Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Cmokanie prezydenta. Brak dymisji, brak wstydu

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
środa, 18 marca 2015 20:31

altGdańscy radni nie przyjęli apelu opozycyjnego PiS, w którym wzywali oni urzędującego prezydenta do rezygnacji ze stanowiska. Inicjatorzy apelu mówili o trosce o Gdańsk, przeciwnicy … o tym samym. Schodzący po schodach w otoczeniu strażników prezydent w charakterystyczny sposób cmokał na protestujących.Ostatecznie apel został odrzucony. Platforma Obywatelska, która ma w gdańskiej radzie większość zagłosowała jak jeden mąż za prezydentem, który wprawdzie zawiesił członkostwo w partii, ale jak widać nadal może liczyć na wsparcie koleżanek i kolegów z PO. – To polityczny spektakl – mówiła szefowa klubu radnych PO Aleksandra Dulkiewicz odnosząc się do inicjatywy opozycji. Zdaniem radnej spektakl zaaranżowany z premedytacją przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. Zarówno ona jak i inni przedstawiciele PO argumentowali, że  apel opozycji może zdestabilizować sytuację w mieście. „To działanie przeciwko miastu i mieszkańcom, obliczone tylko na wywołanie chaosu” argumentowała Dulkiewicz. Podczas środowej, wieczornej sesji wymieniano listę zasług Pawła Adamowicza dla miasta, m.in. to, że Gdańsk jest liderem w pozyskiwaniu środków z UE, że przyciąga inwestorów, że umiejętnie wykorzystał EURO 2012.

Troską o wizerunek i o stan miasta kierowali się również radni PiS. Ich szef Grzegorz Strzelczyk argumentował, że postawienie zarzutów prokuratorskich to poważne obciążenie dla wizerunku miasta i coś co nadweręża zaufanie mieszkańców do prezydenta. Z kolei prof. Piotr Czauderna na początku swojego wystąpienia przypomniał, że jemu jako szefowi kliniki dziecięcej bardzo dobrze współpracowało się z Pawłem Adamowiczem, jednak później jego wypowiedź nie była już tak koncyliacyjna. - Zrezygnował pan z członkostwa w Platformie Obywatelskiej bo uznał, że zarzuty prokuratorskie narażają partię na szwank. A nas gdańszczan nie narażają? W czym gdańszczanie są gorsi od członków PO? – pytał profesor. Wspominał o tym, że Paweł Adamowicz sam siebie wystawia do rad nadzorczych firm komunalnych, czego nie ma na przykład w Gdyni, przywołał też przykład Sopotu i referendum ws. odwołania Jacka Karnowskiego.

Mniej więcej w połowie wystąpień radnych głos zabrał sam Paweł Adamowicz. – Sprawuję urząd prezydenta Gdańska i właśnie obowiązki prezydenta mnie wzywają – tłumaczył swoją konieczność przedwczesnego opuszczenia sali obrad prezydent Gdańska. Paweł Adamowicz poinformował, że spieszy się na spotkanie z premierem Flandrii.

W emocjonalnym przemówieniu do radnych podkreślał: – Żyjemy w państwie prawa! O  czyjejś winie można mówić tylko po prawomocnym wyroku sądu. Nie róbmy z Polski Białorusi! – apelował. Wyjaśniał, że błędy w oświadczeniach majątkowych wzięły się z omyłki, która później została powielona, jednak później Paweł Adamowicz miał skorygować odpowiednie dokumenty. - Mam prawo dowieść swojej niewinności i będę z niego korzystał – zapowiedział prezydent Gdańska.

Nadzwyczajna sesja rady miasta cieszyła się sporym zainteresowaniem. Na sali obrad oprócz licznego grona dziennikarzy zauważyć można było m.in. przedstawicieli biznesu: Kazimierza Wierzbickiego, Jana Zarębskiego czy Zbigniewa Canowieckiego. Również balkon dla publiczności pękał w szwach a ci, którzy nie zmieścili się na balkonie  zajęli miejsce na korytarzach „starego Żaka”. Publiczność nie była już tak kurtuazyjna. Wiele razy buczano w czasie wystąpienia prezydenta i radnych PO z kolei wystąpienia radnych PiS wywoływały oklaski. Duże zamieszanie wytworzyło się również w czasie gdy prezydent opuszczał Nowy Ratusz.

Osoby, które przysłuchiwały się sesji w znakomitej większości wykrzykiwały w kierunku Pawła Adamowicza hasła: „Oszust”, „Złodziej”, „Zadłużasz Gdańsk”.  

Sesja na tyle wzbudziła emocje, że w gmachu pojawiła się policja, wystarczyła jednak tylko sama obecność stróżów prawa, aby normy demokratycznej, choć ostrej dyskusji nie zostały przekroczone.

Jerzy Domski.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież