Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zarządzanie Metropoliami XXI wieku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 listopada 2012 12:53

Zarządzanie Metropoliami XXI wieku to temat kongresu odbywającego się w poniedziałek i wtorek w Gdańsku z udziałem 140 ekspertów i 900 uczestników. To również wydarzenie bez precedensu, bo prawie 60 godzin debat podczas 34 paneli dyskusyjnych. W ramach projektu Miasto Plus, w dniach 26-27 listopada, poważnie się dyskutuje o przyszłości Gdańska i o rozwoju metropolii.Podczas kongresu wspólnie z decydentami miast metropolii polskich i innych ważnych ośrodków aglomeracyjnych jest możliwość zastanowienia się na temat nowoczesnego funkcjonowania miasta, modeli zarządzania miastem i innowacyjności. Kongres jest okazją do dialogu przedstawicieli różnych grup społecznych, środowisk naukowych, biznesowych, doradczych, grup eksperckich i środowisk twórczych.


alt


Innowacyjnym rozwiązaniem w tego typu publicznych debatach, które Miasto Gdańsk pragnie zastosować, to aktywizacja różnych środowisk - zwłaszcza naukowego i umożliwienie zabrania głosu poprzez tzw. plakaty naukowe w sesji posterowej - wspólnej dla wszystkich uczestników konferencji.


Kongres podzielony został na 34 odrębne panele dyskusyjne, które wchodzą w skład pięciu obszarów społeczno-gospodarczych: zarządzanie miastem, jakość życia, innowacyjna gospodarka, poszerzanie pola kultury, przestrzeń komunalna miasta.


W jaki sposób oddziałują one na możliwości i na szanse rozwoju metropolii w Polsce, próbowano określić te tendencje przemian na początku kongresu w ogólnej części panelowej.


alt


Edwin Bendyk, z tygodnika „Polityka”, dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas stwierdził, że patrząc w przyszłość należy wymyślić nowy model zarządzania i to na każdym szczeblu. - W USA już mówią o tym, że postęp techniczny hamuje rozwój. U nas w Polsce wszystkie miasta chcą robić to samo, biotechnologia, turystyka, ekonomia itp. Trzeba zobaczyć, na ile regiony są autonomiczne. Duży kapitał, aby ściągnąć, trzeba przygotować na to odpowiednie warunki, bo mamy po sąsiedzku dużą konkurencję innych europejskich metropolii, w aspekcie morskim jak Helsinki, Kopenhaga czy Sztokholm. A nasze Morze Bałtyckie, autostrady, porty, lotniska, to trzeba grać na tych wszystkich instrumentach po równo, aby harmonijnie się rozwijać.


altProf. Tomasz Szlendak, dyrektor Instytutu Socjologii UMK w Toruniu zapytał: - Czym będzie Pomorze  za 20-30 lat? - Czy nadal będzie jednym z czterech polskich województw, które będą się rozwijać? Wszystko wskazuje na to, że tak. Pomorze gdańskie powoli wchłania Toruń i Elbląg. Mieszkańcy tych miast po wybudowaniu autostrady A-1, na weekendy przyjeżdżają tutaj nad morze na odpoczynek i po zakupy. Z przeprowadzonych badań socjologicznych wynika, że Pomorze, w tym głównie Gdynia i Gdańsk, mają największą w Polsce dzietność 1,55, przy średniej krajowej poniżej jedności. Co wy tutaj robicie, że jest aż tak duża dzietność, zapytał retorycznie profesor Szlendak? Większość słuchaczy głośno się roześmiała, a jedna z siedzących z boku osób odpowiedziała, miłujemy florę i faunę, i nie przeganiamy... bocianów. 


W ocenie socjologa Szlendaka, na rozwój Trójmiasta ma wpływ duża 80 procentowa dostępność do Internetu, telefonów komórkowych, komputerów, przy średniej 50 proc. w skali kraju. W jego ocenie Trójmiasto jest hybrydalne, najbardziej zliberalizowane, to taki miks stabilności i nowoczesności. - Tutaj mieszkańcy bardziej przywiązują się do rozwoju niż w innych regionach kraju. Macie w sobie dumę z waszej małej, sorry dużej ojczyzny.
Gdańszczan, jak stwierdził Szlendak, cechuje przyjaźń, wolność, praca i wykształcenie. - Cechujecie się również dużą otwartością na ryzyko. Potwierdzeniem tego jest to, że 66 proc. mieszkańców Trójmiasta to mężczyźni, którzy chcą budowy elektrowni jądrowej. To jest skłonność do podejmowania ryzyka, a więc postępu. Ludzie tutaj mieszkający zadowoleni są z życia i w 72 proc. ze swojej pracy. Z niej czerpiecie zadowolenie. Tutaj po prostu ludziom chce się żyć.


altDr. hab. Dariusz Filar, prof. Uniwersytetu Gdańskiego zaczął od pytania: - Dlaczego metropolie są tak ważne? Bo to warunkuje dalszy rozwój. Świat jest już zadłużony ponad miarę. Wyczerpały się dotychczasowe metody rozwoju. Innowacyjna technologia też przeżywa przyhamowanie. Europa Zachodnia ma poważne problemy i nie ma co jej kopiować. Jeżdżąc dużo po świecie dostrzegam, że wielkie ośrodki miejskie tętnią życiem. Są to pulsujące centra, które mają coś wyjątkowego. I to jest przyszłość. My jako Pomorze we współczesnym świecie musimy się odróżniać od innych.  Zastanówmy się, co mamy do zaproponowania światu? Trzeba znaleźć coś wyjątkowego. Tego przykładem jest Singapur, gdzie lotnisko wtopiło się w miasto.  Gdzie tuż po opuszczeniu samolotu można kupić towary z całej Azji. Na to postawił Singapur i teraz stanowi znaczące miejsce na mapie ogromnej Azji. Podobnie wcześniej uczyniło z kinematografią Los Angeles, a z dyktatem mody Paryż.


Dariusz Filar zadał kolejne pytania: - Co zatem metropolia gdańska ma szczególnego? Co możemy zaproponować zewnętrznemu światu? Musimy przede wszystkim nadrobić infrastrukturę po prawie pół wieku zastoju. Potrzebny jest rozwój autostrad, lotnisk. Nasza przyszłość, to kraje nordyckie, to z nimi powinniśmy poprzez Bałtyk się rozwijać. Trzeba zintensyfikować edukację na morze.


altDo wyrażenia swoich poglądów zaproszono również licznych słuchaczy. Julian Skelnik z Zarządu Portu Gdańsk zwrócił uwagę na potrzebę przywrócenia rangi gospodarce morskiej. Na potrzebę przystosowania Wisły do żeglugi i transportowania nią z góry do Bałtyku ciężkich ładunków kontenerowych. Jest taka możliwość.


altMarek Grzybowski z Marynarki Wojennej zaapelował o inwestowanie w kapitał ludzki. Zwłaszcza w ludzi kształcących się na uczelniach o profilu morskim, bo jest to bardzo rentowna gałąź gospodarki, rocznie przynosząca Polsce wpływy rzędu 1,5-2,0 mld euro.


Elżbieta Śliwowska z firmy Polcargo apelowała o powrót do morza Bałtyckiego. Nasze położenie geograficzne jest ogromnym walorem i wyzwaniem. Wykorzystujmy to, ale mówiąc o rozwoju mówmy też o kosztach.


Poseł Katarzyna Hall naszą otwartość na świat przypisała naszemu położeniu właśnie nad morzem. Ogromną rolę w społecznej świadomości odgrywają też trójmiejskie uczelnie. To one powinny mieć najlepszą kadrę dydaktyczną, bo to też warunkuje nasz rozwój.


Witold Kuszewski z Instytutu Morskiego zwrócił uwagę na potrzebę silniejszego oddziaływania na obwód kaliningradzki. Należy też lepiej wykorzystać możliwości jakie daje nam Zalew Wiślany. On jest też naszą przyszłością.


Inni mówcy  wskazywali na potrzebę umocnienia dwóch stoczni, tej w Gdańsku, jak i w Gdyni. Zgłoszono też propozycję połączenia portów, tych dwóch miast, aby stać się konkurencją dla Hamburga.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież