Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 czerwca 2024 09:20

Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Dariusza Chmielewskiego. W liście upomniał się o dwa obiekty - teren Stadionu Gedanii i o Morski Dom Kultury w Nowym Porcie.


- Poprzedni Konserwator Zabytków był przez nas monitorowany o dbałości i o przyszłość legendarnego dla miasta stadionu Gedanii - powiedział Kacper Płażyński pomorski poseł RP. - Nastał nowy urzędnik i trzeba zwrócić uwagę na to co dla naszych mieszkańców jest ważne a tak niedoceniane przez miejskie władze. Chodzi o tereny Gedanii Gdańsk i Miejskiego Domu Kultury w Nowym Porcie. Oba obiekty są pod kuratelą konserwatora gdyż wpisane są w Rejestr Zabytków. Wspólnie odkrywajmy najpiękniejsze karty historii naszego miasta!


Spuścizna Polaków polskiego Gdańska to historia przedwojennego Klubu Sportowego Gedania. Klubu, który w Wolnym Mieście Gdańsku stanowił centrum działalności nie tylko sportowej, ale również patriotycznej, Polaków mieszkających w Gdańsku.
Już kilka lat temu o skuteczne wywłaszczenie historycznego terenu Gedanii apeluje Kacper Płażyński uważa, że plac u zbiegu ulic Kościuszki i Legionów, znajdujący się w wieczystym użytkowaniu dewelopera, jest zaniedbany i powinien trafić w ręce Skarbu Państwa.

alt


Wcześniej Robyg, a teraz spółka Nowa Gedania, której właścicielami są gdańscy deweloperzy, nie realizują obowiązków wynikających z umowy użytkowania wieczystego i z planów zagospodarowania przestrzennego. Tymczasem ten teren powinien służyć nam wszystkim. Kilka tygodni temu miały się tu odbywać badania gruntów, które mogą służyć przygotowaniom pod inwestycję. Na tym terenie może się dziać tylko to, na co zgodzi się konserwator zabytków.


Do sprawy odniósł się wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.
- Poinformowaliśmy o zbudowanych boiskach w pobliżu szkoły nr 49, budujemy też basen. Mam nadzieję, że na tereny Gedanii wróci sport. Ale do tego konieczne jest porozumienie z właścicielami terenu i ich zgoda – skomentował Grzelak.


Kacper Płażyński napisał w tej sprawie pismo do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z pytaniem o postępowania i zamierzenia inwestycyjne na tym terenie. Do wojewody pomorskiej skierował zaś zapytanie dotyczące sprawy ewentualnych zmian w umowie użytkowania wieczystego, która dziś zakłada cele sportowe.


Drugim obiektem, o który upomniał się poseł jest Morski Dom Kultury w Nowym Porcie
Modernistyczny budynek, który przykuwa uwagę przy wjeździe do Nowego Portu to socrealistyczny budynek, którego otwarcie odbyło się w 37. rocznicę Rewolucji Październikowej to Morski Dom Kultury


Budynek Morskiego Domu Kultury był elementem wielkiego planu urbanistycznego wraz z monumentalnym otoczeniem miał stanowić architektoniczną oprawę nowego wjazdu do Nowego Portu. Tutaj miało koncentrować się życie dzielnicy. Planowano również budowę wielkiego placu przy nowej ulicy Wilków Morskich. Plan utworzenia w Nowym Porcie nowego centrum miasta zakładał również stworzenie nowego wizerunku dzielnicy. Powołano nawet społeczny Komitet Budowy Domu Kultury w Nowym Porcie. Warto przy tym pamiętać, że propaganda stworzenia w Nowym Porcie nowej socjalistycznej dzielnicy głoszona była dosłownie kilka lat po tragicznym w skutkach strajku dokerów.

alt


Właścicielem budynku został gdański port i to jego pracownicy oraz ich rodziny stali się podstawowymi odbiorcami działalności MDK. Jego wnętrze gwarantowało kulturalne spędzenie czasu m.in. w sali teatralnej, kinie, kawiarni i czytelni. Żadna z tych funkcji nie jest już zachowana.
– Jako szkolna młodzież mieliśmy w Morskim Domu Kultury zajęcia dodatkowe ze względu na to, że nie mieściliśmy się w naszej szkole. Chodziłam tam na rytmikę, teatr i chór. Dyrygentem chóru był pan Turewicz, dzięki któremu w ogólnopolskich przeglądach chóralnych zajmowaliśmy zawsze pierwsze miejsca! – wspominała Zdzisława Małolepsza, mieszkanka Nowego Portu.


MDK w rzeczywistości przez wiele lat pełnił rolę kulturalnego centrum Nowego Portu. Działały w nim sekcje amatorskie, organizowano kursy nauki języków obcych, odczyty i prelekcje, liczne imprezy muzyczne i taneczne. Funkcjonowała pracownia fotograficzna, modelarsko-szkutnicza, dziecięcy zespół taneczny i zespoły muzyczno-wokalne. W MDK założono Gdańskie Studium Piosenki, kształcące młodych piosenkarzy, wśród których znalazły się Irena Jarocka i Grażyna Łobaszewska. Tutaj również we wczesnych latach 90. swoje próby miały zespoły rockowe Illusion i Golden Life. Treningi obywała w MDK mistrzyni Europy i świata w kick-boxingu Iwona Guzowska.


W latach 90. ówczesny właściciel, Zarząd Portu Gdańskiego, sprzedał dom kultury, co oznaczało koniec jego istnienia w pierwotnej roli. Nie wszyscy mieszkańcy chcą się z tym pogodzić. Już w 1992 roku założyli Towarzystwo Morskiego Domu Kultury w Nowym Porcie i starają się o przywrócenie budynkowi roli kulturalnej.


Obecnie w dawnym domu kultury znajduje się m.in. prywatna Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa oraz siłownia Portowiec, która działa tutaj nieprzerwanie od 1976 roku. Jest to najpewniej jedna z najdłużej działających siłowni w Gdańsku, prowadzona przez trenera Grzegorza Zielińskiego, mistrza świata w kulturystyce w kategorii wiekowej 60–65 lat.
- Nowi właściciele budynku to biznesmeni z Łodzi, jeszcze niedawno otrzymałem informacje, że aktualnie są w areszcie i trudno prowadzić jakiekolwiek rozmowy na temat przyszłości tego ważnego dla dzielnicy budynku - powiedział poseł Płażyński. - Uczulamy nowego konserwatora zbytków aby mieć na uwadze ten problem bowiem pogłębia się degradacja tego budynku.

M.P.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież