Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Radny Kamiński emigruje z Gdańska (?)

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 grudnia 2012 10:28

Uchwałę o rozwiązaniu umowy stosunku o pracę z Wiesławem Kamińskim podjęto na ostatniej sesji Rady Miasta Gdańska.


§ 1. Wyraża się zgodę na rozwiązanie stosunku pracy z radnym Wiesławem Kamińskim zatrudnionym w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. § 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. 
Takiej treści uchwałę, przy 21 głosach za, 8 przeciw i 1 wstrzymującym, podjęli gdańscy radni podczas sesji Rady Miasta Gdańska 29 listopada 2012 r. Uchwałę podpisał Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek.


W uzasadnieniu czytamy: Zgodnie z art.25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu. Pismem z dnia 26 września 2012 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwróciła się z prośbą o wyrażenie zgody na dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę Panu Wiesławowi Kamińskiemu zatrudnionemu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na stanowisku Zastępcy Dyrektora w Departamencie Kontroli Wewnętrznej. Pismem z dnia 27 listopada 2012 roku pracodawca doprecyzował wniosek podtrzymując prośbę o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym Wiesławem Kamińskim. Jako przesłankę rozwiązania umowy o pracę wskazano brak oczekiwanych rezultatów pracy na zajmowanym przez radnego Wiesława Kamińskiego stanowisku kierowniczym. Po przeanalizowaniu niniejszej sprawy Rada Miasta Gdańska nie stwierdziła, aby podstawą rozwiązania stosunku pracy z radnym Wiesławem Kamińskim były zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu. Mając na uwadze, że nie zachodzą przesłanki negatywne uzasadniające odmowę udzielenia zgody, Rada Miasta Gdańska niniejszą uchwałą wyraża zgodę na rozwiązanie stosunku pracy z radnym.
Wnioskodawca: Komisja Samorządu i Ładu Publicznego. Za Komisję – Przewodniczący Marcin Skwierawski.


altSprawa radnego Wiesława Kamińskiego z PiS (na zdjęciu z lewej) wzbudza sporo emocji. Grzegorz Strzelczyk, szef Klubu Radnych PiS (na zdjęciu z prawej) jeszcze przed obradami rozesłał maila do dziennikarzy z następującą informacją: "Podczas tej sesji będzie głosowana uchwała Rady Miasta Gdańska wyrażająca zgodę na rozwiązanie stosunku pracy radnego Wiesława Kamińskiego z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z wnioskiem o wyrażenie zgody wystąpił pełniący obowiązki prezesa ARiMR Zbigniew Banaszkiewicz, działacz Platformy Obywatelskiej w Radomiu, figurujący na „liście wstydu” opublikowanej w Pulsie Biznesu. W naszej opinii wniosek, jak i jego uzasadnienie, ma charakter dintojry politycznej.".
W oświadczeniu klubowym PiS, Strzelczyk z mównicy powiedział do radnych, że kwestią dość bulwersującą jest wniosek o rozwiązanie stosunku pracy z Wiesławem Kamińskim, który jest w agencji wicedyrektorem jednego z departamentów. Argumentacja tego wniosku ma charakter pomówień.


altGłos zabrał sam zainteresowany, twierdząc że wniosek o wyrzucenie go z pracy, to zemsta polityczna. - Ponieważ zostałem pomówiony, nie mogę zostawić tego bez komentarza - powiedział Kamiński. - To co się tutaj dzieje na tej sali, to w pigułce pokazuje w jakiej kondycji znajduje się Platforma Obywatelska, partia rządząca, odpowiedzialna za niszczenie ludzi inaczej myślących. Gdy po raz pierwszy byłem zwalniany z pracy z powodu zemsty politycznej, usiłowano przynajmniej zachować merytoryczne pozory. To były kłamstwa, które zakończyły się wypłaceniem mi odszkodowania z PZU. Teraz brakuje nawet argumentów. Funkcjonariusze PO gotowi są na każdą niegodziwość, aby zdobyć stanowisko i znaleźć się na liście wyborczej. Obecny prezes agencji Zbigniew Banaszkiewicz, szef PO w Radomiu, wysłał do rady wniosek, w którym mnie oczernia. Nie zna mojego dorobku zawodowego. Ledwo co został powołany na to stanowisko i pełniąc je w zastępstwie, zaczął od zwolnienia mojej osoby. Z firmy, w której pracuje około 11 tys. osób. On nie jest moim bezpośrednim przełożonym. Podobno napisał do rady, że przyczyną mojego zwolnienia jest brak oczekiwanych rezultatów pracy, że nie wykazuję inicjatywy i nie proponuję nowych rozwiązań. Tej tezie przeczą pozytywne opinie od bezpośredniego przełożonego. Jeśli już, to on powinien być głównym wnioskodawcą. A ja w ocenie pracy na 119 możliwych otrzymałem 109 punktów, co jest wysokim wskaźnikiem. Moi bezpośredni przełożeni twierdzą, że potrafię zrealizować wyznaczone cele i kreuję nowe rozwiązania.  Do tej pory byłem wysoko oceniany i nikt nie miał do mnie zastrzeżeń. Ostatnią premię w wysokości brutto 3800 zł, którą mi pozazdrościcie, a zatwierdzoną przez Banaszkiewicza, otrzymałem pod koniec października. Teraz wnioskuje on moje zwolnienie. Działanie prezesa Banaszkiewicza nie ma żadnego związku z moją pracą. Ma charakter zemsty politycznej. Zgodnie z par. 11 Kodeksu Pracy to dyskryminacja, a jest to niedopuszczalne!
Kończąc swoje przemówienie z mównicy, Kamiński z rozmysłem zapytał: - Panie i panowie z PO, czy ja mam prawo do pracy w Polsce? Czy mam wyemigrować z kraju?


Wnioskodawca uchwały Marcin Skwierawski (PO) powiedział, że radni z Komisji Samorządu i Ładu Publicznego, trzy razy nad tym debatowali i podeszli rozważnie do tej sprawy.
Koralewski i Strzelczyk, obaj (PiS) wyrazili swoje zdziwienie, że pismo z agencji dotarło do rady 27 listopada, a już 29 listopada gotowa uchwała jest na sesji. Tempo iście ekspresowe.


Radna Jolanta Banach (SLD) poprosiła, aby z pomocą prawników Rady Miasta dokładnie zbadano tę sprawę, bo jest konspekt polityczny.   
Radny Paweł Czerniewski (PO): - Zwolnienie Kamińskiego nie jest związane z działalnością polityczną, będę głosował za tą uchwałą, bo pracodawca ma prawo dobierać sobie pracowników.
Strzelczyk: - Komisja radnych nie miała szansy zapoznać się z tymi dokumentami, które dopiero co przyszły z agencji i wnoszę o odesłanie do ponownego rozpatrzenia.
Kamiński: - Ja zostałem zatrudniony z konkursu, a szef platformy z Radomia został mianowany i zaczął pracę od mojego zwolnienia. A wiem, że został już rozstrzygnięty konkurs na prezesa agencji i czeka tylko na podpis premiera.


altBogdan Oleszek: - Tu już mieliśmy kilka takich przypadków zwolnień, łącznie z moją osobą.
Mecenas Andrzej Bodakowski: - Obowiązkiem rady jest odmowa udzielenia zgody na zwolnienie, kiedy udowodni się, że wykonuje on mandat radnego i to jest przyczynkiem do jego zwolnienia. Ale na wniosku agencji o zwolnienie nie ma czegoś takiego. Czy był dobrym czy złym pracownikiem, tego nie rozstrzygnie Rada Miasta Gdańska.
Jolanta Banach: - Ale są przesłanki, że tutaj decyduje sprawa polityczna.
Mecenas Bodakowski: - Jak rozszyfrować, że wniosek jest zemstą polityczną jak twierdzi Kamiński. Nie znam mechanizmu, aby sprawdzić pracodawcę, że kierował się politycznie.
Radny Czerniewski: - To zadanie dla sądu pracy, a nie dla radnych, aby oceniać zasadność zwolnienia Kamińskiego.
Radny Strzelczyk: - To najpierw nagradza się premią Kamińskiego, a po chwili zwalnia. Ten wniosek jest polityczny.
Radny Szymon Moś z PO: - Tutaj tego sporu nie rozstrzygniemy.  Sąd pracy jest do tego rozstrzygnięcia. Wnioskuję o zamknięcie listy mówców.
Głosowanie: 17 za, 8 przeciw, 5 się wstrzymało.
Radny Piotr Gierszewski (PiS): - Faktycznie w tej sprawie milczenie jest najlepszym komentarzem. Etycznie i moralnie ta cała sprawa jest naganna.
Radna Banach ponawia swój wniosek o odesłanie sprawy do komisji.
Głosowanie: 10 za, 20 przeciw, 2 się wstrzymało.
Skwierawski, szef komisji: - Zajmujemy się tą sprawą od miesiąca. Była poruszana na kilku posiedzeniach. Komisja nie dostrzegła, by przyczyną zwolnienia były zdarzenia związane z wykonywaniem pracy radnego. A tylko wtedy możemy opiniować taki wniosek negatywnie.
Wiesław Kamiński wnosi, by Rada Miasta na swoje posiedzenie zaprosiła byłego prezesa agencji Tomasza Kołodzieja, Kazimierza Plocke, wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz byłego wicepremiera Waldemara Pawlaka, celem wyrażenia opinii na temat jego pracy.
Około południa zarządzono przerwę techniczną z powodu awarii urządzenia liczącego głosy.


altKamiński wykorzystuje czas przerwy i udziela wyjaśnień dziennikarzom. - Jestem przez PO szykanowany. Przez ostatnie trzy lata próbowano mnie, nawet na poziomie ministra, zwolnić z tej agencji. Dzisiaj radnym PO śpieszy się, by zaopiniować pozytywnie ten wniosek, bo właśnie rozstrzyga się konkurs na nowego prezesa agencji i za chwilę Banaszkiewicz z nadania partyjnego przestanie nim być, w związku z tym nie zdąży wręczyć mi wypowiedzenia. Uchwała w tej sprawie weszła do porządku dopiero dziś rano, a wczoraj opiniowała ją komisja.
Po przerwie mecenas Bodakowski uznaje, że wniosek Kamińskiego o powołanie świadków nie ma zasadności, bo nie jest zgodny z porządkiem obrad sesji.


Radni zagłosowali za uchwałą: 21 za, 8 przeciw i 1 się wstrzymał.
Radny Kamiński: - To jest głosowanie hańby! Mieliście szansę wyjść z tej sali jako ludzie honoru. Dziękuję tym, którzy byli przeciwko.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież