łącznie 10,59 zł/m3., czyli o 0,27 zł/m3 więcej niż obecnie.
Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież