Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Komunikat Krajowej SKOK

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 16 marca 2015 18:57

Kasa Krajowa wyraża najwyższe zaniepokojenie tym, że w debacie publicznej pojawiło się ostatnio szereg nieuprawnionych zarzutów w stosunku do spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i ich funkcjonowania, które próbuje się włączyć w kampanię wyborczą. Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są instytucjami finansowymi prowadzącymi działalność na rzecz swoich członków. Nie prowadzą one natomiast działalności politycznej.

Kasa Krajowa pragnie wskazać, że otoczenie prawne, w których funkcjonują spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe od 2012 r. jest wyjątkowo niestabilne. Ustawa o skok z 2009 r., która weszła w życie 27 października 2012 r. została w 2013 r. znowelizowana w sposób tak gruntowny, że objętość nowych regulacji znacząco przekracza pierwotny tekst ustawy. Doszło już do czterokrotnego określenia szczególnych zasad rachunkowości dla kas, praktycznie bez wystarczających okresów dostosowawczych. Kasy odprowadzają także należne składki z tytułu rezerwy obowiązkowej NBP oraz składki do BFG dzięki czemu lokaty w kasach chronione są na takich samych zasadach jak w przypadku banków – do równowartości 100.000 EUR.

Także jakość przepisów dotyczących kas budzi istotne wątpliwości. Trybunał Konstytucyjny potwierdził niekonstytucyjność przepisów ustawy o skok z 2009 r. zaskarżonych przez Ś.P. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, których nie wycofał z Trybunału Konstytucyjnego Prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Bronisław Komorowski zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego także niektóre przepisy nowelizacji z 2013 r. Na rozpatrzenie czekają też inne wnioski o zbadanie konstytucyjności ustawy o skok z 2009 r. i jej nowelizacji z 2013 r.

Kasa Krajowa wyraża także zaniepokojenie, że w przypadku kas przejętych przez banki Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła wcześniej zgody na przejęcie tych kas przez inną kasę, w oparciu o pozaustawowe kryteria zawarte w komunikacie Komisji wydanym bez podstawy prawnej.

Wątpliwości Kasy Krajowej budzi także prowadzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego w stosunku do Kasy Krajowej postępowań mających na celu wprowadzenie w Kasie Krajowej zarządcy komisarycznego, mimo ewidentnego braku podstaw prawnych do ich wszczęcia i prowadzenia (postępowanie toczy się ze względu na brak przedstawienia przez Kasę Krajową programu postępowania naprawczego, mimo, że Kasa Krajowa przedstawiła KNF już trzy programy postępowania naprawczego) oraz stosowanie w tym zakresie innych standardów niż w odniesieniu do sektora bankowego.

A tymczasem to Kasa Krajowa jest uprawniona do reprezentowania kas w relacjach m.in. z organami państwa w tym z Komisją Nadzoru Finansowego i aktywnie z tego prawa korzysta i wprowadzenie do Kasy Krajowej zarządcy komisarycznego ustanowionego przez Komisję Nadzoru Finansowego w praktyce całkowicie uniemożliwiłoby Kasie Krajowej realizację tej funkcji.

Kasa Krajowa pragnie wskazać, że jej zaniepokojenie budzi także nieprzejrzysty obieg informacji wytwarzanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, związanych z systemem kas oraz brak weryfikacji zawartych w nich informacji przez Komisję z Kasą Krajową. W praktyce media mają lepszy dostęp do informacji wytwarzanych przez Komisję Nadzoru Finansowego niż reprezentująca interesy kas i kontrolująca kasy Kasa Krajowa.

Kasa Krajowa potwierdza gotowość współpracy z KNF w celu poszukiwania rozwiązań służących poprawie sytuacji kas. Podstawą tej współpracy musi być jednak dialog, którego obecnie bardzo brakuje.

Z poważaniem
W imieniu Zarządu
Andrzej Dunajski
Rzecznik prasowy
Kasy Krajowej


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież