Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Reklama
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Cmokanie prezydenta. Brak dymisji, brak wstydu

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
środa, 18 marca 2015 20:31

altGdańscy radni nie przyjęli apelu opozycyjnego PiS, w którym wzywali oni urzędującego prezydenta do rezygnacji ze stanowiska. Inicjatorzy apelu mówili o trosce o Gdańsk, przeciwnicy … o tym samym. Schodzący po schodach w otoczeniu strażników prezydent w charakterystyczny sposób cmokał na protestujących.Ostatecznie apel został odrzucony. Platforma Obywatelska, która ma w gdańskiej radzie większość zagłosowała jak jeden mąż za prezydentem, który wprawdzie zawiesił członkostwo w partii, ale jak widać nadal może liczyć na wsparcie koleżanek i kolegów z PO. – To polityczny spektakl – mówiła szefowa klubu radnych PO Aleksandra Dulkiewicz odnosząc się do inicjatywy opozycji. Zdaniem radnej spektakl zaaranżowany z premedytacją przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. Zarówno ona jak i inni przedstawiciele PO argumentowali, że  apel opozycji może zdestabilizować sytuację w mieście. „To działanie przeciwko miastu i mieszkańcom, obliczone tylko na wywołanie chaosu” argumentowała Dulkiewicz. Podczas środowej, wieczornej sesji wymieniano listę zasług Pawła Adamowicza dla miasta, m.in. to, że Gdańsk jest liderem w pozyskiwaniu środków z UE, że przyciąga inwestorów, że umiejętnie wykorzystał EURO 2012.

Troską o wizerunek i o stan miasta kierowali się również radni PiS. Ich szef Grzegorz Strzelczyk argumentował, że postawienie zarzutów prokuratorskich to poważne obciążenie dla wizerunku miasta i coś co nadweręża zaufanie mieszkańców do prezydenta. Z kolei prof. Piotr Czauderna na początku swojego wystąpienia przypomniał, że jemu jako szefowi kliniki dziecięcej bardzo dobrze współpracowało się z Pawłem Adamowiczem, jednak później jego wypowiedź nie była już tak koncyliacyjna. - Zrezygnował pan z członkostwa w Platformie Obywatelskiej bo uznał, że zarzuty prokuratorskie narażają partię na szwank. A nas gdańszczan nie narażają? W czym gdańszczanie są gorsi od członków PO? – pytał profesor. Wspominał o tym, że Paweł Adamowicz sam siebie wystawia do rad nadzorczych firm komunalnych, czego nie ma na przykład w Gdyni, przywołał też przykład Sopotu i referendum ws. odwołania Jacka Karnowskiego.

Mniej więcej w połowie wystąpień radnych głos zabrał sam Paweł Adamowicz. – Sprawuję urząd prezydenta Gdańska i właśnie obowiązki prezydenta mnie wzywają – tłumaczył swoją konieczność przedwczesnego opuszczenia sali obrad prezydent Gdańska. Paweł Adamowicz poinformował, że spieszy się na spotkanie z premierem Flandrii.

W emocjonalnym przemówieniu do radnych podkreślał: – Żyjemy w państwie prawa! O  czyjejś winie można mówić tylko po prawomocnym wyroku sądu. Nie róbmy z Polski Białorusi! – apelował. Wyjaśniał, że błędy w oświadczeniach majątkowych wzięły się z omyłki, która później została powielona, jednak później Paweł Adamowicz miał skorygować odpowiednie dokumenty. - Mam prawo dowieść swojej niewinności i będę z niego korzystał – zapowiedział prezydent Gdańska.

Nadzwyczajna sesja rady miasta cieszyła się sporym zainteresowaniem. Na sali obrad oprócz licznego grona dziennikarzy zauważyć można było m.in. przedstawicieli biznesu: Kazimierza Wierzbickiego, Jana Zarębskiego czy Zbigniewa Canowieckiego. Również balkon dla publiczności pękał w szwach a ci, którzy nie zmieścili się na balkonie  zajęli miejsce na korytarzach „starego Żaka”. Publiczność nie była już tak kurtuazyjna. Wiele razy buczano w czasie wystąpienia prezydenta i radnych PO z kolei wystąpienia radnych PiS wywoływały oklaski. Duże zamieszanie wytworzyło się również w czasie gdy prezydent opuszczał Nowy Ratusz.

Osoby, które przysłuchiwały się sesji w znakomitej większości wykrzykiwały w kierunku Pawła Adamowicza hasła: „Oszust”, „Złodziej”, „Zadłużasz Gdańsk”.  

Sesja na tyle wzbudziła emocje, że w gmachu pojawiła się policja, wystarczyła jednak tylko sama obecność stróżów prawa, aby normy demokratycznej, choć ostrej dyskusji nie zostały przekroczone.

Jerzy Domski.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież